درمان احساس دلتنگي و تنهايي

چرا انسان اينقدر احساس تنهايي و دلتنگي مي كند چرا با وجود داشتن همه چيز باز ناراحت و دلتنگ است؟

مكاتبه شما با اين مركز بازگو كننده گرايش هاي فكري و عقيدتي پاك و تحسين برانگيز و گوياي حُسن اعتماد به اين مركز است. از اين كه مسئله خود را با كارشناسان اين دفتر در ميان گذاشتيد، تشكر و قدردانى مى‏كنيم.
تنهايي و دلتنگي يكي از معضلات و مشكلات زندگي امروز بشر است. بشري كه به جديدترين و مجهزترين ابزار زندگي دست‌يافته، ولي در اين هياهوي تكنولوژي و توليدات آن چيزهايي را نيز از دست داده است.
ريشه دلتنگي ها و تنهايي هاي آدمي، مي تواند امور زيادي باشد. و از آنجايي كه سؤال شما بسيار كلّي و عام است، پرداختن به تمام آن علّتها از حوصله اين پاسخ خارج مي باشد؛ ولي اميدواريم توجّه به مطالب زير به شما كمك نمايد.

عوامل دلتنگي:
1- دوري از خداوند و ياد او:
مهمترين عامل احساس دلتنگي و تنهايي، فراموشي ياد خداي متعال است. اگر انسان در زندگي خود خداوند را بشناسد و مشغول سير و سلوك به سوي او باشد و از دعا و مناجات بهره كافي ببريد، احساس كسالت و غم وتنهايي نخواهد كرد؛ زيرا خداوند خود فرموده اند: ياد من آرام بخش دلهاست.
ياد خداوند دو معنا دارد، عام و خاص. بهترين و روشن ترين راهكار ياد دائمي خداوند قرار گرفتن در ظرف عبوديت حق تعالي و انجام وظايف واجب ديني و فرامين الهي و ترك گناه است. تا زماني كه بنده در مسير قرب الهي قرار دارد به سوي خداوند حركت مي كند، به ياد خدا است و اين همان معناي عام ذكر و ياد خدا است و بهترين مصاديق خاص ياد خدا عبارت است از:
- نماز
نماز علاوه بر ذكر زباني بودنش، مصداق اطاعت از حضرت حق نيز مي‌باشد. چنان‌چه خداوند پس از مبعوث شدن حضرت موسي به پيامبري در سوره طه آيه 14 مي‌فرمايد: كه نماز را براي ياد من به پا دار! (وَ أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِكْري‏) چون بر اساس آيه152 سوره بقره نتيجه ياد خدا را ياد شدن خودمان از طرف خداوند دانسته است؛ (فَاذْكُرُوني‏ أَذْكُرْكُمْ وَ اشْكُرُوا لي‏ وَ لا تَكْفُرُونِ)
در اكثر آيات قرآن پس از ذكر خدا، نماز را به عنوان بهترين مصداق ذكر مي‌شمارد. در آيه 37 سوره نور خوانيم كه: (رِجالٌ لا تُلْهيهِمْ تِجارَةٌ وَ لا بَيْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَ إِقامِ الصَّلاةِ وَ إيتاءِ الزَّكاةِ يَخافُونَ يَوْماً تَتَقَلَّبُ فيهِ الْقُلُوبُ وَ الْأَبْصار) «مرداني كه نه تجارت و نه معامله‌اي آنان را از ياد خدا و بر پا داشتن نماز و اداي زكات غافل نمي‌كند.»
- قران
اگر مومن ادعاي محبت خدا را دارد, مي بايست به دستور العملهاي خدا نيز اهميت بدهد. خداوند مهربان كليات اوامر و نواهي خود را در قران كريمش آورده است؛ تا آنهايي كه طالب رسيدن به قرب او هستند با خواندن قران و عمل كردن به آن, پيوسته در ياد خدا باشند.
- ائمه معصومين (عليه السلام)
از ويژگيهاي بارز معصومين (عليهم السلام) كه در زيات جامعه كبيره بيان شده اهل ذكر بودن ايشان است. به اين معنا كه آنها هيچگاه از ياد خداوند غافل نبوده اند و هيچ عملي خلاف امر الهي انجام نداده اند. لذا آنها بهترين و كاملترين الگوهاي ياد حضرت حق هستند و بر هر مومني فرض و واجب است كه از آنها پيروي كند.
گاه گاهى مخصوصا به اقتضاى حال و اقبال قلب به ائمه معصومين (عليهم السلام) توسل جوييد و توفيق و حاجات خود را از آن معادن كرم بخواهيد.
در ادامه‌ي همين بحث، داشتن يك برنامه‌ي عبادي، در رفع تنهايي بسيار مؤثر است:
الف ـ مراقبه و محاسبه:
در آغاز هر كارى, كمى مكث كنيد. اگر واجب است حتما انجام دهيد؛ اگر حرام است حتما ترك كنيد و اگر نه حرام است نه واجب در انجام و ترك آن مختاريد. اين سه چيز را قبل از انجام هر كارى مشخص كنيد سپس انجام دهيد.
اصل اين توجه و مراقبه چندين فايده دارد: اولاً: انسان به حرام نمى‏افتد و نيز واجبى از او ترك نمى‏شود. ثانياً: غفلت شبانه‏روزى را از انسان مى‏گيرد. ثالثا: ترك حرام و فعل واجب به قصد قربت, خود عبادت به حساب مى‏آيد مى‏توان فعل تمام واجبات و ترك تمام محرمات را به قصد قربت انجام داد. حتى افعالى كه نه واجب هستند نه حرام مى‏توان با قصد قربت آنها را عبادى كرد.
مثلاً: خوابيدن با اين قصد باشد كه تجديد نيرو شود تا انسان عبادت خدا كند و... شب به محاسبه بنشيند كه آيا مراقبه طول روز را خوب انجام داده يا نه. اگر خوب انجام داده, شكر خداى را هر چند زبانى به جا آورد و اگر خوب انجام نداده علت‏يابى كند تا به مرور نقص‏ها و علت عدم موفقيت را كشف كند تا بعد از سال‏ها به جايى برسد كه حتى يك گناه از او صادر نشود و خلاصه اين كه مدار مراقبه و محاسبه شما انجام واجبات و ترك محرمات مى‏باشد.
ب ـ مستحبات نشاط‏ آور:
از ميان مستحبات از نمازهاى نافله گرفته تا دعاى كميل و ندبه و... فقط و فقط آنهايى را انجام دهيد كه براى شما نشاط‏آور است و از تحميل نفس بر مستحبات پرهيز كنيد. هر عمل مستحبى كه قلب بدان اقبال داشت و براينان نشاط ‏بخش و حال‏آور بود به همان اكتفا كنيد؛ حتى نسبت به نماز شب كه سفارش زيادى شده است اگر نشاط نداشتيد يا اصلاً نخوانيد يا خيلى خيلى خلاصه در ظرف ده دقيقه تمام يازده ركعت را با حذف مستحبات بخوانيد.
ج ـ دائم‏الوضوء:
سعى كنيد هميشه وضودار باشيد و اگر براى شب قبل از خواب وضو بگيريد كافى است. وضو نور است و همنشيني دائمي با نور, انسان را نوراني مي كند.
‏2- بي هدفي
يكي از اساسي ترين امور كه غفلت از آن، سبب دلتنگي ها مي شود، نداشتن هدف و يا گم شدن آن مي باشد. پرواضح است كه هرچه انتخاب يك هدف دقيق، آگاهانه و زواياي راه و مسير رسيدن به آن روشن تر باشد، اميد دستيابي به هدف، بيشتر گشته و دلتنگي ها زدوده مي شود. البته در انتخاب هدف توجه به توان و علاقه شخصي نيز لازم است.
بنابراين لازم است انسان براي زندگي خويش، يك هدف صحيح و دست يافتني با توجه به شرايط خويش در نظر بگيرد و براي تأمين آن به تلاش همه جانبه دست بزند و موفقيت هاي خود در رسيدن به هدف هاي مياني را مقدمه و پلي براي رسيدن به آن هدف نهايي قرار دهد.
اگر به دليل نداشتن هدف و يا انتخاب اشتباه آن، در زندگي و ساير شئون آن، اين دلتنگي و تنهايي براي انسان حاصل شده است، درمان آن بازگشت از اين مسير و انتخاب يك هدف كامل و صحيح است.
3- بيكاري
اصولا نفس بيكاري در اسلام مذموم است و به فرموده پيامبر اكرم (صلي الله عليه و اله) خداوند انسان بيكار را دشمن مي دارد. بنابراين لازم است هر فردي ساعات روز خود را با برنامه‌ريزي درست ومفيد پر كند و از بي‌كاري بپرهيزد.

عوامل رفع احساس تنهايي:
1- همانطور كه گفتيم مهمترين عامل خداي متعال است. اگر انسان در زندگي خود خداوند را بشناسد و راه بندگي را در پيش گيرد و از دعا و مناجات بهره كافي ببرد، احساس تنهايي نخواهد كرد.
2-دوست خوب يكي ديگر از عوامل مهمي است كه مي تواند تنهايي هاي انسان را پر كند و به انسان سلامتي رواني و آرامش ببخشد. از آن رو بايد براي خود دوستان خوبي را گزينش كنيم و با آنها معاشرت و داشته باشيد.
3-كتاب بهترين دوست انسان است كه اتفاقا در زمينه پر كردن اوقات عمر انسان و خارج نمودن او از تنهايي مهارت بسيار زيادي دارد. كساني كه با مطالعه و كتاب و كتابخانه انس دارند، هرگز احساس تنهايي نمي كنند.
4- ورزش و فعاليت هاي گروهي از عوامل مهم اجتماعي شدن و خروج از تنهايي است. اين موضوع بسيار آرامش بخش و سازنده است.
5. شركت در نماز جماعت در مسجد و همچنين شركت در مجالس اهل بيت (عليهم السلام) و فعاليت هاي گروهي فرهنگي و مذهبي يكي ديگر از راه هاي مبارزه با احساس تنهايي است.
باز با ما سخن بگوئيد.

دیدگاه ها

سلام.من در ورامین زندگی میکنم خانه ی مادر بزرگ و پدربزرگ و خاله ها و دایی هام در کرج زندگی میکنن از ما درو هستن من سالی دوبار یا شاید سه بار میرم اونجا دلم میخواد یه چندماهی اونجا باشم اما مادرم نمیزاره وقتی میام خونه دلتنگ اونجا میشم و هی به اون ها زنگ میزنم تا چند روز دلم تنگه و ناراحت هستم قبل از اینکه برم کرج خوشحالم ولی بعد اینکه میخوام بیام خونه دلتنگ و ناراحت میشم همیشه اینجوریم الان خداخدا میکنم که مدرسه سریع تعطیل شن برم کرج.

چقدر راحت میگیم میگذره . برای شما راحت میگذره ولی برای من که تمام احساس و روحمو پاش گذاشتم نمیگذره چه دنیای بی انصافی شده اونی که میره چرا نمیفهمه که یه تیکه از وجود مارو هم با خودش میبره چقدر باید وقت صرف بازسازی اون تیکه از دست رفته بشیم مگه چقدر زنده ایم و زندگی میکنیم واقعا خسته ام روحم جسمم درد میکنه توان موندن ندارم دلم فقط مرگ می خواد

سلام من خستم از زندگی از همه چیز ایمان هم ندارم داغونم چیکار کنم؟
مخاطب گرامي، از حسن توجه تان به اين مرکز سپاسگزاريم. براي پاسخ به دغدغه هايتان میتوانید از این راههاي ارتباطي کمک بگيريد:
- سايت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx
- ايميل: info@porseman.org
- ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
- پيامك: 30001619

سلام من 13 سالمه و بخاطر درس به کشور امریکا سفر کردم و پدر و مادر و خواهرم در ایران هستند دلم خیلی براشون تنگ شده کمک لازم دارم «لطفا دوباره نیاید بگید ایمان تقوا نماز اول وقت»

سلام علیکم
از حسن اعتماد شما خرسنديم, لطفا سوال خود را از طریق یکی از راه های زیر با ما در میان بگذارید:
پیامک 30001619
http://www.porseman.org/q
ربات @porsemanbot

همیشه سادگیام و محبتهای زیادم باعث می شه همه دل منو راحت بشکن در جمع خیلی شادم و می خندم واما در تنهایام از خودم بدم می یاد هیچ کس دلش واسم تنگ نمی شه جز وقتی بخواهد کاری براشون انجام بدم دلم واشون تنگ میشه امااز محبتهایم سو استفاده می کنم رابطمو قطع کردم کاش دل من جز خدا واسه تنگ نمی شود

منم خیلی دلتنگم .چندین ساله که همسرم تصادف کرده و نخاع ش صدمه دیده.تنهایی دارم بار یه زندگی رو به دوش میکشم.هرچی دعا میکنم خدا صدام نمیشنوه.تنهایی یه درده اینکه عشقت جلوی چشمات ذره ذره آب بشه یه درد بزرگتر .شما بگید من چکار کنم.

پاسخ
از ارتباط شما با اين مرکز خرسنديم و اميدواريم راهنماي خوبي در رابطه با اين موضوع براي شما باشيم پرسشگر گرامي! از مشكلي كه براي همسرتان بوجود آمد متأسفيم. اميدواريم خداوند بهترين پاداش‌ها را در عوض تحمل اين سختي به شما عطا كند.
چندين بار متن ارسالي شما را با دقت مطالعه كردم. سعي مي‌كنم لحظه‌اي خودم را جاي شما قرار دهم تا بتوانم احساسات شما را بهتر درك كنم. متأسفم كه مي‌بينم اتفاق ناگواري در زندگي شما افتاده و شما را اينگونه ناراحت كرده است. اميدوارم كه بتوانيد در مقابل مشكلات همچون كوه، استوار بمانيد و زندگي را خود بسازيد و لحظات شادي را براي زندگي خود رقم بزنيد. قطعا لحظات سختي را پشت سر گذاشه ايد، قرار گرفتن در تنگناي زندگي حتي مي‌تواند انسان را به سمت كارهاي نادرست سوق دهد. بدون شك لحظات تلخي را سپري كرده ايد و فشارهاي رواني بسياري را در اين دوران تحمل كرده ايد، در چنين لحظات تنها يك چيز در زندگي انسان مي‌تواند انسان را از تنگناها نجات دهد. اميد.بايد نسب به اينده اميد داشته باشيد، بايد به اين باور برسيد كه مي توان زندگي را تغيير داد و حتما اتفاقات خوبي در اينده مي افتد. پرسشگر گرامي مشكلي كه شما بيان كرده ايد تنها يك بعد از زندگي شما است واين مشكل نبايد ساير ابعاد زندگي شما را تحت تاثير قرار دهد.بايد بين اين بعد و ساير ابعاد زندگي خود تمايز قائل شويد. شما جوانيد و چون كوه محكم و استوار؛ چه چيزي به خود جرأت مي¬دهد شما را خسته كند؛ يا نااميد سازد؟!
حضرت علي(ع) مي فرمايد: أتزعم انك جرم صغير و فيك انطوي العالم الاكبر
يعني آيا گمان مي¬كني تو همين جرم كوچك هستي و حال آنكه در تو يك جهان بزرگتر نهفته است. وقتي شما از تمامي دنيا بزرگتريد، هيچ مسأله¬اي در دنيا نبايد وجود داشته باشد كه بتواند شما را خسته كند يا ناراحت و نااميد سازد. پس به تواناييهاي خود ايمان داشته باشيد و در مقابل ناملايمات هرگز احساس ضعف و سستي نكنيد و به آينده خود بيانديشيد و هرگز غمها و غصه¬هاي آينده را به مشكلات كنوني خود اضافه نكنيد كه نه تنها به حل آنها كمك نمي¬كند؛ بلكه اراده¬تان را ضعيف و كمتر مي¬كند و توان مقابله را كاهش مي دهد.
پرسشگر محترم! گاهي اوقات سختي ها, مصيبت ها و گرفتاري‏هايي كه در زندگي انسان اتفاق مي افتند, نوعى امتحان و آزمايش الهى هستند. بر طبق تعاليم ديني و اسلامي ما هر انساني در اين دنيا در بوته نقد و آزمايش الهي قرار مي گيرد. تا آزمايش نباشد و انسان در مقابل سختى‏ها قرار نگيرد ارزش مقاومت و تلاش او معلوم نمى‏گردد. در همين شدايد و سختي هاست كه عيار و قيمت انسان ها مشخص مي شود. اولياء الهى از همه انسان‏هاى ديگر بيشتر با بلاها و گرفتارى‏ها دست و پنجه نرم كرده‏اند. هيچ يك از ما به اندازه آنها سختي نكشيده‏ايم. سختي هايي كه پيغمبر عزيزمان(ص) در راه تبليغ دين كشيد, و يا سختي هايي كه امام حسين(ع) در روز عاشورا متحمل شد, نمونه هايي از سختي هايي دوستان خداست. پس نبايد تصور كنيم كه كه هميشه سختي ها و مصيبت ها, نشانه خشم و قهر الهي است.
دقت داشته باشيد كه در اين شرايط شما بايد اميد را به همسرتان و زندگي اش برگردانيد و با رفتارهاي خود از او حمايت كنيد.
در وضعیت کنونی که شما دچار اندوه و اضطراب هستید، لازم است تا حدودی از این حالت بکاهید و بر نشاط خود بیفزایید. برای این کار، راهکارهای زیر را مد نظر قرار دهید:
1- اجتناب از تنهايى؛ بكوشيد به جز مواقعى كه ضرورت دارد، در تنهايى قرار نگيريد.
2. با افكار منفى خود مقابله كنيد؛ يعنى، هر وقت اين افكار به شما هجوم آورد، به هر صورت ممكن خود را از چنبره آن نجات دهيد؛ براى مثال خود را به كارى مانند مطالعه يا هر كار ديگرى كه امكان انجام آن براى شما هست، مشغول كنيد و نگذاريد ذهن شما جولانگاه افكار منفى باشد.
3. به جنبه‏هاى مثبت خود فكر كنيد و بكوشيد آنها را در يك برگه‏ براي خودتان ليست كنيد.
4. به جاى اينكه به كمبودها، عيب‏ها و ناكامى‏هاى خود بيانديشيد؛ به موفقيت‏ها و آن امكاناتى كه در زندگى از آن بهرمند بوده و هستيد فكر كنيد. به عبارت ديگر امكانات و شرايط زندگى ما مانند يك ليوانى است كه بخشى از آن پُر است و بخشى خالى؛ به آن بخش پُر فكر كنيد و از آن بهره ببريد و غصه آن نيمه خالى را نخوريد. فرصت‏هاى زندگى را مغتنم بشمريد و از آنچه در آينده پيش خواهد آمد، نگران نباشيد.
5. با افراد شاداب، فعال، اجتماعى، و متدين و در عين حال مثبت‏نگر معاشرت كنيد و از افرادى كه هميشه وقتى با آنها مواجه مى‏شويد از زندگى شكايت مى‏كنند، دورى گزينيد.
6. ورزش را جزء ضرورى‏ترين فعاليت‏هاى خود قرار داده، هر روز حداقل نيم تا يك ساعت ورزش كنيد.
7. هر چه مى‏توانيد قرآن بخوانيد و از دعاهاى اهل‏بيت عليهم السلام بهره بگيريد. البته از توجه به معاني آيات قرآن و دعاها غفلت نكنيد.
8. از بيكارى و بى‏برنامگى بپرهيزيد و همه اوقات خود را به صورت منطقى پر كنيد.
9. براى برنامه‏ريزى اوقات شبانه‏روزى، حتما با مشاور گفتگو كنيد يا از دوستان موفق خود كمك بگيريد.
10. به تغذيه خود - به خصوص صبحانه - اهميت بدهيد و هيچ‏گاه بدون خوردن صبحانه، مشغول تحصيل يا مطالعه نشويد.
11. در صورت امکان از خانواده خود و یا خانواده همسرتان کمک بخواهید تا فشار بر دوش شما کمتر شود .
12. هر وقت احساس دلتنگى مى‏كنيد، حدود ده دقيقه دوش آب ولرم بگيريد و در صورت امكان شنا كنيد.
13. دعا بهترين وسيله قرب و انس انسان با خداوند است و آرامشي كه انسان از طريق دعا و به خصوص همراه با گريه بدست مي آورد، قابل توصيف نيست.

لطفا برای مکاتبات بعدی، از راه های زیر برای ارسال سوال استفاده کنید:
http://www.porseman.org/q
ربات @porsemanbot
پیامک 30001619

چه دنیای مزخرفی! خیلی وحشتناکه ! پناه بر خدا ، خیلی تنهام! دلتنگ این مزخرفات م(دوست پسر) نیستم ، دلم یه خانواده ی گرم و صمیمی میخواد!

حاجی من دلتنگ اونیم ک رفته شما میگید با یاد خدا حل میشه؟ من به بنده خدا دلتنگم

من از بچگی تنها بودم و تنهایی و سکوت و دوست داشتم ولی الان که بزرگتر شدم کم پیش میاد که دوست داشته باشم تنها باشم و در سکوت کارامو انجام بدم.
مدرسه رفتنم بیزارم چون معلمام فوق العاده سختگیرن فقط دلم میخواد برم گردش و دلم واسه مهمونامون که آخر هفته ها میان خیلی تنگ میشه و اگه یه آخر هفته نیان واقعا دیوونه میشم.وحوصله هیچکاریو ندارم

من دوست پیدا کردن و ورزش گروهی رو واقعا نمیتونم انجام بدم از بچگی تنها بودم و یجورایی انگار عادت کردم اصلا اجتماعی نیستم و نمیتونم با کسی ارتباط برقرار کنم حس بی اعتمادی شدید هم به دیگران دارم, ولی بقیه راهنمایی هاتون رو دوست دارم امتحان کنم واقعاً دارم از تنهایی دیوونه میشم, ممنون از راهنماییتون

دلم برا مامانم تنگ شده یه هفتس که رفته مسافرت ولی من خیلی بهش وابستم و از اون روزی میترسم که خدایی نکرده فوت کنه مطمعنا منم میمیرم

الان چند ماهه که رفته ولی از ته قلبم هنوزم که هنوزه دوستش دارم،خیلی دلم براش تنگ شده

اون که رفته دیگه هیچوقت نمیاد.
یاد خدا، هیچوقت نمیتونه دلتنگیِ یه شخص رو از دل دور کنه. این حرفِ حاج آقا، اثبات نشده است و فقط جنبه تلقین داره.

من عاشقم 6 ماه هیچ خبری ازش ندارم ولی هنوز فراموشش نکردم وقتی یادم میاد ک چیا بم میگف قلبم اتیش میگیره اون ی مرد واقعی بود ولی نمیدونم چرا یهو رفت دلم خیلی تنگشه خیلی

دلم واس عشقم تنگ شده

دلتنگی یه چیز خیلی بدیه اما اگه تنهایی چاشنیش بشه داغونت میکنه
ب قول داریوش
هرجا چراغی روشنه از ترس تنها بودنه
ای ترس تنهایی من اینجا چراغی روشنه
خیلیامون دلتنگیمون با احساس تنهاییمون شروع میشه
تو کامنتا همه نوشتن
همه یه نوعی رفتن دوس پسر دوس دختر گرفتن اما این مشکلو حل نمیکنه فقط دامنه فاجعه رو گسترش میده نکنین این کارو هیچ پسری دوس دخترشو ب عنوان مادر بچه هاش نمیخواد اگه پسری عاشق کسی بشه محاله فکر دوستی با اون دخترو بکنه محال
فقط میخواد بره خواسگاریش نه دوستی
اینو یادتون بمونه.

خیلی دلتنگم دلیل شو میدونم ولی راهی برای حل مشکلاتم پیدا کرده نمیتونم. با دو یا سه آدمی دوست شدم ولی از هر کدم به دلایل مختلف جدا شدم. خیلی دلم تنگه از میان اون همه فقط یکیشو خیلی دوست داشتم که با اون فقط مث یه دوست عادی صحبت میکردم. بعد از اظهار حساساتم قاطی زد و ازم فاصله گرفت. با دو آدم بعدی دوست شدم ولی هیچ کدوم آنها رو دوست ندارم و ناراحت هم بخاطر بودن با آون دو آدم ناراحت بودم. شخصی اصلی که دوستش داشتم خیلی ازم دور شد حتی به اس هام جوابی نمیداد. الان چی کار کنم ؟ جوابی که از متن شما دریافتم بآید به خدا مراجعه کنم و توبه کنم واسه همه گناهانم. ممنون بابت نظریات عالی تان.

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/326
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot

به خدا دیگه بستونه با این سایت زدن ها و جواب دادن هاتون، آدم حس میکنه ربات داره جواب سوالا و کامنت ها رو میذاره، مثل درس دین و زندگی شده هر سوالی بپرسن جوابش میشه ایمان تقوا عمل صالح اینجا هم هر چی می پرسن جواب میاد که، نماز اول وقت، ورزش، کار و ... یه نگاه به کامنت ها بکنین کدوم کامنت که به مشکل ازدواج ربطی نداشته باشه؟ اصل بر حل مشکل ازدواجه ولی تو هر سایتی میری جوری جواب میدن که مجبوری انگلیسی سرچ کنی بلکه روانشناسای کافرستون سفلی یه چیز درست حسابی گفته باشن، خسته شدیم به خدا از این کلیشه ای جواب دادن ها، هر سایتی میری عینا متنو کپی پیست کردن، با این روشی که شماها دارید جواب میدین توقع نداشته باشین ملت دین دار بمونن، و اگه روز به روز تعداد افرادی که میرن سراغ کارشناسای ماهواره ای و کوفت و زهر مار بیشتر شد، مقصر شمایید که به جای حل مساله صورت مساله رو عوض می کنین.

با سلام خدمت همه عزیزان

من هم یک مدت کوتاه به این درد دلتندگی دچار شدم که خدارو شکر تونستم حلش کنم
من توی موقعیتی بودم که همه شرایطم هم مالی هم دوستان و .... اوکی بود ولی یک دفعه به این دلهره و دلتنگی برای یک شخش به سراغم اومد

دوستان شما اول از همه باید مزاج خودتونو بشناسین - به فرض مثال وقتی غلبه سودا داشته باشین دنیا رو سرتون خراب میشه اینقدر فکر و نگرانی سراغتون میاد که میتونید با شربت هایی مثل اسطخدوس (که جاروی کامل عصبی بهش میگن استفاده کنید و یا عرقیات سودازا مثل سرکه انگبین) - اینهارو باید از یک شخص ماهر در طب سنتی سوال کنید - این بخش درمانیش بود

اما سوال اینجاست که چطور دلتنگی رو کم کنیم و فراموشش کنیم -

همیشه و همیشه صلوات بفرستین - گاه شبا از شدت دلتندگی به خودم میپیچیدم ولی با صلوات آروم میشدم و خوابم میبرد
نفس عمیق بکشین در هوای آزاد و روش تمرکز کنید - به هوایی که وارد بینی میشه توجه کنید

چند مرحله تجربی هم میگم

مرحله 1 : به بدی ها و نکات منفی طرفتون فکر کنید , مطمئنا همه افراد اخلاق ها و کارهای آزار دهنده ای دارند که با فکر کردن به اون خصوصیات بد کمتر دلتنگ میشین و کمک میکنه برای فراموش کردن شخص

مرحله 2 - یک سرگرمی برای خود ایجاد کنید - درسته که تو این مواقع آدم حوصله هیچ کاری رو نداره ولی به زور هم شده یک کاری انجام بدین- چندتا مثال میزنم گرفتن ی حیون خونگی - برنامه ریزی با دوستای دیگه برای بیرون رفتن - استخر و کلا هرچیزی که فکر میکنید ی خورده علاقه دارین بهش انجامش بدین

مرحله 3 - جایگاه اون شخص رو توی ذهنتون تغییر بدین - خیلی آسون نیست ولی بد هم نیست
فرض کنید فلان دختر خواهر شما بوده (شاید خیلی جالب به نظر نیاد ولی رو خیلیا جواب داده) یا فرض کنید فلان پسر برادر شما بوده
این از لحاظ روانی احساس شمارو خیلی تغییر میده و کمک میکنه ک بتونید با دلتنگی مقابله کنید

چند خوراکی برای رفع دلهره و استرس :
چای سبز بخورین
ریشه گیاه سنبل الطیب دم کنید و بنوشید خیلی خیلی آرام بخشه

و مرحله پایانه به فکر کردن آزار دهنده خاتمه بدین
مثلا طرف ازدواج کرده و دائما میگن الان داره چیکار میکنه - الان اره کجا میره و ..

به محض اینکه اینا تو ذهنتون میاد به خصوصیات بدش فکر کنید و فراموشش کنید

و در آخر یاد خدارو فراموش نکنید
من هرموقع به خدا فکر میکنم آرامش وجودم رو میگیره

این مسائل همه تجربی بود دوستان
امید وارم تونسته باشم به شما کمک کنم

خوب بود

فوق العاده مضخرف بود

مدت ها ازش دورم خسته شدم از تنهایی دوست دارم باهاش باشم ولی نمیزارن

منم همینطور

بستگی داره دلتنگ چه کسی بشید . مثلا دوست ، فامیل ، پدر مادر ، برادر ، خواهر باید اول ببینید چه نوع احساسی بهش دارید بعدش قضاوت کنید .
یا مثلا برای چی احساس تنهایی و افسردگی میکنید؟

من خیلی دوسش دارم اما اون پیش من نیستش خیللی از من دور چی کار کنم:(

من دختر ی مجرد و تحصیل کرده هستم پدر و مادرم از هم جدا شده اند و پیر هستند و من با مادرم زندگی می کنم - مت 42 ساله هستم - تا بحال ازدواج مناسبی برام پیش نیامده و مادرم مدام فشار می آورد که برای برادر بیکارم بیاد زن بگیریم و مطمئنا با ما زندگی می کنند و به تبع خرج آنها هم گردن ما م یافتد - مادم بسیار نماز می خواند اما زیاد اهل حلال و حرام نیست و توجهی به راضی نبودن من برای هزینه ها نمی کند و مدام سر کوفت می زند که اگر ناراحتی برو شوهر کن - ازدواج برای من یک راه حل نیست اما دوست دارم تشکیل خانواده بدهم اما با وضعیت خانواده خواستگار مناسبی ندارم و خودم هم زیاد اهل دوست و رفیق نیستم و خیلی با مسائل جدی برخورد می کنم و هر دعا می کنم حاجت نمی گیرم و گاهی فکر می کنم خدا مرا دوست ندارد و هیچ وقت به من نگاه نمی کند و هر چیز زندگی را با سختی بدست می آورم - واقعا نمی دانم چیکار کنم

Member since:
6 مرداد 1393
Last activity:
2 سال 22 هفته

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/326
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

5ماه بود ک با ی پسر دوست شده بودم.دوماهه ک بهم زدیم.چون من قصد ازدواج داشتم اما اون ب دلیل مشکلات مالی شرایطشو نداشت.رابطمو باهاش تموم کردم و دو ماه بود ک ازش خبر نداشتم.حالا اون یک هفتست ک نامزد کرده.از وقتی شنیدم حالم خیلی داغون شده و احساس تنهایی میکنم.تازه فهمیدم ک بهش وابسته بودم.چون من دختر مغروریم و هیچ وقت احساسمو بروز نمیدم.نمیدونم باید چیکار کنم.همش دلهره و استرس دارم.احساس پوچی میکنم.ب دادم برسین.ممنون

ببین خانوم بزا راستشو بت بگم رک و پوست کنده این حقیقت این امره تقریبا هیچ پسری با دوس دخترش ازدواج نمیکنه هیچ وقت با کسی ب امید ازدواج دوست نشو چون سرکاری اون کسیم ک میگی ولت کرده مشکل مالیش بهانه بوده نمیخواستت دخترا خیلی زود گول پسرا رو میخورن فقط کافیه پسره بتونه باب دل دختره حرف بزنه دیگه دختر وابسته ش میشه اما پسرا ب این راحتیا عاشق نمیشن ولی خو زیاد هوس میگیرتشون.....

Member since:
6 مرداد 1393
Last activity:
2 سال 22 هفته

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/326
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

Member since:
14 اردیبهشت 1394
Last activity:
2 سال 22 هفته

لطفا سوالات مشاوره ای خود را در بخش درج سوال مطرح نمایید تا در اسرع وقت یکی از مشاوران این مرکز به شما پاسخ دهند:

جهت درج سوال کلیک کنید.

با تشکر

سلام.من تقریبا بایه پسری حدود 5ماه حرف زدم خیلی دوسش داشتم اما بعد چند مدت متوجه شدم اخلاقش خیلی بدهست.رومن خیلی حساس بود الانم میخوام ترکش کنم ولی خیلیم دلتنگ میشم الان دارم دق میکنم ولی خیلی دوسش دارم تو وخدا بگین چیکارکنم

Member since:
6 مرداد 1393
Last activity:
2 سال 22 هفته

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/326
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
مشاهده لینک زیر نیز اطلاعات خوبی در اختیارتان خواهد گذاشت :
روابط دختر و پسر

سلام من یک ماه بایک پسر رابطه داشتم و دراین مدت به اوعلاقه مندشدم،اما به دلیل عدم تفاهم جدا شدیم،اما حالا من خیلی یاداورا میکنم و اشکهام جاری میشود،الان که فکرمیکنم واقعا اورا دوست داشتم،
با این دلتنگی چه کنم.

Member since:
6 مرداد 1393
Last activity:
2 سال 22 هفته

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/326
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

من دل تنگ برادرم هستم موقع امتحانات از او جدا میشوم وابستگی زیادی به او دارم الان هم ک امتحانات شروع شده از او جدا شدم نمیدونم چه کنم تا طاقت بیارم تا اخر امتحانات جان او وابسته به جان من است یعنی او همه زندگی من است

Member since:
6 مرداد 1393
Last activity:
2 سال 22 هفته

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/326
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

من همیشه به یاد؛خداهستم ولی مشکلاتم خیلی زیاده تنهام هیچ کسی نیست که حتی باهاش دردو دل کنم شماها دلتون خوشه اخه چطور میشه وقتی بین یه عالمه ادم خودخواه ومارموز و دورو زندگی کنی افسرده نشی ،موندم چجور خدا این همه ظلم تحمل میکنه علت افسردگی من این همه ظلمه ،بااینکه خیلی قبلنا معتقد بودم اماالان برام سواله چرا خدا اینقدر به ظالما لطف کرده همه چی داده تا حسابی دنارو برای یکی مثل من جهنم کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تورو خدا بهم بگین چرا

فاطمه خانم به نظر من شما نه اعتقادت کم شده و نه ضعیف شدی فقط فشار روحی و احساس تنهایی دید شما رو نسبت به خدا و اعتماد به خدا رو تغییر داده... مواظب باشید الفاظ شیطانی شما رو درگیر نکند...
با آرزوی روزی که اعتمادتان به خدا باز گردد.

Member since:
6 مرداد 1393
Last activity:
2 سال 22 هفته

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/326
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

باسلام من تمام نوشته هارو خوندم ولي اينايي ك گفتيد بيشتر همه براي ايمان اوردن و يجوري شكل نصيحت بود
كسي ك احساس تنهايي ميكنه بايد بگرده دنبال ريشه به نظر من مثلا خود من يكيش .چندوقتي هست ك خيلي احساس تنهايي ميكنم دليلشم اين هست كه نياز دارم به يك جنس خمالف خودم نه براي نياز جنسي بلكه براي نياز عاطفي روحي اين روزا كم پيش مياد جووني 23 الي 24 ساله اينجوري باشه چون اينقدري هستن ك ميرن دنبال .......... كه ديگه اصلا مهم نيس ارتباط با جنس مخالف براشون چ برسه به اين ك نياز داشته باشن.
سرتونو درد نيارم اينو گفتم ك بگم نماز خوندن درست مناجات درست ولي اول دليل احساس تنهايي تون رو پيدا كنيد .

با سلام راستش من راه رفع دلتنگی رو که جستجو کردم , منظورم دلتنگی برای یک شخص بود که با تمام وجودو از ته قلب این دلتنگی رو حس میکنم و از ناراحتی اشکهام سرازیر میشه اما واقعا نمیدونم چکار باید بکنم تا از این وضعیت رها بشم؟

منم دقیقا مث شمام الانم اگه اینجام به خاطر همین سرچ بوده ولی خب به نظرم حرفاتون به دردای من هیچ ربطی نداشت...شاید به موقعش به درد بخوره این حرفا...ولی تو این موارد دلتنگی نه...یکی نیس که بگه چیکار کنیم:(((((((

Member since:
13 خرداد 1391
Last activity:
2 سال 50 هفته

نكات زير را با دقت بخوانيد و آنها را تا حد ممكن در زندگيتان به كار ببنديد:
1- براي شبانه روز خود برنامه دقيق و مشخصي داشته باشيد. از بيكاري اجتناب كنيد و اوقات خود را بيهوده نگذرانيد. با اين كار، ديگر فرصتي براي فكر كردن به وي نخواهيد داشت.
2- اوقات فراغت خود را با كارهايي مثل مطالعه، نشست و برخاست و گفتگو با دوستان، ورزش‌هاي جمعي و امثال اين كارها پر كنيد.
3- از قانون توقف فكر استفاده نماييد. دلتنگي شما دليل اين است كه زمان زيادي را به فكر نمودن به ايشان سپري مي نماييد. هر گاه فكر او به سراغتان آمد با فرمان ايست اجازه ندهيد اين زمان طولاني شود و فورا تغيير موقعيت بدهيد. مثلا به تماشاي تلويزيون مشغول شويد، يا محل حضورتان را ترك كنيد و به ميان خانواده يا دوستانتان برويد و تا خارج شدن اين افكار از ذهنتان به اتاقتان باز نگرديد.
4- سعي كنيد از تنهايي، گوشه‌گيري و انزوا بپرهيزيد و به ويژه با افراد با نشاط و شاد نشست و برخاست نماييد. با افرادي كه مي توانند خلأ رابطه عاطفي شما را پر كند طرح دوستي بريزيد و با افرادي كه مورد اعتمادتان هستند ارتباط صميمانه و نزديك پيدا كنيد. گردش، گفتگوهاي دوستانه، شركت در مراسم مذهبي با دوستانتان را فراموش نكنيد.
5- احتمالا يكي از دلايل چنين وابستگي هايي، تجرّد شماست. لذا با توجه به اينكه يكي از نيازهاي عاطفي و رواني دوراني كه در آن به سر مي بريد، ازدواج است، ازدواج به دليل اين كه ارتباط عاطفي دو طرفه است و با ويژگي هاي رواني انسان تناسب دارد، راه حل مناسبي براي حل اين مشكل مي تواند باشد.
6- فعاليت هاي ورزشي به شرطي كه متناسب با سن و جنس شما باشد، علاوه بر اين كه موجب پرورش جسم و صحت آن مي شود، روحتان را نيز پاكيزه مي كند. شما با ورزش كردن و خصوصا اگر سعي كنيد به صورت شركت در مسابقات و تيم هاي ورزشي باشد، دل و انديشه و بدن خود را به آن مشغول مي كنيد و انرژي هاي متراكم خود را به شكلي سالم برون ريزي و تخليه مي نماييد. بدين ترتيب چيزهايي كه اكنون شما را به اين دوستي و وابستگي جذب كرده، كشش و جذابيت خود را از دست خواهد داد.
7- تقويت بعد معنوي و ايمان قلبي: اگر سعي كنيد همراه ورزش و تحصيل و پرداختن به فعاليت هاي هنري و علمي، به عبادت و ايجاد رابطه قلبي با خداي مهربان و بزرگ، يعني كسي كه همه زيبايي ها از اوست، اهميت بيشتري دهيد، بسياري از دغدغه هاي فكري آزاردهنده شما برطرف خواهد شد. هر چه انسان خود را به خدا و معنويت نزديك تر كند، از اين دلبستگي هاي دردآور دورتر مي شود. پيشنهاد ما در اين باره اين است كه سعي كنيد برنامه اي منظم براي عبادت و خلوت كردن با خدا داشته باشيد. برنامه هايي مثل قرائت منظم قرآن در شب ها و صبح ها، نماز اول وقت و با حضور قلب، دعا براي امام زمان عج الله تعالي فرجه و ايجاد رابطه قلبي با آن حضرت (مانند اين كه هر روز صبح دعاي عهد را كه در پايان مفاتيح الجنان آمده بخوانيد) . توسل به اهل بيت عليهم السلام خصوصا امام زمان عج الله تعالي فرجه و به ياد آنها بودن تأثيرات مثبتي در همه ما مي گذارد. با انجام دادن اين راه كارها به تدريج مي توانيد از دست اين مشكل رهايي يابيد و خود را از بند آن آزاد كنيد.
8- سعي كنيد از افراد جانشين استفاده كنيد يعني به جاي ايشان با اعضاي خانوداه ، دوستان و افراد با صلاحيت ديگري مثل اساتيد قابل اعتماد و افراد با تجربه و ... كه از صلاحيت هاي كافي برخوردارند، طرح دوستي و ارتباط عاطفي داشته باشيد به اين ترتيب به تدريج تعلق خاطرتان را به وي كم كم كمتر كنيد. همانطور كه عادت و علاقه به تدريج در انسان شكل مي گيرد ترك عادت نيز به تدريج و با گذر زمان امكان پذير خواهد بود.

از نظر من دل تنگی نشانه ی با خدا بودن است
چون وقتی از همه چیز دوری دلت برای خدا تنگ میشه اما خودت نمیدونی که برای خداست.

با سلام .به نظرم شاید چیزهایی که در بالا ذکر کردین باعث بشه قدرت تحمل انسان بالا بره اماعلت دلتنگی نیستند توی زندگی دردهایی هست که ناخود اگاه باعث خرد شدن ادم میشه و تخملشون وحشتناکه حتما تجربه نکردین که اینقدر سرخوشانه مطلب مینویسین

با سلام
با توکل خدا میتوان یک آرامشی بدست آورد ولی نمی توان دلتنگیهاو تنهایی هارو کاست وقتی احساس تنهایی میکنی هیچ چیز نمی تونه تسکینت بده

سسلام وخسته نباشید من دیروز مصاحبه استخدامی داشتم خیلی خوب بود وتقریبا بالاتر از 70در صد ج دادم و در سیاسی عقیدتی تماما با صداقت ج دادم مثلا گفت نماز جمعه میری و ...باصداقت گفتم خیلی کم رفتم و و مصاحبه گرخودش گفت واقعا صداقتت را تحسین میکنم و خیلی خیلی باهم دوست شدیم ولی اطرافیان میگن چرا نگفتی همیشه میری پشیمون نیستم ولی حرف اونا یکم آشفته ام کرده النم دلتنگمو استرس دارم بنظر شما من چیکار میکردمیعنی کارم درست بوده

Member since:
13 خرداد 1391
Last activity:
2 سال 50 هفته

کار شما کاملا درست بوده و هیچ شک و شبهه ای در دل خود راه ندهید. انشاء الله که با موفقیت در مصاحبه به شغل مورد علاقه خود برسید.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
8 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .