اخلاص و ريا

1-اخلاص ، نويسنده: حسين رودسري ، ناشر: دارالكتب الاسلاميه

معرفي مختصر كتاب:
در اين مجموعه سخناني از عده‌اي مراجع و علماي ديني با موضوع "نيت"، "اخلاص" و "ريا" گردآوري و چاپ شده است.

2-تقوي ، عدالت ، اخلاص : سه ركن ايمان ، نويسنده: محسن سعيديان ، ناشر: مركز فرهنگي انتشاراتي منير

3-اخلاص (ره ‌توشه صالحان) ، نويسنده: منصوره مرادي ، ناشر : بيت الاحزان

4-اخلاص، يقين، باور، نويسنده: علي ‌اكبر مغيثي ‌پورسبزواري ، ناشر: مهر اميرالمومنين (ع)

معرفي مختصر كتاب:
در اين مختصر برخي از آموزه ‏ها و معارف اخلاقي تربيتي قرآن و حديث در بيان اهميت و جايگاه و تأثيرهاي معنوي اخلاص، يقين و باور به صورت سخنراني ‏هاي كوتاه ارائه شده است. اين مفاهيم در ساختار اخلاق قرآني پايه ‏هاي اصلي ايمان را تشكيل مي ‏دهند. انجام هر عمل صالح و پذيرش از نظر تعاليم اسلامي بستگي به درجه ايمان و پاكي نيت و يقين به محتواي كار دارد. در اين گفتارهاي كوتاه داستانهاي آموزنده ‏اي از سيره معصومين و علما در بيان شدت ايمان و توسل و توكل و پاكي ذهن و ضمير آنها مورد استشهاد قرار گرفته است. از نظر تعاليم اسلامي فلسفه آفرينش انسان در انجام عبادت است و حقيقت عبوديت جز با ايمان و اخلاص و يقين محقق نخواهد شد.

5-داستانهاي شگفت ‌انگيزي از اخلاص ، نويسنده: حيدر قنبري ، ناشر: فاتح خيبر

معرفي مختصر كتاب:
پاكي نيت و يكي گردانيدن آن در انتخاب دين و عمل به شعائر و شريعت و آداب ديني اخلاص ناميده مي‏شود. در آيات قرآن و آموزه ‏هاي اسلامي بر خلوص و دوري از ريا و نفاق و پاكي عقيده تأكيد فراوان شده است. در اين كتاب ضمن بررسي آيات مربوط به صفات مخلصين و مقام اخلاص به منظور آموزش اين ارزش اسلامي مجموعه ‏اي از قصه‏ هاي پندآموز و عبرت ‏آور از قرآن، تاريخ اسلام، زندگي عالمان گذشته و معاصر گردآوري شده است. مضمون اين داستانها هشدار نسبت به آثار منفي رياء و عواقب اخروي آن و نيز تأكيد بر اهميت اخلاص در ارتقاء معنوي شخص مؤمن است.

6-اخلاص در بينش قرآني ، نويسنده: مريم دانشي ، ناشر: مركز انتشارات ‌علمي ‌دانشگاه ‌آزاد اسلامي

معرفي مختصر كتاب:
نگارنده پس از واژه ‌شناسي "اخلاص" بر اساس قرآن، روايات، عرفان و اخلاق اسلامي، اهميت اخلاص و ابعاد، آثار و موانع و مراتب آن را برشمارده، نيز راه‌ هاي تحصيل اخلاص و چهره ‌شناسي مخلصان را مطرح مي‌سازد.

7-اخلاص و ريا در قرآن و نهج ‌البلاغه ، نويسنده: علي ميرزا رضايي ، ناشر: موسسه ‌انتشارات‌ مشهور

معرفي مختصر كتاب:
نوشتار حاضر در چهاربخش تدوين شده و درهر بخش با استناد به قرآن و سخنان نهج ‌البلاغه مطالبي در باب اخلاص و ريا در فرهنگ اسلامي، توحيد و عبادت، عوامل و آثار اخلاص و ريا ذكر شده است.

8- بررسي روان‌ شناختي ريا و نفاق با تكيه بر ديدگاه دين اسلام و مسيحيت ، نويسنده : تاج‌محمد زندي ‌دره‌ غريبي ، ناشر: روح قم

معرفي مختصر كتاب:
در اين كتاب ضمن بررسي آموزه‏ هاي اديان مخصوصاً اسلام و مسيحيت در مذمت ريا و نفاق، از زمينه‏ هاي شكل‏گيري اين رذيلت‏ هاي اخلاقي سخن رفته است. سپس ديدگاه روان‏ شناسان در بررسي رابطه نفاق و ريا با عدم تعادل رواني بحث شده است. قرآن كريم با اين دو خصوصيت و رياكاران منافقان به شدت برخورد كرده است.

9-اخلاص در كار و عبادت ، ناشر:وثوق

معرفي مختصر كتاب:
در نوشتار حاضر، مقوله "اخلاص در كار "با اين موضوعات بررسي و تبيين مي‌شود :قرآن و اخلاص، اخلاص در احاديث، نشانه‌ هاي اخلاص، اسباب و عوامل خلوص، بعضي آثار و فوايد اخلاص، ريا، ريا و بطلان عمل، و ريا از گناهان كبيره مباحث فوق با استناد به آيات قرآن، و روايات متعدد تدوين شده است .

10-اخلاص عمل: ترجمه و شرح منظوم 110 كلام امام علي (ع)
گردآورنده:محمد آصف فكرت
ناشر:بنياد پژوهشهاي اسلامي

11-اخلاص ، گردآورنده: مرتضي محسني ‌كبير ، ناشر: فردابه

معرفي مختصر كتاب:
مجموعه حاضر گزيده‌ اي از كلمات قصار، احاديث و روايات امام علي (ع) درباره موضوع "اخلاص "است كه از نهج ‌البلاغه گردآوري شده است .كتاب با متن عربي و ترجمه فارسي، اين موضوعات را در بردارد" :اخلاص امام علي (ع)"، "اخلاص در كارها"، "اخلاص در نيايش"، "اخلاص در دين"، "اخلاص در ايمان"، "رابطه اخلاص و پاداش الهي"، "خلوص، معيار ارزش و عمل "و نظاير آن .

12-ريا در قرآن؛ ريشه ‌ها، پيامد ها و راه‌ هاي درمان ، نويسنده : سيد محمد نحوي ، ناشر: جامعه امام صادق (ع)

معرفي مختصر كتاب:
موضوع اين کتاب، بررسي و شناخت مفهوم واژة «ريا» از جنبه‌ هاي مذهبي و قرآني است. نگارنده در اين پژوهش بر آن است که با محور قراردادن قرآن، به بررسي ريشه‌ها، آثار و راه‌ حل‌هاي درمان «ريا» بپردازد و در اين مسير از احاديث و روايات اسلامي و کلام ‌الله مجيد در تأييد مطالب خود کمک مي‌جويد. اين مجموعه با روش تفسير قرآن به قرآن تدوين شده است. خواننده بعد از آشنايي با تعاريف اوليه و مفاهيم قرآني دربارة «ريا»، به عوامل و ريشه‌ هاي رياکاري و آسيب‌ هاي ناشي از آن، با توجه به رهنمودهاي قرآني، پي مي ‌برد. در ادامه با پيامدهاي ريا و چگونگي ريشه‌کن کردن آن آشنا مي‌شود و مسيرهاي درمان و از بين بردن اين خصيصه را مي‌آموزد.

13-ريا ، نويسنده: محمد جواد مرادي‌ نيا ، ناشر: زيبا

معرفي مختصر كتاب:
حضرت علي (ع) مي‌فرمايد: "خداوندا! به تو پناه مي‌برم از اين كه ظاهرم را در چشم‌هاي مردم نيكو جلوه دهي و باطنم را در پيشگاهت زشت‌ سازي، و به وسيلۀ اعمالي كه تو از آن‌ها خوب آگاهي داري، خوش ‌بيني و احترامات مردم را در برابر خود محافظت كنم و ظاهر خوبم را براي مردم آشكار نموده و اعمال بدم را فقط تو بداني، تا به بندگانت نزديك و از رضاي تو دور گردم، خدايا ازهمۀ اين ها به تو پناه مي‌برم". يا در جايي ديگر مي‌فرمايد: "آن كه پنهان و آشكارش، عمل و حرفش با يك ‌ديگر فرق نكند امانت الهي را ادا كرده و در زندگي و عبادت به درجۀ خلوص رسيده است". در يازدهمين شماره از مجموعۀ "كتاب زندگي" آيات، روايات، اشعار، و جملات قصاري در باب "ريا" گردآوري شده است.

14-نيت و عبادت ، پدید آورنده: حسين ايرانی

http://www.ghaemiyeh.com/component/dlibrary/category/ready/book/941/Page-1

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
2 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .