درخواست مرگ از خداوند

طلب مرگ كردن از خدا گناه است؟ راهي هست كه انسان مرگ خود را نزديك كند؟

پرسشگر گرامي، ارتباط مجددتان را نشانه اعتماد ارزشمندي مي‌دانيم كه به اين نهاد داريد. از اين جهت خوشحاليم.

اي كاش بيشتر در مورد خود و زندگيتان با ما سخن مي‌گفتيد؛ از حوادثی که روح شما را طوفانی کرده و ما را متأثر نمود. اما خوشحالیم که در هیاهوی این ناملایمات، ذهن منطقی شما مشورت را از یاد نبرد. اميدوارم در مكاتبات بعدي، ما را ميهمان سفره دلتان نماييد.
خوب است بدانيد آرزوى رفتن از اين دنيا از دو چيز سرچشمه مى‏گيرد:
1- گاهى ناشى از شدت اشتياق به ديدار خداوند و آرميدن در جوار قرب و رحمت اوست و اين آرزوى پاكان و برگزيدگان خداوند بوده است كه در عالم تنگ و پر از گرفتارى به عالم باقى و پايدار منتقل گردند و اميرمؤمنان (عليه السلام) در خطبه همام مى‏فرمايد: اهل تقوا و پرهيزگاران آنانى مى‏باشند كه اگر اجل معين آنها و مدت عمرى كه در دنيا براى آنها تعيين گرديده نبود، روحشان حتى يك لحظه نيز در بدنشان قرار نمى‏گرفت به خاطر شوق به رحمت و بهشت خداوند. ايشان در نهج البلاغه در خطبه معروف به خطبه متقين در اوصاف و ويژگيهاي اهل تقوا و ايمان مي فرمايد: «و لولا الاجل الذي كتب الله عليهم لم تسقر ارواحهم في اجسادهم طرفه عين شوقا الي الثواب و خوفا من العقاب» (نهج البلاغه ، خطبه 193) يعني: اگر خداوند عمر معيني را براي اهل ايمان و تقوا معين نكرده بود، يك چشم به هم زدن نيز روح آنان در بدنشان نمي ماند به خاطر اشتياق به پاداش الاهي و بيم از كيفر او
2- گاهى در اثر احساس ضعف و ناتوانى و عدم قدرت مقابله با سختى‏ها و مشكلات و ناملايمات زندگى مى‏باشد. اين نوع آرزوى مردن مربوط به انسان‏هاى ناتوان و عاجز است كه به جاى بسيج نيروهاى خداداد و استفاده از تفكر و انديشه براى حل مشكلات و به جاى پناه بردن به خداوند و استمداد از نيروى او به فكر خودكشى مى‏افتند و به جاى حل مسأله به دنبال پاك كردن صورت مسأله مى‏باشند. در حالى كه وجود مشكلات و سختى‏ها در زندگى امرى طبيعى و از سنت‏هاى الهى مى‏باشد و صفات نيك انسان چون صبر و استقامت و شكيبايى جز در مواجهه با چنين مشكلاتى هويدا نمى‏گردد و خود را نشان نمى‏دهد. عن النّبى صلى الله عليه و آله و سلم قال: «لا يتمنى احدكم الموت لضرّ نزل به وَلْيقل: اللّهم! اَحْينى ما كانت الحياة خيراً لى، و توفّنى اذا كانت الوفاة خيراً لى‏ . رسول اكرم(صل الله عليه و آله) فرمود: هيچ يك از شماها به خاطر گرفتارى و تنگنايى كه بر او نازل گشته، مرگ را آرزو نكند (بلكه) بايد چنين بگويد: خداوندا! مادامى كه زندگى برايم خير است مرا حيات بخش و هرگاه وفات برايم خير است جانم را بستان (وسائل الشيعة، ج 2، ص 659، روايت 2، به نقل از سرّالأِسراء فى شرح حديث المعراج، جزء اوّل، ص 440) حضرت سجاد (عليه السلام) مي فرمايد: «و عمرني ماكان عمري بذله في طاعتک فاذا كان عمري مرتعا للشيطان فاقبضني اليك قبل ان يسبق مقتك الي او يستحكم غضبك علي ؛ خدايا تا وقتي عمر من در راه اطاعت تو صرف مي شود، عمرم را طولاني و دراز فرما، اما اگر عمرم، چراگاه شيطان و محل برآوردن شدن خواست هاي او گرديد، قبل از آن كه خشم تو مرا در بر گيرد و به غضب تو دچار گردم، جانم را بگير (صحيفه سجاديه، دعاي مكارم الاخلاق)
آنچه مهم است اين است كه انسان مانند مردان بزرگ الهى روحش را از تعلق به دنيا آزاد كند نه جسمش را يعنى قبل از مردن به مرگ طبيعى، روحش را با توجه به خداوند و توسل به او و اولياى پاكش از دام وابستگى‏هاى موهوم دنيا برهاند و در عين حال كه در دنيا زندگى مى‏كند درونش در عالم معنا و روحانيت سير كند.
دوست محترم، اصل وجود، جز خیر و برکت نیست. هدیه ای که از سوی محبوب به ما ارزانی شده است. این مطلب کاملا واضح است وقتی که به قضاوت وجدان خود نگاهی بیندازیم. حتی اگر من از زندگی خود متنفر باشم و خیر بودن وجود را زیر سوال ببرم، زندگی کسی را که با معیارهای من هماهنگی دارد مثبت و خیر می دانم. حال آنکه تفاوت ما در اصل هستی نیست بلکه در نوع فعلیت آن است. پس اصل وجود، جز خیر نیست. وسیله ای که حفظ سلامت آن، ما را به قله هستی می رساند و لذت سعادت حقیقی را می چشاند.
يكى از مشكلات اساسى افرادی که چنین آرزوهايي را نابجا برای زندگی خود تصور می کنند اين است كه ارزیابی درستی از سه جنبۀ توانایی ها و استعداهای خود، مسایل و مشکلات واقعيت زندگى ندارند, اين افراد معمولاً در ارزيابى‏هاى خود دچار نوعى افراط یا تفریط شده تا جایی که نمى‏توانند از حداقل امكانات خود نيز برای برون رفت از مسایلی که در زندگی با آن روبرو خواهند شد، استفاده كنند. بنابراين، يكى از رمزهاى موفقيت در هر امری، واقع نگرى است. لذا باید با مساله مورد نظر واقع بینانه برخورد کرد؛ زیرا تشخیص مشکل به عنوان اولین حرکت در طبقه بندی و سازماندهی اطلاعات و تجربیات در جهت حل مساله، تنها از طریق واقع نگری حاصل خواهد شد . مطمئن باشید اوضاع هر قدر هم خراب به نظر برسد، با ز می توان راهی برای خروج از بحران یافت .
گرچه انسان نمى‏تواند تمام شرائط و امكانات موجود را بر وفق مراد خود فراهم نمايد ولى مى‏تواند خود را با شرائط موجود به گونه اي مناسب و فعال وفق دهد و هماهنگ سازد که از حالت هميشه نگران، ناراحت، غمگين و افسرده وضعيت موجود با ابتكار، خلاقيت و بهره‏مند شدن از ديگر توانمنديهاى خود و تنها با استفاده ازهمان امكانات و شرائط موجود, زندگي شاد و با نشاطي را براي خود رقم زند.

دوست گرامي، لحظات آكنده از موفقيت و لذت آينده، منتظر گامهاي شماست كه با قدرت ايمان و درايت برداشته مي‌شود. مي‌دانيد كه مي‌توانيد.
باز هم با ما سخن بگوييد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
5 + 10 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .