انتخاب رشته تحصیلی مناسب

براي انتخاب يه رشته مناسب چه كار بايد بكنم؟

دانشجوی محترم فردی که قبل از کار به مشورت و تفکر می پردازد، پشیمان نمی گردد و ما وجود این خلق نیکو یعنی مشورت کردن را در شما تبریک می گوییم.
در مورد انتخاب رشته، همانطور که شما نیز آگاه هستید مساله ای حساس و دقیق می باشد که باید با چشمانی باز و اطلاعاتی گسترده اقدام به آن نمایید. برای یک انتخاب خوب و مفید که بتواند نظر انسان را به خوبی تامین نماید دو اصل کلی وجود دارد. اول آنکه باید تا آنجا که می توانید در باره رشته هایی که می تواند در انتخاب شما قرار گیرند به اندازه کافی اطلاعات بدست آورید و دوم نیز همین کاری است که شما انجام داده اید یعنی مشورت کردن. بخش اول یعنی آشنایی با رشته ها امری است به عهده خودتان. اما آنچه که اکنون بر عهده ما می باشد این است که اصول و پایه های یک انتخاب رشته را به شما ارائه نماییم. بنابراین آنچه که درادامه خواهد آمد عوامل موثر در یک انتخاب رشته می باشد.
در انتخاب يك رشته تحصيلي عوامل متعددی می تواند دخیل باشد که برخی از آنها شخصی تر می باشند و ما سعی می کنیم که به برخی از عوامل عام بپردازیم:

1- ميزان اهميت يك رشته: برخی از رشته ها به دلایل استراتژیک، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و... از اهمیت بیشتری برخوردارند.

2- نياز جامعه به یک رشته خاص: درحال حاضر علوم انساني در ايران چندان مورد توجه نبوده و اكثرا جواناني كه نمي‌توانسته­اند در علوم فني و پزشكي تحصيل كنند وارد اين رشته ها شده­اند. علاوه براين، اين علوم بايد بومي شوند و بومي شدن در اين رشته ها مهمتر و ضروريتر از علوم فني و پزشكي است. اين مسئله مورد تأكيد مقام معظم رهبري و ساير افراد و مسوولين دلسوز كشور نيز است و نياز زيادي نيز در جامعه به انها احساس مي­شود.

3- میزان استعداد: در شرايط فعلي با توجه به كثرت حضور جواناني مانند شما در رشته­هاي مختلف، به فاكتور استعداد بيشتر بايد توجه داشت. اگر در زمينه اي استعداد كسب تحصيل نداريم، هر چند آن رشته با اهمیت باشد و جامعه به ان رشته تحصيلي نياز داشته باشد، وجود ما در ان رشته اگر زيانبار نباشد سودي نخواهد رساند.

4- میزان علاقه: از ميان عوامل مطرح، اساسى‏ترين عامل، انگيزه شخصى و رغبت است. لذا بر پايه رغبت و علاقه رشته تحصيلى خود را انتخاب كنيد و بدانيد كه اگر علاقه شما بر اساس شناخت باشد تمام ناملايمات در برابر شما هموار خواهد شد. بسيارند افرادي كه در رشته‌اي چندين سال درس خوانده و حتي تا مقطع دكترا نيزپيش رفته­اند، اما چون آن رشته، مورد علاقه آنها نبوده است، فقط براي مدرك يا رفع امور مادي به ان نگاه كرده­اند و در نتيجه هيچ گونه نوآوري در آن زمينه نداشته­اند.

5- جنسیت فرد:
برخی از رشته ها تناسب عرفی یا شرعی یا فرهنگی و یا جسمی با آقایان یا خانم ها دارد که دراین صورت وارد نشدن به رشته تحصیلی مناسب جنس مخالف کار بهتری می باشد. به عنوان مثال رشته های پزشکی خاص خانم ها بهتر است به خانم ها واگذار گردد و یا مهندسی معدن و صنایع سنگین بهتر است در دست آقایان باشد. البته این به معنی ناتوانی یک خانم یا آقا نیست بلکه به معنی حفظ جایگاه انسانی و عرفی و شرعی می باشد.

6- نظر شوهر (اگر فرد مونث است):
گاهی اوقات آینده یک رشته تحصیلی ممکن است به مسیری برود که همسر یک خانم موافق نباشد. بنابراین بهتراست یک خانم متاهل نظر همسر خود را نیز بداند.

7- حساسيت خانواده:
گاهی اوقات در برخی از خانواده ها عرف خاصی حاکم می باشد که افراد خانواده( خصوصا پدر یا مادر) ملزم به رعایت آن می باشند. در این صورت بهتر است ک نظر آنها نیز تامین شود.
در پایان این بحث نظر ما این است که سعی کنید اطلاعات خود را درباره رشته‌ها افزایش دهید، رغبت و علاقه خود را به رشته‌ها مشخص کنید، توان خود را ارزیابی کنید، و آن‌گاه در این باره اقدام نمایید.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
6 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .