انواع دوستی

دوستي بر چند نوع است توضيح فرمائيد. محدوده دوستي را معين فرمائيد؟

دوستى بر چند نوع است:
1- دوستى به خاطر خدا؛ همانند علاقه به اولياى دين و برادران ايمانى كه منشأ آن منش دينى فرد و اعتقادات او است نه انگيزه ‏هاى ديگر.
2- دوستى به جهت مال و جمال ويا كشش‏هاى غريزى ديگر.

نوع اول اين دوستى‏ ها عبادت و از بهترين اعمال است؛ چنان كه در احاديث منقول از اهل بيت(ع) آمده است: «هل الدين الا الحبّ؛ آيا دين جز محبت چيز ديگرى است؟» نوع دوم اين دوستى ‏ها چنانچه موجب سد راه خدا گردد و احيانا آدمى را به انحراف بكشاند، خطرناك ترين دام شيطان است كه بايد از آن پرهيز نمود و تنها آن را معبرى براى درك جلال و جمال خداوند قرارداد. ممكن است گلى زيبا انسان را فريفته و مجذوب خويش كند؛ ولى عاقل كسى است كه در وراى زيبايى گل، جمال خالق گل را ببيند و از اين حجاب عبور كرده تا ملكوت را مشاهده نمايد.
در مورد علاقه به دوستان احتمال مى ‏رود كه دو غريزه با يكديگر تداخل كرده است:
1) غريزه زيباپسندى،
2) غريزه جنسى.
در بسيارى از موارد اين دو با يكديگر آميخته و خلط مى ‏شوند.
لازم به ذكر است صرف علاقه و محبت به شخص و يا چيزى امرى ممنوع و كارى حرام نيست؛ ولى لغزشگاهى است كه درصورت مراقبت نكردن ممكن است آدمى را به قعر پرتگاه بيندازد.
گفتنى است دوست و دوستى از نيازهاى فطرى و واقعى هر شخصى است و در زندگى داراى آثار و نتايج فراوانى است؛ ليكن پيش از آن كه عواطف و احساسات درونى ما موجب پيوند ما با ديگران شود، بايد از نيروى عقل و تدبير و هدايت‏هاى ارزشمند پيشوايان دين معيارهاى صحيح را از جهت كيفيت انتخاب دوست و چگونگى معاشرت و دوستى آموخت.
در اين صورت است كه به دو نتيجه ارزشمند نائل خواهيم شد:
1- در گزينش دوستان كسانى را برخواهيم گزيد كه يار و پشتيبان و راهنماى ما در مسير تعالى و تكامل و سعادت باشند.
2- معاشرت ما با دوستان به گونه‏اى خواهد بود كه دوستى ما پايدار و جاودانه باشد و خللى بدان وارد نيايد. بارى آن دوستى كه واقعا انسان محتاج او است خداوند است كه كمال و جمال مطلق است و چه نيكو است كه شما مسير محبت و علاقه خود را درست جهت داده و به سوى خدا معطوف داريد و همواره دل به او سپرده و كانون قلب خود را مالامال از عشق او سازيد. آن‏گاه لذت شيرينى عشق او را بر همه چيز و همه كس ترجيح خواهيد داد. چنان‏كه امام سجاد(ع) مى ‏فرمايد: «من ذالذى ذاق حلاوة محبتك فرام منك بدلا ؛كيست كه شيرينى محبت تو را بچشد و سپس ديگرى را برگزيند». از سوى ديگر هيچ كس را نمى ‏توان براى دوستى با كسى مجبور كرد. بنابراين بايستى اين حق را به ديگرى بدهيد كه خواهان دوستى با شما نباشد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
3 + 8 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .