آرامش واقعي مومن

واقعا آرامش چيه ؟ كه ميگن هدفمون اينه كه با معرفت خدا به آرامش برسيم ؟ آرامش يعني چي ؟ با رسيدن به آرامش همه چي تمومه ؟ بعدش چي بشه ؟ يه عمر آرام باشيم ؟ بعدش چي؟

سوال خوبي مطرح كرده‌ايد، جوابش را هم داده‌ايد ولي چون عمق معناي آن براي شما معلوم نشده است سوال شما هنوز باقي است. در واقع آرامش در معرفت الله است؛ اما اين به چه معنا است؟ آرامش در اين است كه دل شما به جايي اتكا داشته باشد كه بدانيد بدون اجازه‌ي او آب از آب تكان نمي‌خورد يعني توحيد افعالي .
اجازه بدهيد اين طور صحبت نكنيم، خيلي ملموس‌تر يعني شما آرامش را لمس كنيد. امام حسين عليه‌السلام در ظهر عاشورا درحاليكه غريب و تنها در مقابل لشكري از گرگان خون‌خوار و درنده ايستاده است، خم به ابرو نمي‌آورد. مي‌داند تا ساعتي ديگر بچه‌هايش پريشان و كتك خورده در صحرا فرار خواهند كرد اما نمي‌لرزد. شما مصائب امام حسين عليه‌السلام را مي‌دانيد ، همه را يكي يكي مرور كنيد... چه چيزي در امام حسين آرامش ايجاد مي‌كند كه نه از جانش و نه از مالش و نه از آبرويش و نه از اسارت خانواده‌اش نمي‌هراسد؟
دوباره سوال را مرور كنيد: يارانش تكه تكه افتاده‌اند و سرنوشت خودش هم اين است. تمام اموالش غارت مي‌شود ولي نه شبانه بلكه با قساوت تمام. او را بي‌دين و خارجي مي‌نامند كسي كه نوه پيغمبر است و تمام خانواده‌اش به دست دشمن مي‌افتد. آيا مصيبت ديگري در عالم سراغ داريد كه بياوريد؟ چه چيز حسين را آرام مي‌كند؟
جواب: سيد الشهدا عليه‌السلام كوه توحيد است. معرفت به خدا او را آرام مي‌كند. هيچ برگي از درخت نمي‌افتد و هيچ قطره‌ي باراني نمي‌بارد مگر به اذن خدا. همه كاره عالم خدا است و حسين بنده اوست. خدايي كه هر چه بخواهد خوبي است ، هر چه بخواهد خير است پس چرا بايد غصه‌اي داشته باشد؟! كلمات امام حسين عليه‌السلام بعد از هر مصيبتي گوياي اين مطلب است: خدايا چون تو مي‌بيني و در منظر تو است بر من آسان است ، چون تو خواسته‌اي من هم مي‌خواهم. من بنده تو هستم پس تمام امورم را به تو مي سپارم و ... شاگرد سيدالشهدا عليه‌السلام، امام خميني ره است.
زندگي نامه‌ي ايشان و حالاتشان را بخوانيد، ببينيد آرامش ايشان با وجودش چه كرد و چه بركاتي براي همه ملت داشت. در سخت ترين شرايط امام كه در قله توحيد است با آرامش تصميم مي‌گيرد و همه‌ي بحران‌ها را مديريت مي‌كند. آرامش در مكتب ما غير از آرامش و بي‌خيالي و بي‌تفاوتي در ساير مكاتب است. آرامش در مكتب ما عين مبارزه است ، عين احساس مسئوليت است و هرگز انسان را سست عنصر نمي‌كند. كسي كه به مقام آرامش رسيد، فقط دنبال وظيفه خود است و آن را انجام مي‌دهد ولي بعد آن، خيالش راحت است كه با انجام وظيفه كارش تمام است حالا هر چه كه مي‌خواهد بشود، بشود. مريضي، سختي، جنگ، گرسنگي، و هر چه بشود براي كسي كه به مقام آرامش رسيد فرقي نمي‌كند. « الذين آمنوا و تطمئنّ قلوبهم بذكرالله، الا بذكرِالله تطمئنّ القلوب» (رعد/28) آرامشي كه در دين مراد است مهمترين اثر دين داري و علامت معرفت خدا است. علامت كمال انسان است. اين همان نفس مطمئنه اي است كه مورد خطاب فادخلي في عبادي فادخلي جنتي قرار مي گيرد و باعث مي شود انسان وارد بندگان خاص خدا گردد.
نفس مطمئنه بالاترين مرتبه كمالي نفس است كه زمينه ساز مقامات و منازل بلند عرفاني مي شود. با رسيدن به نفس مطمئنه و آرامش است كه انسان تازه وارد فضاي عبوديت خداوند مي شود و راه سلوك او ادامه مي يابد. بنابراين هيچ چيز تموم نمي شود و راه رجوع به پروردگار تازه باز مي گردد. يا ايتها النفس المطمئنه ارجعي الي ربك راضيه مرضيه فادخلوا في عبادي فادخلوا جنتي. ( فجر، 27-30) اميدوارم پاسخ خود را گرفته باشيد. هر كجاي مطلب به نظرتان قابل قبول نيست، يا نظري داريد بيان كنيد، منتظريم.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
8 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .