اعمال شب جمعه

اعمال شب جمعه :

1- شيخ صدوق رحمه الله روايت كرده از حضرت صادق عليه السّلام كه فرمود از چيزهائى‏كه واجب و لازم است بر هر مؤمنى كه شيعه ما باشد آن كه در شب جمعه، نماز را به سوره ی جمعه و «سَبِّحِ اسْمَ رَبِّكَ الْأَعْلى‏» بخواند و در نماز ظهر آن سوره ی جمعه و مُنافقين را بخواند. پس هرگاه اين كار را كرد گويا عمل نموده به عمل رسول اللَّه صلى الله عليه و آله و ثواب و جزاء او بر خدا بهشت خواهد بود.

2- خواندن سوره هایی از قرآن و ثواب آن :

در شب جمعه اين سوره‏ها را بخواند كه از براى هر يك فوايد و ثواب بسيار روايت شده است :
‏بنى‏اسرائيل (اسراء)، كهف، سه طسين (شعرا، نمل و قصص)، الم سجده (سجده)، يس، ص، اَحقاف، واقعه، حم سجده، حم دخان (دخان)، طور، اِقْتَرَبَت (انبیاء و قمر) و جمعه.
و اگر فرصت ندارد اختيار كند سوره ی واقعه وسوره‏هاى قبل آن را زيرا كه از حضرت صادق ‏عليه السلام روايت شده كه :
هر كه در هر شب جمعه سوره ی بنى‏اسرائيل را بخواند، نميرد تا به خدمت حضرت قائم‏عليه السّلام برسد و از اصحاب آن حضرت باشد.
و فرمود كه هر كه سوره ی كهف را در هر شب جمعه بخواند، نميرد مگر شهيد و حقّ تعالى او را در روز قيامت با شهداء محشور گرداند و با ايشان بدارد،
هر كه هر سه طسين را در شب جمعه بخواند، از دوستان خدا باشد و در امان و حمايت حقّ تعالى باشد و فقر و تنگدستى در دنيا به او نرسد و در آخرت خدا از بهشت آن قدر به او عطا كند كه او راضى گردد و زياده از رضا به او كرامت فرمايد و صد زن از حوريان بهشت به او تزويج نمايد،
هر كه سوره ی الم سجده را در هر شب جمعه بخواند، حقّ تعالى در قيامت نامه ی او را به دست راست او دهد و او را بر اعمال او حساب نكند و از رفقاء محمّد و آل او عليهم السّلام باشد.
و به سند معتبر از حضرت باقرعليه السّلام منقول است كه هر كه سوره ی ص را در شب جمعه بخواند، از خير دنيا و عُقبى‏ آن قدر به او عطا كنند كه نداده باشند مگر به پيغمبر مرسلى يا ملك مقرّبى و او را داخل بهشت گردانند با هر كه خواهد از اهل خانه او حتّى خادمى كه او را خدمت كرده است اگر چه داخل عيال او نباشد و در حدّ شفاعت كردن او نباشد.
و از حضرت صادق‏ عليه السّلام منقول است كه هر كه در شب جمعه يا روز جمعه سوره ی اَحقاف را بخواند، در دنيا به او ترس و بيمى نرسد و در آخرت از فَزَع و ترس روز قيامت ايمن باشد.
و فرمود هركه هر شب‏ جمعه، سوره ی واقعه را بخواند خدا او را دوست ‏دارد و او را محبوب گرداند و در دنيا بدحالى و تنگدستى نبيند و هيچ آفت از آفات دنيا به او نرسد و از رفقای حضرت اميرالمؤمنين‏عليه السّلام باشد و اين سوره مخصوص اميرالمؤمنين ‏است.
روايت است‏كه هر كه سوره ی جمعه را در هر شب جمعه بخواند، كفّاره ی ما بين این جمعه تا جمعه ی ديگر خواهد بود، و همين فضيلت وارد شده از براى كسى‏كه سوره ی كهف را در هر شب جمعه بخواند و هم چنين براى كسي كه آن را بعد از ظهر وعصر روز جمعه بخواند.

3- خواندن دعاى كميل .

4- ذکر شب جمعه :
ده مرتبه بگويد : (( يا دائِمَ الْفَضْلِ عَلى‏ الْبَريِّةِ، يا باسِطَ الْيَدَيْنِ بِالْعَطِيَّةِ، يا صاحِبَ الْمَواهِبِ السَّنِيَّةِ، صَلِّ عَلى‏ مُحَمِّدٍ وَ آلِهِ خَيْرِ الْوَرى‏ سَجِيَّةً، وَ اغْفِرْ لَنا يا ذَاالْعُلى‏ فى‏ هذِهِ الْعَشِيَّةِ )) :
اى كسى كه فضل و بخششت بر خلق دائمى است، و اى آن كه دو دست احسانت به عطابخشى باز است، اى‏ دارنده بخشش هاى ارجمند، درود فرست بر محمّد و آلش كه به ترين مردم اند در سرشت و نهاد، و ما را اى خداى بلند مرتبه در اين شب بيامرز.
و اين ذكر شريف در شب عيد فطر نيز خوانده مى‏شود.

5- خوردن انار : شيخ در مصباح فرموده : فضيلت بسيار در خوردن انار در روز جمعه و در شب آن روايت شده است .

برگرفته از کتاب شريف (( مفاتيح الجنان )) ؛ تأليف محدّث بزرگ حاج شيخ عبّاس قمي رحمه الله.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
5 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .