بدن سازی و اخلاق

آيا ورزش بدنسازي با توجه به نوع آن و مسائل جنبي آن و ملزوماتش مانند خوردن زياد و ... كه صرف ايجاد عضله ميشه، آيا منعي براي كسي مي خواهد به متخلق به اخلاق شود، دارد؟

در پاسخ نكاتي قابل دقت است :

1- از نظر اسلام هر كاري كه عرفا معقول و منطقي باشد و فايده و هدف عقلايي مادي يا معنوي داشته باشد و با آموزه ها و دستورات و رهنمود هاي دين منافات و ناسازگاري و يا تضادي نداشته باشد جايز و بي اشكال و درمواردي مطلوب و گاهي واجب و لازم است .

2- بدنسازي اگر از جنبه جسماني موجب قوي شدن بدن و مقاوم شدن آن گردد و يا از نظر روحي موجب تعالي روحي و رشد معنوي گردد از نظر اسلام منع و اشكالي ندارد .

3- اگر چينن اهداف و ثمرات مثبتي براي بدنسازي تصور شود طبيعتا لوازم آن مانند تمرينات خاص و يا خوردن غذاي زياد و يا غذاي مخصوص آن اشكالي ندارد . منظور از پرخوري كه مانع اخلاق است مقدار مصرف بيش از نياز بدن با هدف صرفا لذت بردن از غذا است.

4-اما اگر اين كار نتيجه و ثمره اي عقل پسند و هماهنگ با روح و تعاليم آن نداشته باشد و هدف از بدنسازي تنها خود را نمايش دادن و به رخ كشيدن و برتر از ديگران و قويتر از انها نشان دادن باشد و عامل فخر فروشي و تكبر و خودنمايي و مانند آن كه صفاتي مذموم و نكوهيده هستند باشد بدون شك با تعالي اخلاقي و رشد روحي و معنوي منافات دارد و مانع پيشرفت در اين زمينه است .

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
9 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .