تنفر از تحقیر کننده

گناه هست كه ازكسي متنفر بود كسي كه خيلي ناراحتت ميكنه و تحقير يا تمسخر؟

دوست عزيز از شما به خاطر اين مكاتبه تشكر مي‌كنم. سوال شما نشانه روح تقوا در وجود شما است . إن شاء الله سعي كنيد اين روحيه را حفظ كنيد.
در مورد حب و بغض نسبت به افراد و اين كه آيا در آنها معياري وجود دارد يا خير؛ خدمت شما بگويم كه درست نيست از يك مسلمان به خاطر يك عمل خلاف متنفر شد، بلكه انسان خداشناس تنها از آن عمل خلاف و گناه اظهار تنفر و بيزاري مي‌كند.
ببينيد در مورد اين كه انسان از تحقير و تمسخر بدش مي‌آيد حرفي نيست يعني چون اين كارها خلاف فطرت انسان است، باعث تنفر مي‌شود اما در مورد خود فرد اين‌طور نيست كه وقتي از كسي گناهي سر زد از او متنفر شويم. بلكه تنفر از آن عمل گناه است.
تنها از كسي مي‌شود متنفر بود كه دشمن خدا و رسولش يا يكي از احكام الاهي است. در همين موارد نيز روش برخورد با افراد متفاوت است و در همه جا نبايد اظهار تنفر كرد.
مثلا اگر پدر و مادري با تحقير و تمسخر با فرزند خود برخورد كنند ولو كافر هم باشند، فرزند بايد حرمت آنها را نگه دارد و به مقابله با آنها نپردازد. البته كاري مشكل و همراه مجاهده نفس است لكن بركات بسياري براي عمر و زندگي اين فرد دارد.
در برخي موارد هم ممكن است خود ما مقصر باشيم كه بايد خود را اصلاح كنيم. يعني اشتباه ما سبب چنين برخوردي از ديگران است پس با اصلاح خود، عامل اذيت ديگران را از بين مي‌بريم.
شايسته است كه با اصلاح معيارهاي دوستي و دشمني، آنها نيز بر اساس توحيد باشند يعني همه براي رضاي خدا و همه با معيار توحيدي و الاهي.
اسوه و الگوي ما در چنين برخوردهايي معصومين عليهم السلام هستند كه هرگز براي خودشان خشمگين نشدند بلكه ملاك خشم و غضبشان و همچنين دوستي و دشمني شان رضاي خداي متعال بود. اگر به سراغ اهل بيت برويم هميشه راه صحيح را مي‌يابيم. درست نيست با ديدن هرخلافي از انسان‌ها از آنها متنفر شويم. بلكه بايد آن را با اين معيار الاهي بسنجيم
پس شما نيز بگوييد: از كار خلاف و گناه بدم مي‌آيد. براي اين افراد دعا كنيد كه هدايت شوند و در حد امكان از برخورد با آنها و صحنه‌هايي كه به آزار شما مي‌انجامد خودداري كنيد. همچنين از راهي (كه مي‌توانيد آن راه را با مشورت بيابيد) آن افراد را به بدي كارشان آگاه كنيد. مثلا از كسي كه روي آنها تاثير گذار است بخواهيد تا با آنها صحبت كند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
11 + 3 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .