ارشاد دوست

سلام .دوستي دارم كه آدم احساساتي است و به پسري كه خوب نيست دل بسته،و صحبت كردن با او هم فايده اي ندارد،چه كنم؟

خواهر گرامي، در ابتدا بايد دلسوزي و احساس مسؤوليت شما در مقابل دوستتان را بستاييم. مطمئنا خداوند در اين مسير به شما كمك خواهد كرد.
آن چه كه در اين وضعيت به عهده شما مي باشد اين است كه تلاش كنيد تا به او كمك كرده و براي او خيرخواهي نماييد.تا جايي كه مي توانيد به او محبت كنيد و نقاط مثبتش را به او يادآوري كنيد. شما مي توانيد به او كمك كنيد و براي نجات وي از خطراتي كه احتمال دارد در اين سن او را تهديد كند بايد تلاش ها و دلسوزي ها ي خود را متناسب با اصول خاص خود پيگيري نماييد تا بتوانيد تأثير مناسب را داشته باشيد ما كلياتي را در زمينه چگونگي تأثيرگذاري بر جوانان و راهكارهاي آن خدمتتان عرض مي كنيم و اميدواريم با بهره گرفتن از آن اصول و راهكارها بتوانيد به دوستتان كمك كنيد.
پرسشگر محترم، شما نبايد خودتان را ملزم به نتيجه ي مطلوب كنيد، شما وظيفه ي خودتان را انجام دهيد و براي دوستتان دعا كنيد و تا مي توانيد نمونه ي واقعي عاقبت اين دوستي ها را به او نشان دهيد. ضمنا لازم نيست از حد وظيفه تجاوز كنيد.
راهكارهاي ارائه شده شامل دو بخش است:
الف) راهكارهاي ارتباط مؤثر كه به شما اين اجازه را مي دهد تا رابطه عاطفي خود را با دوستتان تقويت كنيد تا بتوانيد تأثير لازم رفتاري و فكري را بر او داشته باشيد. نكته اصلي اين راهكارها اين است كه خود شما بايد داراي رفتارها و هيجانات درست (عقلي و ديني) و ثابت باشيد تا تبعيت او از شما نيز مفيد و ثابت باشد.
ب) ترغيب به افزايش رفتارها و شناخت هاي ديني. افزايش رفتارهاي ديني و توسعه همزمان و متناسب مطالعات اعتقادي اين تأثير شگرف را دارد كه بنيه ذهني او تقويت خواهد شد و در برابر وسوسه هاي بيروني و دروني مقاومت بيشتري خواهد داشت و ارتباط قوي تري را با مبدأ هستي و ولايت، لمس خواهد كرد.
ناگفته نماند كه استقلال راي، هيجان افراطي، همانند سازي با دوستان و ... از اقتضائات اين دوره ي سني مي باشد.
در ادامه پاسخ براي شما راهكارهاي تاثير گذاري در دوستتان را بيان مي كنيم .

راهكارهاي تأثيرگذاري

با رعايت اصول و نكات زير، مى‏ توانيد ميزان تأثيرگذارى خود را افزايش دهيد:
1- صميمانه دوستتان را دوست داشته باشيد و محبت قلبى خود را به او اظهار داريد. پيامبر اكرم ‏(صلى الله عليه وآله وسلم) فرموده است: «هرگاه يكى از شما به برادر [دينى‏] خود علاقه ‏مند شد، محبت خود را به او ابراز كند. اين كار افراد را بيشتر به هم پيوند مى‏دهد»«اذا احبّ احدكم اخاه فليعلمه فانّه اصلح لذات البين؛...». علاقه قلبى و ابراز آن مهم‏ترين گشاينده راه ارتباط مفيد و مؤثر است.
2- يك يا چند نكته مثبت و ارزشمند را در دوستتان شناسايى و برجسته سازيد و با تحسين صادقانه به جهت وجود آن امر مثبت، ارتباط خود را با وى محكم سازيد و هيچ‏گاه رابطه خود را با نكته‏ اى منفى آغاز نكنيد.
3- در صورتى كه اشتباه و لغزشى در دوستتان مشاهده كرديد، به طور مستقيم از او گلايه نكنيد و وى را مورد انتقاد مستقيم و سرزنش قرار ندهيد. وقتى تذكر اخلاقى با كنايه و اشاره گفته شود، زودتر اثر مى‏ بخشد تا اينكه با صراحت از گناه يا اشتباه نام برده و انتقاد گردد. چه بسا برخورد مستقيم و بى‏پرده با گناه و لغزش در مراحل اوليه، سبب گستاخى و جرأت بيشتر وى شود و زشتى كار در نظر او رنگ باخته و به توجيه آن بپردازد و يا به شكل ديگرى مقاومت كند. بنابراين بايد مانند يك دوست دلسوز يا مشاورى دانا با او برخورد شود.
اميرمؤمنان على‏ (عليه السلام) مى‏ فرمايد: «موقعى كه جوان نورسى را به سبب گناهانش، نكوهش مى‏كنى، مراقب باش كه قسمتى از لغزش‏هايش را ناديده انگارى و از تمام جهات مورد اعتراض و توبيخش قرار ندهى، تا جوان به عكس العمل وارد نشود و نخواهد از راه عناد و لجاج، بر شما پيروز گردد»
4-قبل از انتقاد از دوستتان ، مى‏توانيد به برخى از اشتباهات، شكست‏ها و ناكامى ‏هاى خود در زندگى و چگونگى اصلاح و بهبود آن اشاره كنيد.
خودگشايى باعث نزديكى به او شده و فضاى صميميت را مى ‏گشايد. در اينجا اطلاعاتى در زمينه‏هاى مختلف و برخى مشكلات و پيشينه خود ارائه مى‏ دهيد. كه با زمينه مراوده شما با دوستتان مرتبط است.
خودگشايى، اضطراب را كاهش مى‏ دهد؛ چون او اطمينان مى‏ يابد كه در احساسات يا ترس‏ها، ترديدها، مشكلات، سختى ‏ها و ناكامى‏ هاى خود تنها نيست.
البته در استفاده از اين روش نبايد افراط كرد؛ زيرا موجب مى ‏شود توجه دوستتان بيش از حد به شخص شما معطوف شود. از طرف ديگر اين مسئله نبايد موجب افشاى اسرار و رازهاى پنهان آدمى شود.
5- بكوشيد شنونده خوبى باشيد و زمينه‏اى فراهم آوريد كه دوستتان درباره خود، براى شما حرف بزند. اگر كسى احساس كند شنونده خوبى براى سخنان خود يافته است، به راحتى مى‏ تواند افكار و احساسات خود را به او منتقل كند و به ايجاد ارتباط با او اقدام نمايد. در اين مرحله شنونده مى‏ تواند به تأثيرگذار خوبى تبديل شود. پيامبر اكرم‏ (صلى الله عليه وآله وسلم) شنونده بسيار خوبى بود. همين خلق نيكوى آن حضرت، يكى از مهم‏ترين عوامل مقبوليت و محبوبيت او بين مردم بود و موجب شد كه آن حضرت بتواند تأثيرات عميقى بر مردم به جاى گذارد.
6- يكى ديگر از عوامل مؤثر در برقرارى ارتباط مؤثر، تشخيص دقيق احساسات دوستتان و برجسته كردن آنها است. با بازگردانى احساسات، به او القاء مى‏كنيد كه سخنانش را فهميده و براى او ارج و احترام قائليد.
شنونده خوب، آن است كه با ابراز احساسات مثبت، به عنوان بازخورد، تأثيرگذارى خود را افزايش دهد. ابراز احساسات، نظير حركت سر به نشانه تأييد گفتار دوستتان، باز كردن چشم‏ها و كشيدگى صورت به موقع شگفت زدگى، تحسين زبانى واستفاده از بعضى تكيه كلام‏ها چون آفرين، چه جالب و... است.
به عبارت ديگر به پيام‏هاى كلامى و غيركلامى دوستتان، پاسخ و واكنشى صادقانه، عينى، دلسوزانه و همدلانه داشته باشيد تا او دريابد شما به آنچه او مى‏ گويد، گوش فرا مى‏ دهيد و صحبت‏هاي او را دنبال مى‏ كنيد.
7- به دوستتان اعتبار بدهيد؛ شخصيتش را ارج بنهيد و كارى كنيد كه احساس اهميت و شخصيت كنند.
8- كارى كنيد كه دوستتان احساس كند او را به دليل ارزش ذاتى‏اش پذيرفته‏ايد و به او اهميت مى‏دهيد و به عنوان يك انسان مورد احترام صادقانه و خالصانه شما قرار گرفته است و بدون توجه به نكات ضعف و عيوبى كه دارد مورد پذيرش شما است. اين توجه و پذيرش مثبت، به دوستتان احساس ارزشمندى مى‏بخشد و تأثير پذيرى‏اش را نسبت به شما افزايش مى‏دهد. بنابراين بايد دوستتان را بدون قيد و شرط و صرفاً به خاطر ارزش ذاتى و ماهيت انسانى‏اش، پذيرفت و به او احترام صادقانه گذاشت.
9- نسبت به كار مثبتى كه مى‏خواهيد انجام دهيد، ميل شديدى در دوستتان ايجاد كنيد و فضاى روانى لازم براى انجام دادن آن را فراهم سازيد. كوچك‏ترين پيشرفت را در دوستتان، تحسين نموده و با تشويق او كارى كنيد كه احساس كند به خوبى مى‏تواند مشكلات را حل و كاستى‏ ها را جبران كند.
10- رفتارهاى خوبى را كه از دوستتان نسبت به خود انتظار داريد، با او در پيش گيريد. به عبارت ديگر آنچه را براى خود مى‏پسنديد، براى وى نيز بپسنديد و او را به سوى آن رهنمون شويد.
11-گاهي لازم است از اهرم «هديه دادن» استفاده شود. گفته شده است:«الانسان عبيد الاحسان». تأثيرپذيرى دوستتان در پرتو نيكى و احسان، چندين برابر است. بنابراين دوستتان را براى كارى كه مى‏ خواهد انجام دهد، خشنود كنيد. در روايتى از پيامبر اكرم (‏صلى الله عليه وآله) آمده است: «تهادوا، فانّ الهدية تضعّف الحبّ و تذهب بغوائل الصدر» به يكديگر هديه بدهيد، زيرا هديه دوستى را دو برابر مى‏ كند و كينه ‏هاى درون سينه‏ ها را مى‏ زدايد.
در پرتو محبت به وجود آمده، مى‏ توان به جلب اعتماد دوستتان پرداخت و تأثيرگذارى خود را افزايش داد.
12- سخن نيكو را به نوعى سحر تشبيه كرده‏ اند كه در جان و اعماق وجود افراد تأثيرگذار است. بنابراين در استفاده از كلمات و جملات براى ايجاد ارتباط و تأثيرگذارى، بايد به اندازه كافى دقت و بهترين كلام در كوتاه‏ترين و زيباترين جملات و الفاظ بيان شود.
13- از برخورد هاي مستقيم وحتي غير مستقيم همراه با كنايه وطعنه، دوري كنيد .
14-فضاي گفتگوي صميمانه را با دوستتان فراهم كرده وبه عنوان يك دوست با او گفتگو كنيد و اجازه دهيد او صحبت كند و از مشكلاتش برايتان بگوييد و شما با كمال ارامش او را درك كنيد.

چند توصيه:
1. مؤثرين كار شما تقويت اعتقادات ديني دوستتان از طريق خدا شناسي و ارائه بحثهاي اعتقادي با استدلالهاي محكم و پرورش روح ايمان و تقوا در وي و تقويت ارتباط با خداوند است.
2. ترغيب وتشويق دوستتان به شركت در جلسات مذهبي مانند مساجد ، جلسات انس با قران وجلسات ذكر اهل بيت (عليه السلام).
3.تشويق دوستتان به مطالعه كتابهاي مفيد ومذهبي. دقت كنيد كه كتابهاي مورد نظر، متناسب با سن و علائق او باشد. كتابهايي كه شكل مباحثه و داستان دارند، از اقبال بيشتري براي مطالعه برخوردارند.
4. توجه به نماز اول وقت وجماعت وتشويق دوستتان به اين دو امر، از آنجا كه نماز نقش بسيار مهمي در دوري انسان از فساد وتباهي دارد قطعا اگر جوانان ما با نماز انس بگيرند ولذت ارتباط با خداوند را درك كنند هيچگاه حاضر نمي شوند خود را با لذتهاي حرام الوده سازند. نماز انسان را مي سازد،روح را تزكيه مي كند ،قباحت منكرها را آنطور كه هست به آدمي نشان مي دهد، آدمي را از فساد وزشتي ها باز مي دارد، نقشه هاي شيطان را نقش بر آب مي كند و انسان را بر هواي نفس مسلط مي سازد، ) ان الصلاه تنهي عن الفحشاء والمنكر) همانا نماز انسان را از بديها وزشتي ها باز مي دارد.
5. سعي كنيد در وي معرفت و بينش صحيح و كاملا اسلامي از خدا ، جهان ،هستي، انسان و... ايجاد كنيد.
6. از قبل با بيان مثالها و استدلال، وي را از آسيب هاي اين دوستي ها آگاه كنيد.
خواهر گرامي، موفقيت در نيت خيرتان را از درگاه الهي آرزومنديم.
منتظر مكاتبات بعدي شما هستيم.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
3 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .