استعمال عطر برای زنان بیرون از خانه

با توجه به اين كه پيامبر براى استعمال عطر اهميت زيادى قائل بودند، پس چرا از نظر شرعى، استفاده از بوى خوش براى زنان به هنگام بيرون رفتن از خانه ممنوع شده است؟ سؤال من اين است كه اگر بوى خوش استعمال نكنيم، بوى بد عرق هم براى خود و هم براى ديگران آزاردهنده است، راه حل چيست؟

atr.pngآنچه كه از فوايد و فضايل استعمال عطر در روايات ذكر گرديده منحصر در مردان نيست؛ بلكه معطر بودن، هم براى زنان و هم براى مردان مطلوب و پسنديده است؛ به ويژه در آداب همسردارى و خانواده، استعمال بوى خوش از سوى زنان مورد تأكيد فراوان دين اسلام قرار گرفته است.

پيامبر خدا (صلی الله علیه وآله) فرموده اند: «بر زن لازم است خود را به بهترين عطرش خوشبو كند، بهترين لباس هايش را بپوشد، به بهترين وجه زينت كند و با چنين وضعى صبح و شب با شوهرش ملاقات نمايد»[1].

اين كار علاوه بر اينكه ارضاى غرايز جنسى را در مسير صحيح خود و در كانون خانواده قرار مى دهد موجب تحكيم روابط خانوادگى مى گردد؛ اما گاهى برخى عوامل، غرايز جنسى را خارج از چارچوب خانواده تحريك و تشديد مى كنند. يكى از آن عوامل، استعمال عطر توسط بانوان در بيرون منزل و در برخورد با نامحرم است.[2] از همين رو در برخى احاديث از استعمال عطر از سوى زنان براى نامحرمان شديدا نهى شده است.

رسول خدا (صلی الله علیه وآله) مى فرمايند: «هر زنى كه خود را معطّر كند و از خانه بيرون رود، تا زمانى كه به خانه اش باز گردد، مورد لعنت و نفرين قرار مى گيرد».[3]

بنابراين آنچه كه از سوى اسلام حرام اعلام گرديده و مراجع تقليد نيز بر آن تأكيد نموده اند، اين است كه استعمال عطر و ادكلن باعث خوشايندى و جلب توجه و استشمام نامحرم گردد.[4]

از سوى ديگر استحمام يك روز در ميان عمل مستحب شمرده شده[5] و با آن ضمن حفظ نشاط و شادابى و تقويت بدن، بوى عرق كاهش مى يابد و براى از بين بردن آن نياز به عطر و ادكلن تند نيست.


پی نوشت ها
[1]. الكافى، ج 5، ص 508.
[2]. براساس دستورات اسلامى اين موضوع اختصاص به بيرون از خانه ندارد و حتى اگر زنى در خانه اش خود را براى نامحرمى معطر نمايد فعل حرام انجام داده است.
[3]. وسائل الشيعه، ج 20، ص 161.
[4]. ر.ك: پرسش ها و پاسخ هاى دانشجويى، دفتر 18، احكام نگاه و پوشش، سيد مجتبى حسينى، قم، دفتر نشر معارف، هفتم، 1386ش، ص 111 و هم چنين استفتائاتى كه در اين زمينه از سوى مراجع صورت پذيرفته است.
[5]. وسائل الشيعه، ج 2، ص 31.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
16 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .