توانایی شیطان

با سلام. آيا شيطان دخل و تصرفي در زندگي انسان ها مي تواند داشته باشد؟ مثلا يوشع (ع) فراموشي خود را به شيطان نسبت مي دهد و حضرت ايوب (ع) نيز عامل فقر و مصيبت خود را شيطان مي داند.

در پاسخ به مطالب زيرتوجه كنيد :
1. مهمترين كاري كه شيطان انجام مي‌دهد، فقط فريب دادن است و در آيات قرآن از شيطان به عنوان دشمن آشكار، كسي كه عصيان‌پيشه و رانده شده از درگاه خداوند ياد شده است.
2. در رابطه با ميزان تأثيري كه براي شيطان قابل تصور است، آن چيزي كه در آيات قرآن آمده، شيطان با وسوسه‌‌هايي كه انجام مي‌دهد، موجي از فساد، دشمني و زمينه‌هاي نامناسب روحي در انسان‌هايي فراهم مي‌كند كه زمينه‌هاي اين دشمني و فساد به خاطر گناهاني است كه انجام داده اند .
3. در انسان‌هاي معمولي، آنهايي كه جزء انبيا و اولياي به حساب نمي‌آيند، ميزان تأثير شيطان فقط در حد وسوسه و ايجاد دشمني كردن بر پايه گناهاني است كه فرد انجام داده است، پس كساني كه ايمان دارند و جنبه‌هاي اعتقادي در آنها قوي است، شيطان از عهده آنها بر نمي‌آيد.
4. گاهي شيطان به دليل قدرتي كه خدا به او مي‌دهد، مي‌تواند در امتحان كردن بعضي انسان‌ها در امورشان دخل و تصرف كند. در اين خصوص مستند قرآني وجود دارد، در داستان ايوب پيامبر (ع) ملاحظه مي‌كنيد كه شيطان با دخل و تصرف، بلاهايي را بر سر حضرت ايوب عليه‌السلام درآورد، براي اينكه بتواند، او را از مسير اصلي‌اش منحرف كند.تصور نمي شود كه در مورد انسان‌هاي معمولي، شيطان كاري را كه با برخي از پيامبران مانند حضرت ايوب ع انجام مي‌داد تا اين حد بتواند در زندگي انسان‌هاي معمولي تأثير داشته باشد .
بنابراين انسان‌هاي معمولي ـ نه ايوب پيامبر(ع) و يا پيامبران(ع) و اولياي خدا ـ حوزه تصرف شيطان در آنها به اندازه‌اي است كه با استعاذه و پناه بردن به خدا، ميزان تأثيرش به حداقل خودش و گاهي ميزان تأثير به صفر مي‌رسد.
5. در مورد شيطان و وسوسه هاي شيطاني بايد توجه داشته باشيد كه ستيز و مجاهده با شيطان كاري مستمر و دايمي است و تا انسان در اين عالم زنده است و زندگي مي كند ادامه دارد. و دام هاي شيطان براي انسان هاي با تقوا و داراي كمال و شناخت بيشتر، ظريفتر و پيچيده تر و مخفي تر است. نخستين گام در مبارزه با شيطان اين است كه اطاعت از او را به تدريج كم نموده و به آهستگي از شبكه هاي دام او خارج شويم هر چند در اين مبارزه ممكن است پاي انسان بلغزد و در مورادي فريب او را بخورد. هر چقدر ارتباط انسان با خداي متعال و معرفت نسبت به او عميق تر و گسترده تر باشد، تسلط شيطان بر او كمتر است. چنانچه خداي متعال در اين مورد مي فرمايد: انه ليس له سلطان علي الذين آمنوا و علي ربهم يتوكلون ؛ شيطان تسلطي بر كساني كه مؤمن بوده و بر پروردگارشان توكل مي كنند ندارد(نحل، آيه 99)و نيز مي فرمايد: ان عبادي ليس لك عليهم سلطان ؛ تو (شيطان) بر بندگان خاص من تسلط و نفوذي نداري(اسراء، آيه 65)
به طور كلي كار شيطان وسوسه كردن است و با پناه بردن دائمي به خداوند و ارتباط پيوسته با او و توسل و ربط با اولياي الهي(ع) مي توان از اين وسوسه ها رها شد و يا آن را به حداقل رسانيد و شيطان را تسليم نمود، چنانچه در روايت داريم كه پيامبر بزرگ اسلام(ص) فرمودند: شيطان من به دست من مؤمن و رام گرديد. پس بهترين راه حل، توجه كامل و دايمي به خداوند متعال و اوليائش و خود را در قلعه استوار و نفوذ ناپذير او و اولياي پاك او درآوردن و رعايت كامل تقواي الهي كردن است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
12 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .