بهره بیشتر معنوی در ماه مبارک رمضان

چه كنيم كه در فرصت ماه مبارك رمضان بيشترين بهره را ببريم، بيشتر از سالهاي گذشته؟

ميهمانى خداوند، به معناى اكرام و رحمت خاص الهى بر بندگان است؛ بر اساس روايات، چند موضوع نشان از ميهمانى خداوند است كه عبارتند از:
1. از شب اول ماه رمضان درهاى بهشت باز مى‌‏شوند و تا شب آخر بسته نمى‌‏شوند.1
2. از ابتدا تا انتهاى ماه رمضان، درهاى جهنم بسته مى‌‏شوند.2
3. شياطين در بند و زنجير مى‌‏شوند تا نتوانند روزه بندگان را خراب كنند.3
4. ماه رمضان، ماهى است كه اولش رحمت است و وسطش آمرزش گناهان و آخرش آزادى از آتش جهنم؛4 يعنى ما با رحمت الهى به ميهمانى دعوت مى‏‌شويم و آمرزيده مى‌‏شويم و در پايان ميهمانى به عنوان جايزه و هديه يادگار ميهمانى، از آتش جهنم آزاد مى‌‏شويم.
5. شب قدر در اين ماه است كه ارزش آن از هزار ماه بيشتر است و عبادت در آن، نتايج بسيارى دارد و سرنوشت يك سال بندگان در آن تعيين مى‌‏گردد.5
به طور كلى براى بهره بردارى از ماه مبارك رمضان، هر كسى بايد متناسب با موقعيت شغلى و وضعيت جسمانى و روانى خويش، برنامه ريزى كند.
«برنامه ريزى براى عبادت‏ در ماه مبارك رمضان»
در ماه مبارك رمضان، علاوه بر عبادت‌‏هاى معمول و هميشگى - مانند نمازهاى يوميه - عبادات واجب و مستحب ديگرى نيز اضافه شده‌‏اند؛ مانند روزه گرفتن كه در ساير ماه‌‏هاى سال بر ما واجب نيست و نيز انجام دادن اعمال مستحبى كه در اين ماه تأكيد فراوانى بر آنها شده است؛ مانند تلاوت قرآن، خواندن دعا و... .
توصيه ما به شما اين است كه سعى كنيد اولاً ميزان خواب خود را خيلى تغيير ندهيد و ثانياً وقت آن را نيز خيلى به هم نزنيد؛ فقط با كمى تغيير در چرخه خواب، برنامه خواب و استراحت خود را ادامه دهيد؛ مثلاً اگر هنگام سحر حدود يك ساعت (براى سحرى خوردن و خواندن نماز شب و نماز صبح بيدار مى‏‌مانيد، اين مقدار از خواب را سعى كنيد در روز جبران كنيد؛ بعنوان مثال بعد از نماز ظهر و عصر با توجه به اين كه ناهار از برنامه روزانه حذف شده است، همان وقت را به استراحت و خواب اختصاص دهيد تا هم خواب شما جبران شود و هم مقدارى از شب را بتوانيد بيدار بمانيد و از وقتتان استفاده بهترى بكنيد.
علاوه بر آن چه بيان شد، رعايت نكات زير بر كيفيت استفاده از ماه مبارك رمضان مى‏‌افزايد:
* براى استفاده بهينه از زمان، در هنگام رفت و آمد، ذكر بگوييد (البته ذكرهاى بدون صدا و آرام تا شائبه ريا به وجود نيايد). سعى كنيد از مرحله ذكر زبانى به مرتبه توجه به معناى ذكر و ذكر قلبى و ياد واقعى خداوند برسيد؛ به طورى كه او را حاضر و ناظر بر خود بدانيد.
بهترين ذكر، به ويژه براى رفع بعضى مشكلات ظاهرى و نيز روحى و روانى، ذكر استغفار و لا اله الا الله است.
* سعى كنيد دائم الوضو باشيد و حتى قبل از خواب نيز وضو بگيريد و به بستر خواب برويد؛ زيرا در ماه مبارك رمضان، خواب نيز عبادت است و نفس كشيدن تسبيح به حساب مى‏‌آيد.
* از شب زنده دارى و احيا - به ويژه در شب‌‏هاى تعطيلى - به مقدار حال و كشش روحى غفلت نكنيد. شايد يكى از مهم‏ترين اعمال در ماه مبارك، شب زنده‏‌دارى، تهجد، استغفار و نماز شب در نيمه شب‏هاست.
* حتماً در يكى از مجالس بيان احكام و معارف دينى و موعظه، در مساجد يا حسينيه‌‏ها شركت كنيد.
بسيارى از عالمان و مجتهدان نيز مقيد به موعظه هستند و به مصيبت‌‏هاى گويندگان گوش فرا مى‌‏دهند تا دل و جان خود را به واسطه شنيدن معارف دينى متذكر و نورانى سازند.
به طور كلى، شركت در مجالس مذهبى، خود را در معرض نفحات و نسيم‌‏هاى رحمت الهى قرار دادن است و اين، نقش مهمى در حفظ دين و معنويت انسان دارد.
* از انجام دادن ورزش‏‌هاى سنگين در طول ماه رمضان اجتناب كنيد و در اين ماه سعى كنيد ورزش‌‏هاى سبك و آرام (مانند پياده روى يا نرمش) انجام دهيد.
* از غذاهاى قندى و پروتئين دار در رژيم غذايى خود بيشتر استفاده كنيد؛ مانند خرما و لبنيات.
* از پرخورى هنگام افطار و سحرى پرهيز كنيد؛ زيرا علاوه براين كه چرخه خواب شما را به هم خواهد زد، از ساير برنامه‌‏هاى عبادى و درسى نيز بهره كافى را نخواهيد برد.
* از هدر دادن انرژى بى‌‏جا و بى‌‏مورد مثل سخن غير لازم و تماشاى برنامه‏‌هاى تلويزيونى غيرضرورى اجتناب كنيد و به عبارت ديگر، با سكوت بيشتر و كنترل حواس، از هدر دادن انرژى جلوگيرى كنيد؛ به تمركز خود بيفزاييد و فرصت‏هاى جديدى براى انجام دادن كارهاى مهم‏تر ايجاد كنيد.
* بر ترك محرماتى كه بر اعضاى ديگر لازم گرديده - به ويژه محرمات چشم، گوش و زبان و نيز استفاده از غذاى حلال، اهتمام ويژه‏اى داشته باشيد.
* در شبانه روز چند نوبت قرآن تلاوت كنيد؛ براى مثال حدود پانزده دقيقه در روز و پانزده دقيقه در شب.
* دعاها را تقسيم كنيد و آنها را در چند نوبت در شبانه روز بخوانيد. روزها به همان مقدار دعايى كه بين نماز يا بعد از نمازهاى يوميه خوانده مى‏شود، اكتفا كنيد. اما شب‏ها وقت بيشترى را صرف خواندن دعا كنيد. اگر بعضى از دعاها طولانى است، لازم نيست هر شب همه آن دعا را بخوانيد.
پى‌‏نوشت:
1. مجلسى، بحارالانوار، ج 96، ص 344؛ رى شهرى، ميزان‏الحكمة، ج 5، ص 2132.
2. ميزان‏الحكمة، ج 5، ص 2132.
3. همان.
4. همان.
5. همان.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
3 + 8 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .