ارشاد بد حجاب

خواهري دارم كه 19 سال دارد و عليرغم اصرار فراوان خانواده چادر سر نمي كند. در موارد ديگر اعتقادي مشكل ندارد ولي تحت تأثير همسالانش چادر را دست و پا گير مي داند. با او بسيار صحبت كرده ايم ولي بي فايده بوده است. لطفا ما را راهنمايي فرماييد كه به عنوان خانواده با او چه برخوردي داشته باشيم؟

براي موفق شدن در اين خواسته توصيه مي كنيم:

1. سعي كنيد رابطه صميمي تري با او داشته باشيد و با محبت و مهرباني به او نزديك تر شويد. انسان ها تشنه محبت اند اگر برخورد شما با او تند و آمرانه باشد، فاصله او از شما بيشتر و در عوض به كساني كه او را تأييد مي كنند نزديكتر مي شود پس كاري كنيد كه اعتماد او را به خود جلب كنيد به طوري كه مجذوب شما شود و رازهايش را با شما در ميان بگذارد و چيزي از شما مخفي نكند.

2. از زبان، انتظار معجزه نداشته باشيد به ويژه آنكه دنياي رواني او با شما تفاوت هاي زيادي دارد بنابراين سعي كنيد از روش هاي غيرمستقيم بيشتر استفاه كنيد مثلا رمان هاي خوبي در اين باره تدوين شده كه مي توانيد آنها را در اختيار او قرار دهيد و مطمئن باشيد كه تأثير آنها بسيار بيشتر از توصيه هاي صريح شما خواهد بود.

3. نوجوانان به شدت تحت تأثير گروه همسال خود است اگر شما به او مي گوييد كه با فلان دوستانش ارتباط نداشته باشد حتما بايد شخصي با معيارهاي جذابتر و در عين حال مؤمن و متعهد را به او معرفي كنيد و سعي كنيد كه بين آن دو ارتباط دوستانه ايجاد شود. در اين ارتباط مي توانيد از ديگران نيز كمك بگيريد.

4. وقتي با او صحبت مي كنيد همه استدلاهايش را رد نكنيد بلكه آن قسمت كه قابل پذيرش است را بپذيريد و در آن قسمت هايي كه با او هم عقيده نيستيد، با زبان ملايم، تشكيك ايجاد كنيد.

5. هر گونه رشد و كار مثبتي را با تشويق مورد تأييد قرار دهيد.

6. بدانيد كه نوجواني دوران ويژه اي است كه در آن شخص نه كودك است و نه بزرگ بنابراين ظاهري بزرگ ولي عقلي در حال رشد دارد. در اين دوران نوجوان تلاش مي كند كه استقلال خود را به اثبات برساند. او مي خواهد به خانواده ثابت كند كه بزرگ شده ،اين اثبات، گاهي با هنجار شكني اعلام مي شود مثلا نوجوان پسر با تقليد از بزرگترها به كشيدن سيگار رو مي آورد و دختران با پرداختن افراطي به ظاهر و مد لباس خود و مخالفت با نظر خانواده در صدد اثبات استقلال خود برمي آيند با اين حال ميل به معنويت در آنها به شدت قوي مي شود و شما با حفظ احترام نسبت به استقلال خواهي او،‌ مي توانيد با تشويق ايشان به شركت در جلسات مذهبي سير زندگي او را به سمت معنويات هموار كنيد.

7. توجه داشته باشيد كه كارهاي تربيتي و فرهنگي دير بازده است بنابراين در اين موضوع به هيچ وجه عجله به خرج ندهيد چرا كه ممكن است نتيجه عكس بگيريد.

8. حتما در دعايتان از خداوند بخواهيد كه بر توفيقات معنوي بر ايشان بيفزايد و در اين دوران حساس نوجواني كه سرزمين انتخاب است حتما ايشان را ياري بفرماييد.

9. ابتدا خوب است براي ايشان يك چادر از انواع جديد آن كه به چادر دانشجويي و مانند آن مشهور است توصيه كنيد و چادر زيبايي براي ايشان تهيه و هديه كنيد تا كم كم نسبت به آن علاقه مند شوند و چادرهاي معمولي هم برايشان قابل پذيرش باشد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
4 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .