تشخیص دلبستگی به دنیا

از كجا بفهمم چه قدر تعلق و دلبسته دنيا هستم؟

در پاسخ لازم است به نكاتى اشاره بكنيم: الف - آنچه كه در ابتدا مهم است اين است كه انسان شناخت لازم نسبت به دنياى مذموم و دنياى ممدوح به دست آورد. بداند كه مقصود از مذموم و ممدوح آن چيست؟ و بعد مقدار وابستگي خود به دنيا را شناسايي نمايد، چرا كه تا موضوع مسأله را نشناسد نمى‏تواند نسبت نسبت خود با آن را مشخص نمايد. بنابراين اولين مرحله اين است كه هر دو را بشناسد حضرت امام خمينى(ره) از مجلسى(ره) چنين نقل مى‏كند كه چكيده آن اين است: دنياى مذموم امورى است كه انسان را از اطاعت خدا و دوستى او و تحصيل آخرت باز مى‏دارد. و هر چه باعث رضاى خداى سبحان و قرب او شود دنياى ممدوح و از آخرت محسوب مى‏شود. گرچه به حسب ظاهر از دنيا باشد. بنابراين كارهايى مثل تجارت، زراعت، و صنعت كه مقصود از آنها معيشت عيال و زندگى است، اگر براى اطاعت امر خدا و صرف كردن آنها در مصارف خيريه و اعانت به محتاجان و غير آن باشد، همه از آخرت‏اند گرچه مردم آن را از دنيا دانند. و رياضات مبتدعه و اعمال ريائيّه، گرچه با تزهّد و انواع مشقت هم همراه باشد از دنياى مذمومه به حساب مى‏آيد. سپس خودشان مى‏فرمايند: آنچه مذموم است دنياى خود انسان است، (امام خمينى(ره)، اربعين حديث، ص 118 و 119).
در عوض آن اگر آخرت را مقصد زندگى قرار بدهد در حيات خود غنا و احساس بى نيازى خواهد كرد. در حديث آمده است. سپس هر كه صبح و شام كند و دنيا را بزرگترين همّ خود قرار دهد، خداوند فقر را بين دو چشمش قرار دهد. و هر كس كه صبح و شام كند و آخرت بزرگترين همّ او باشد، خداوند غنى‏ را در قلب او قرار دهد، (نقل از اربعين حديث امام(ره)، ص 126).
با مراجعه به خود قرآن اين چنين مى توان گفت كه: مواهب جهان مادى كه هـمـه از نـعـمـتـهـاى خداست و حتما وجودش در نظام خلقت لازم بوده و هست اگر به عنوان وسـيـله اى براى رسيدن به سعادت و تكامل معنوى انسان مورد بهره بردارى قرارگيرد از هر نظر قـابـل تحسين است و اما اگر به عنوان يك هدف و نه وسيله مورد توجه قرار گيرد و از ارزشهاى معنوى و انسانى بريده شود كه در اين هنگام طبعا مايه غرور و غفلت و طغيان و سركشى و ظلم و بيدادگرى خواهد بود در خور هرگونه نكوهش و مذمت است.
در تبيين معناى «دنيا» بايد گفت دنياى مذموم، «خود» انسان است. انسان «بد» خود دنيا است. آسمان، زمين، درخت، كوه، صحرا و دريا هيچ كدام دنيا نيست. اين‏ها از «آيات الاهى»اند و خداى سبحان از همه آن‏ها با تجليل ياد كرده است‏فصلت(41):11.
در قرآن مجيد و روايات اهل‏بيت(ع) هرگز از آسمان و اختران به بدى ياد نشده، و از زمين، كوه‏ها، معادن دل زمين، دريا و موجودات دريايى بدگويى نشده است، اين‏ها دنيا نيستند. «دنيا» كه ضمير و قلب، متوجه او است، مجموعه‏اى از «عناوين اعتبارى» است كه انسان تبهكار را به خود سرگرم و مشغول كرده است. مجموعه خود خواهى‏ها است كه دنيا را شكل داده است؛ و گرنه شما به آسمان يا زمين برويد، دنيا را پيدا نمى‏كنيد؛ زيرا همه اين‏ها «آيات الاهى»اند؛ موجوداتى كه تسبيح‏گوى حق‏اند و مستقمياً براى عبادت خداى سبحان و به طور غير مستقيم براى نفع ما خلق شده‏اند.
«دنيا» يعنى مجموعه عناوين اعتبارى كه انسان در نهان و نهاد خود بافته و مى‏سازد؛ همين من و مايى كه برخى به آن مبتلايند: نظر من اين است، دلم مى‏خواهد فلان كار را بكنم، دلم مى‏خواهد اين طور بپوشم و... . البته مى‏توان از شر اين‏ها نجات پيدا كرد، اين كار شدنى و اين راه رفتنى است و همه ما بايد بكوشيم با «مراقبت مستمر» آن را طى كنيم.
تا توجه به اينکه انسان مومن به خداي متعال که منشا تمام کمالات است ايمان دارد و به او توکل مي کند بنابراين ريشه اعتماد به نفس در او در حقيقت به اعتماد به خدا باز مي گردد و هرگز باعث عجب و خود بيني و مغرور شدن به خود, به صورت مستقل و جداي از خداوند, نخواهد شد.

در نتيجه ميزان دلبستگي به دنيا، به مقدار عدم بهره مندي صحيح از نعمتهاي الهي بستگي دارد و همچنين در سر دو راهي ها اگر عمل به دستورات الهي با منافع مادي در تضاد قرار گرفت، جهت هر کدام را که ترجيح داديم، نشانه خوبي براي تشخيص ميزان دلبستگي ما به دنيا و يا خدا و آخرت است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
4 + 14 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .