تبعیض بین فرزندان

آيا فرق گذاشتن از لحاظ عاطفى و مادى بين فرزندان گناه محسوب مي شود؟

با سلام خدمت شما پرسشگر گرامي، از اينكه تا اين حد در تربيت فرزندانتان اهتمام داريد خرسنديم
قرآن كريم مي‌فرمايد: «اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَب‌ لِلتَّقْوَي‌ وَ اتَّقُوا اللَّه‌ إِن‌ اللَّه‌ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُون‌;(مائده‌، 8) عدالت كنيد كه به پرهيزگاري نزديكتر است‌، و از (معصيت‌) خدا بپرهيزيد، كه خداوند از آن چه انجام مي‌دهيد، باخبر است‌»
رعايت عدالت در برخورد با فرزندان حقي است كه در روايات به آن امر شده،
نشانه­اي از اهتمام اسلام به رعايت عدالت در ميان فرزندان است. با اين‌حال به نظر مي‌رسد در روايات تأييد شده است كه والدين برخى از فرزندان خود را، احتمالاً به‌سبب وجود بعضى فضائل در ايشان، بيش از ديگر فرزندان خود دوست داشته باشند، اما از آن جا كه كودك و نوجوان روحي حساس و لطيف دارند و هر نوع رفتار و گفتار پدر و مادر در آن‌ها تاثير مي‌گذارد و به ويژه تبعيض و بي عدالتي آثار زيانباري در روحيه و شخصيت آنها دارد، اسلام به اين موضوع توجه نموده و والدين را از تبعيض بين فرزندان به شدت نهي كرده است كه البته اين آثار بستگي به نوع تبعيض و سن فرزندان شما دارد از جمله حسادت بين آنها،‌ پرخاشگري، كارهاي غير عادي براي جلب توجه و ... .
رسول گرامي اسلام _ صلي الله عليه و آله _ در اين خصوص مي‌ فرمايد:«اعدلوا بين اولادكم كما تحبون ان يعدلوا بينكم في البر و الطف»( مكارم الأخلاق ص 252)
ميان فرزندانتان عدالت را رعايت كنيد چنان كه دوست داريد آنان در احسان و نيكي به شما به عدالت رفتار كنند. رعايت عدالت بين فرزندان منحصر به مورد خاصي نيست. بلكه والدين مي‌ بايست در تمام امور عدالت را رعايت كنند. البته توجه داشته باشيد كه عدالت بين فرزندان هرگز به اين معنا نيست كه والدين از لحاظ عاطفي و فراهم كردن امكانات و لوازم زندگي، با تمامي فرزندان برخورد يكسان و مساوي داشته باشند. مثلا همان چيزي را كه براي فرزند 15 ساله‌شان تهيه مي‌كنند، براي كودك 7 ساله نيز تهيه كنند. يا برعكس. بلكه والدين بايد در برخوردها و فراهم نمودن لباس، وسايل زندگي و ... تفاوت‌هاي سني و ويژگي‌هاي جنسيتي فرزندان را مد نظر داشته باشند.
كودكان بيشتر به نيازهاي زيستي و عاطفي نياز دارند كه آن هم به شكل خاصي بايد ارضا شود اما نوجوانان و جوانان، به مسايل و موضوعات ديگري از جمله احترام گذاشتن، پذيرش شخصيت و مشورت كردن با آنان، علاقمند هستند.
اگر پدر و مادر با رعايت سن و ويژگي‌ها و تفاوت‌هاي فردي ، بين فرزندانشان فرق بگذارند، اشكالي ندارد و بايد هم اين گونه باشد، اما اگر مسايل تربيتي را مراعات نكنند و نسبت به برخي فرزندان بي توجهي كنند، اين نادرست است. پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله ‌در روايتي مي‌ فرمايد: تقواي الهي داشته باشيد، و بين فرزندانتان به عدالت رفتار كنيد، همان گونه كه دوست داريد به شما نيكي كنند(ميزان الحكمه‌، محمدي ري شهري‌، ج 10، ص 706 ـ 707، مكتب الاعلام الاسلامي‌.);
در روايت ديگري آمده است كه پيامبر اكرم‌مردي را ديد كه يكي از فرزندانش را بوسيد، و ديگري را نبوسيد، پيامبر صلي الله عليه و آله به اوهشدار داد وفرمود: چرا بين فرزندانت با مساوات رفتار نمي‌كني‌.(ر.ك‌: وسائل الشيعة‌، الشيخ حر العاملي‌، ج 15، ص 204، منشورات مكتبة الاسلامية / اسلام و تربيت‌، رضا قربانيان‌، ص 219، نشر حجت).
بنابراين‌، اگر پدر يا مادري بين فرزندان خود عدالت و مساوات را رعايت نكند، و اين كار باعث ظلم در حق برخي از فرزندان‌، و پايمال شدن حق آنان شود، اين كار گناه‌، و پدر يا مادري كه اين كار را انجام داده‌اند مسؤول خواهند بود .

دیدگاه ها

مادرم بین فرزندانش فرق میگذارد به نحوی که دیگر فرزندانش را فدای یک فرزندش میکند و چیزی که باید برای همه فرزندانش باشد را فدای یک فرزندش می کند و در مقابل اعتراض ما می گوید مال خودم هست به شما ربطی ندارد و این به گونه ای شده که ما 4 خواهر و برادر از آن یکی برادرمان متنفر شده ایم. آیا مادرم گناه میکند یانه؟

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
3 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .