آداب معنوی اعتکاف

با سلام و خدا قوت: امسال با یاری خداوند می خواهم در اعتکاف ما رجب شرکت کنم اطلاعاتی د مورد آداب ظاهری دارم می خواستم آداب معنوی اعتکاف رو بدونم. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید. التماس دعا

حالا که مي خواهي سه روز مهمان مهرباني هاي خداباشي، حالا که آفتاب سعادت روي گونه هايت افتاده و گرمايي به سردي تنت بخشيده، حالا که «ايام روشني»، تاريکي دلت را نوراني کرده، بايدبداني که چگونه مهماني باشي براي چنين ضيافتي.

از آداب ظاهري و دانستن احکام آن که بگذري، تازه وارد مي شوي در مرحله اي دقيق تر و سخت تر از مرحله ي پيشين. سه روز بيتوته و روزه و دعا در کنجي - آن هم باشرايط امروزي - شايد کار آساني باشد، اما آنچه شرف بخشيده به اين ضيافت و آن را چنين الهي و ملکوتي گردانيده است، تنها رعايت مسائل و احکام آن نيست، چه بساکساني سال ها گوشه ي تاريکي را براي راز و نياز در آغوش گيرند، اما با کوله اي خالي از نور و نيايش سفرحقيقي خود را آغاز کنند.

اعتکاف گرچه ايوان رفيعي دارد براي پرواز، اما رخصت پرواز براي آن دلي صادر مي گردد که از چند سد گذشته باشد براي پرزدن.

سدّ اول که بس بلند و محکم است، سدّ تو در توي نفس و نبود اخلاص است. يعني که جز او ميزباني براي خود فرض کنيم در حالي که نه در اين ضيافت سه روزه، بلکه همه ي عمر برسفره ي رنگين ميزباني واحد نشسته اي، بايد بداني در نجوايت فقط کسي را بخواني که تو را براي تطهير صحيفه ي اعمالت انتخاب نموده است و اين را که آمدنت و بودنت دليلي جز او و نزديکي به او نداشته است، اما اگر در هوايي غير از هواي او تنفس کني بايد بداني که فرست روييدني دوباره را از خود گرفته اي و براي اين خشکسالي کسي را جزخودت ملامت نکن.

گذشتن از مانع دوم که معاصي و گناهان است. اگر چه در اين سه روزه، معتکف از معصيت اجتناب مي کند، اما بايد قصد کند اين دوري را تا ملاقات محبوبش ادامه دهد، چرا که در اين ايام ضيافت، به بند کشيدن هواها و کنترل اعضا را به دست آورده است و آن چيزي جز ياد ميهمان دار مهربانش نيست، آنکه که او رابه اين فضاي روشن و معطر دعوت کرده است، آنکه به او اجازه داده است سه روز خودش را وقف ديدار و دلبري کند، آنکه خواسته است اين عطر ملکوتي تاآخر عمر در مشام بنده اش بماند تا هروقت رايحه ي مرموزي خواست ذائقه اش را تغيير دهد و ياد آن مشک، او را به خود آورد؛ و مانع آخر دنيا و جلوه هاي رنگين آن است زهد در عين مکنت و دارايي، آزمايشي براي مدعيان دنيا گريزي و تلنگري براي کساني که گمان مي کنند اگر در زمان پيامبران و ائمه ي اطهار (ع) بودند از هرآنچه داشتند براي ياري و نصرت آنها دريغ نمي ورزيدند.

اعتکاف امتحاني است تا ببيني آيا مي تواني در هواي شرجي و نمناک ملاقات دوست، فقط به خود و خدايت فکر کني، به اين رابطه ي لطيف و بي انتها به تنهايي مطلقي که شايد همين روزها برايت اتفاق بيفتد؟! اعتکاف صفحه ي خوبي براي کارنامه ات است، پس خودت را خوب امتحان کن.
التماس دعا.

منبع: مجله خیمه

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
4 + 10 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .