تشبيه زن به عقرب

چرا در کلام امير المومنين زن به عقرب تشبيه شده است؟

در کلام اهل عصمت‌(ع) به ويژه فرمايشات حضرت رسول اعظم (ص) و اميرالمؤمنين عليه‌السلام، تعبيرهاي متفاوتي نسبت به امور دنيوي، نيازها، جاذبه‌هايش مثل: شهوت جنسي، زن، مال، قدرت ... و حتي خود دنيا وجود دارد که هر کدام از اين تعابير نگاه و توجه به بُعد و منظري خاص دارد.

از يک سو دنيا به خاطر ارزش عمر، زندگي دنيوي، فرصت عبادت ارادي در دنيا، نعمت اختيار و ...، مورد ستايش قرار مي‌گيرد تا آنجا که مي‌فرمايد: «لا معاش له، لا معاد له»، يعني کسي که کسب و کار و معاش دنيوي ندارد، معاد هم ندارد (يعني از بهشت و فلاح ابدي دور مي‌شود) و يا اشاره مي‌فرمايند که دو ساعت حيات دنيا به همه چيز مي‌ارزد. از سوي ديگر دنيا را مورد نکوهش قرار مي‌دهند. چنان چه پيامبر اکرم (ص) فرمود: «ريشه همه گناهان محبت دنياست» يا ايشان و حضرت علي (ع) و ساير معصومين (ع) در نکوهش دنيا فرموده‌اند که «در پستي دنيا همين بس که خدا جز در آن معصيت نمي‌شود – دنيا بهشت کافر و زندان مؤمن است و ...».

در مورد «زن» نيز که به لحاظ زن بودن از زيباترين مظاهر دنيا است نيز چنين است. در جايي مي‌فرمايد: زن موجب آسايش و تسکين است، محبت به زن خوي کريمان است، زن ريحانه است، ازدواج نصف ايمان را کامل مي‌گرداند، کليد بهشت زير پاي مادران است و ...، و در جايي ديگر زن را مانند عقرب مثال مي‌زنند که نيشش ابتدا نوش است و بعد زهري کشنده است. و هر کدام از اين تعابير به منظري توجه دارد.

بديهي است که در اين تمثيل، آن چه مورد توجه قرار گرفته، هشدار به مردان نسبت به شهوت جنسي به مطلق زن يا به تعبيري «زن گرايي و شهوت پرستي» است که مانع از رشد معنوي و سبب ابتلاي به محرمات و سقوط به درکات مي‌گردد، نه اين که زن مورد نکوهش قرار گرفته باشد. چنان چه نه تنها چنين تعبيراتي نسبت به زن در موضع همسر وجود ندارد، بلکه در مقوله توجه به زن در موضع همسر، به روابط محبت آميز با او، به توجه و ازدياد لذت جنسي و ... تأکيد شده است.

شهوت جنسي، يکي از قوي‌ترين کشش‌هاي مادي و حيواني آدمي است و در اين خصوص فرقي بين زن و مرد نيست. لذا خداوند متعال در قرآن کريم مرد را از نگاه (شهوت‌آلود) به زن نامحرم و زن را از نگاه مشابه به مرد نامحرم بر حذر مي‌دارد. اما جلوه و جاذبه‌ي زن در اين مقوله بيشتر است. نگاه به زن، حرف زدن با زن، لمس زن، معاشقه و مجامعت با زن، از قوي ترين کشش‌هاي مردانه است و روايت فوق مرد را از خطرات مراوده‌ي بي جهت و توجه به مطلق زن (نه همسر) که هر زني را شامل مي‌شود برحذر مي‌دارد و اشاره دارد که هر چند اين نگاه، يا مراوده يا ارتباط نوش به نظر مي‌آيد، اما چون سم عقرب کشنده است و تو را به گناهاني مي‌کشاند که ابتدا و ظاهرش لذت است، اما نتيجه و باطنش سقوط، هلاکت و عذاب مي‌باشد.

آن چه خداوند متعال در کلام وحي و بالتبع سيره‌ي معصومين (ع) مرد و زن را از آن برحذر مي‌دارند، محبت و تعلق به دنيا و مظاهرش، به گونه‌اي که موجب فراموشي ياد خدا، مبدأ و معاد و حيات اخروي گردد مي‌باشد. نه مطلق دنيا، زن، مرد، ثروت، تمتع، رفاه، لذت و ... .

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
4 + 12 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .