آداب واعمال زیارت امام رضا ع

سلام در حرم امام رضا چه زيارات ودعاهايي مستحب است؟؟

بنا به آنچه در روايتي آمده است علت آن اين است كه امام رضا عليه السلام را تنها خواص از شيعيان كه شيعه اثني عشري هستند زيارت مي كنند در روايتي علي بن مهزيار همين سوال را از امام جواد عليه السلام ميپرسد وحضرت ميفرمايد :
عَنْ عَلِيِّ بْنِ مَهْزِيَارَ قَالَ قُلْتُ لِأَبِي جَعْفَرٍ ع جُعِلْتُ فِدَاكَ زِيَارَةُ الرِّضَا ع أَفْضَلُ أَمْ زِيَارَةُ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْحُسَيْنِ ع فَقَالَ زِيَارَةُ أَبِي أَفْضَلُ وَ ذَلِكَ أَنَّ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَزُورُهُ كُلُّ النَّاسِ وَ أَبِي لَا يَزُورُهُ إِلَّا الْخَوَاصُّ مِنَ الشِّيعَةِ . ( الكافي ج : 4 ص : 584)
علي بن مهزيار گويد به امام جواد عليه السلام عرض كردم فدايت شوم زيارت حضرت رضا عليه السلام افضل است يا زيارت مام حسين عليه السلام حضرت فرمودند :زيارت پدرم امام رضا عليه السلام افضل است چون امام حسين عليه السلام را تمامي مردم زيارت مي كنند و پدرم را تنها شيعيان خاص زيارت مي كنند .
رعايت آداب زيارت به همان صورتي كه آمده مستحب است و آثار معنوي دارد. ترك مستحبات اشكال شرعي ندارد، اگر چه نوعي محروميت محسوب مي شود. زيارت حضور زائر است عند المزور؛ بنابراين همچنان كه محدث قمي در مفاتيح الجنان آورده است هنگام زيارت حضرت رضا(ع) نزد ضريح آن حضرت مي روي و پشت به قبله روبروي آن حضرت مي ايستي و زيارت مي كني. بالاسر مطهر حضرت رضا مزيتي دارد براي عبادت و نماز در آنجا. لكن از بيان محدث قمي كه مي فرمايد «پشت به قبله مي ايستي و زيارت را مي خواني» معلوم مي شود كه روبروي آن حضرت ايستادن و خواندن بهتر است. (مفاتيح الجنان، آداب زيارت، ص 505 و ص 821 زيارت حضرت رضا(ع)). مرحوم آيت الله حائري (حاج آقا مرتضي حائري) در كتاب «سر دلبران» مي گويد روبروي آن حضرت بايد ايستاد، از بالاسر با كسي صحبت نمي كنند، روبرو مي ايستند و صحبت مي كنند. نتيجه كلام آن كه رعايت دستوري را كه در مفاتيح الجنان ذكر شده براي زيارت ها مناسب است. ايشان در آداب زيارت مي فرمايد: در وقت زيارت پشت به قبله و رو به قبر منور ايستادن يكي از آداب زيارت است و ظاهرا اين ادب مختص به معصوم است و چون از خواندن زيارت فارغ شد گونه راست را به ضريح بگذارد و به حال تضرع دعا كند پس گونه چپ را بگذارد و بخواند خدا را به حق صاحب قبر كه او را از اهل شفاعت آن بزرگوار قرار دهد و مبالغه كند در دعا پس برود به سمت سر مطهر و رو به قبله بايستد و دعا كند. زيارت از روبرو و دعا و مناجات و نماز بالاسر يا پشت سر عقب تر از ضريح مطهر. البته رعايت اينگونه آداب در صورت فراهم بودن شرايط بدون مزاحمت براي ديگران است اما اگر در حال شلوغي باشد، ايستادن در محل مناسب و خواندن دعاها در يك جا،اشكالي ندارد، چنان كه بزرگان مانند آيت الله بهاءالديني در مسجد گوهرشاد و دور از ضريح مي نشستند زيارتها را يكجا مي خواندند و برمي گشتند و برخي از بزرگان با فاصله از ضريح در هر جا كه جا بود به خصوص قسمت بالاي سر رو به قبله دعا و نمازها را مي خواندند.
همه زيارت نامه ها مورد تأييد هستند. زيارت جامعه كبيره را بخوانيد. زيارت امين الله مهم است. قلب شما بخواند با زبان قلب خود بخوانيد. لازم نيست حوائج خودمان را در محضر امام عليه السلام بشمريم. حضرت عليه السلام مى دانند! مبالغه در دعاها نكنيد! زيارت قلبى باشد. امام رضاعليه السلام به كسى فرمودند «از بعضى گريه ها ناراحت هستم»!
عالم بزرگ شيخ بهايى، جامع‏ترين شيوه ورود به حرم مقدس را ارائه كرده است و به 21 نكته براى زيارت اشاره دارد:
1. پيش از دخول به روضه، غسل كند.
2. تا داخل شدن با طهارت باشد.
3. جامه نو پاك پوشد و بر در مشهد بايستد و دعاى منقول بخواند و اذن دخول بطلبد پس اگر در آن حال او را رقّت بهم رسد داخل شود و الاّ انتظار بكشد كه هر گاه رقّت بهم رسد داخل شود.
4. با خضوع و خشوع

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
14 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .