درمان تنبلي در نماز

اگر كسى در خواندن نماز تنبلى كند با او بايد چه كرد؟

تنبلي آسيب زيادي به فرد واعتقاداتش وارد مي كند ومنشاء گناهان ديگر نيز خواهد شد ، بنابراين براي كمك به چنين فردي ،بايد باتدبير، حساب شده وگسترده يعني از جهات مختلف عمل كنيم ، اين كمك رساني از دوجهت نظري وعملي ، صورت مي گيرد .
از حيث فكري ونظري؛اولين كار، ريشه يابي سستي و تنبلي او نسبت به نماز است. ما در اين جا ضمن شمارش عوامل سستي درنماز، بعضا ، راهكارهاي عملي مقابله باآن راهم بيان خواهيم كرد .
عوامل سستي در نماز:
سستي نسبت به نماز عوامل متعدد و فراوني دارد كه به مهم ترين آنها اشاره مي شود :
1- عدم آگاهي لازم از آثار و خيرات و بركات نماز در زندگي فردي و اجتماعي و در تامين سعادت دنيا و آخرت انسان و نيز غفلت و فراموشي فلسفه و آثار نماز و عدم معرفت نسبت به خالق يكتا و حقيقت نماز كه باعث مي شود توجّه به نماز در ما كمتر شود .
مهمترين مشكل ما با نماز اينست كه خود را نيازمند به نماز خواندن , نمي دانيم بلكه تنها به چشم يك تكليف به آن نگاه مي كنيم ؛ تكليف هم همانطور كه از لفظ آن معلوم است يعني كاري كه با مشقت و سختي انجام پذيرد . همه ي اينها به اين خاطر است كه نسبت به خالق خويش , معرفت صحيحي نداشته و از اسرار نماز آگاه نيستيم . اگر پي به عظمت خداي يكتا ببريم و بدانيم كه او معشوق هستي است و نماز عشق بازي با اين معشوق است و او با همه عظمت خود به ما اجازه داده كه به ديدارش برويم، آيا در انجام آن كوتاهي خواهيم كرد؟
انبياء الهي و اولياء خدا چون عظمت حق تعالي را درك كرده بودند نماز را نور چشم خود مي دانستند و ندا در مي دادند كه «كفي بي عزا ً ان اكون لك عبدا ً و كفي بي فخرا ً ان تكون لي ربا ً»- براي من همين عزت , كه عبد تو باشم و براي من همين فخر , كه تو رب من باشي كفايت مي كند-
و اينان همانها هستند كه قرآن در وصفشان فرمود : «يخرون للاذقان سجدا »
در محجة البيضاء آمده است كه خداوند فرمود : يا داود : اگر آنان كه روي از من گردانيده اند مي دانستند انتظار و شوق مرا به ترك معصيتشان و مدارايم را با ايشان , هر آينه از شوق , جان مي باختند و در اثر محبت و عشق , بند بندشان از هم مي گسست .
ندهي اگر به او دل , به چه آرميده باشي ؟
نگزيني ار غم او چه غمي گزيده باشي؟
نظري نهان بيفكن , مگرش عيان ببيني
گرش از جهان نبيني زجهان چه ديده باشي؟
سوي او چو نيست چشمت , چه در آيدت به ديده؟
سوي او چو نيست گوشت چه سخن شنيده باشي؟ ( فيض كاشاني )
اما از حيث عمل:
همانطوري كه ملاحظه مي شود ، لازم است كه آگاهيهاي لازم را به اواز طرق مختلف برسانيم ، مثل خواندن كتاب ومعرفي كتب مفيد ، تشكيل وشركت در جلسات ديني ، رفتن در پاي منبرمبلغين در مساجد وتكايا ويا پيدا كردن دوست وراهنماي هم زبان ومناسب بااو به اين جهت كه ممكن است به دلايلي از ما حرف شنوي نداشته باشد .

2- از مهم ترين عوامل بي توجهي به نماز و سستي در آن گناه است . حضرت حق ( جل و علا ) دستور فرمودند كه با شيطان طرح دوستي نريزيد و از دستورات او پيروي نكنيد ؛ چرا كه مطيع شيطان , از خدا اطاعت نمي كند . وقتي انسان , آلوده ي به گناه مي شود يا اصلا به سمت نماز و نيايش با خدا نمي رود و يا از نماز و عبادت خويش حظ و بهره اي نخواهد برد. بطور طبيعي هر فردي به چيزي گرايش دارد كه از آن لذت مي برد ! بنابراين چون فرد گناهكار از نمازش لذت نمي برد ممكن است كم كم نماز را ترك كند و شيطان را به هدفش برساند .
اما ازحيث عمل :
بدون شك اگر مدتي در ترك گناهان بكوشيم موفق به انجام عبادات شده و لذت و شيريني آنرا نيز خواهيم چشيد . براي اين كار شايد بهترين كار دوري جستن از مواضع ومواقع گتاه است ، پس بايك حسابرسي دقيق از مكانهايي كه حتي احتمال گناه مي رود وزمانهاي خاصي كه گناه در آن زمان انجام ميگيرد اجتنا ب كنبم ، مثل اينكه اگر شخصي وارد اينترنت شود به گناه مي افتد، از آن اجتناب كند وياحداقل اگر واقعا در اينترنت كار دارد در كنار اعضاء خانواده ، به اين كار مبادرت كند.

3- گرايش به سمت دنيا درست در مقابل گرايش به سمت خدا است. به هر مقدار كه انسان به سمت دنيا مي رود از خدا دور مي گردد و برعكس. بنابراين بايد توجه كرد كه حب افسار گسيخته به دنيا و علاقه ي قلبي به تمايلات نفساني , ريشه ي همه ي خطاها و گناهان است و در اثر اين محبت است كه انواع گناهان از انسان سر خواهد زد و حتي در نماز هم , تمام توجه كسي كه محب دنيا است، به سمت دنيا و منابع آن خواهد بود و در نتيجه لذتي از نماز نمي برد و كم كم كاهل نماز شده و چه بسا نماز را ترك كند و به خسران ابدي گرفتار شود .
اما راهكارعملي آن:
حتي المقدور از تهيه اسباب ولوازم وامكانات غير ضروري براي خود واطرافيان ، خودداري كنيم وخود رابه ساده زيستي بكشانيم

4- از جمله مهمترين عامل سستي در نماز و نمازگريزي آسيب پذيري مقطع نوجواني و جواني است. اين مقطع سنّي، مقطع حساس و بحراني براي جوانان و نوجوانان است، مسايل و بحران هاي بلوغ از يك طرف، شكّ و ترديدهاي مذهبي از طرف ديگر، ناپختگي و بي تجربگي و گرايش سريع به الگوهاي غيرواقعي كه اهل نماز نيستند، زمينه هايي است كه در خود فرد وجود دارد و باعث مي شود كه جوانان و نوجوانان علاقة چنداني به نماز نداشته باشند.
وراهكار عملي آن :
صرف وقت بيشتر براي جوانان ، براي تامين لذتهاي مناسب وجايگزين ، مثل كوهنوردي وشنا واسب سواري و...

5- يكي از عوامل موثر در بروز اين حالت بي حوصلگي و كم صبري است . انجام هر تكليفي در آغاز راه , صبوري و استقامت مي خواهد . امام خميني ( رحمة الله عليه ) در توضيح صبر در اطاعت فرموده اند : [ يعني ] انسان در فرمانبرداري حق تعالي , خود دار باشد و نفس اماره عنان از دست انسان نگيرد , و افسار گسيخته نكند . در حديثي از امام علي ( عليه السلام ) آمده است كه فرمودند : كسي كه بر اطاعت صبر كند خداوند براي او ششصد درجه بنويسد كه فاصله ي هر درجه از پايان زمين تا عرش مي باشد
وراهكار عملي آن:
اگرايشان در معاشرت با ما وياهر كسي كه بنا است از او الگوگيري كند ، صبر واستقامت را عملا مشاهده كند وحتي براستقامت وصبر او در نماز مطلع شود ، تاثير بسياري در او ايجاد خواهد كرد، ببيند وقتي اذان گفته مي شود ، افراد براي اقامه نمازاز امور ديگر دست مي كشند.

6- برخي عوامل دخيل در بروز اين حالت نيز عوامل بيروني و محيطي هستند . اين عوامل، عواملي هستند كه بعضي از آنها قابل جبران است و بعضي غير قابل جبران. به اختصار اين عوامل را بيان مي كنيم:
الف ـ كم توجهي يا بي توجّهي خانواده ها نسبت به تربيت ديني فرزندان.
ب ـ نگرش منفي بعضي از خانواده ها نسبت به مسائل ديني مخصوصاً نماز.
ج ـ برخوردهاي نادرست و تحميلي والدين و مربيان نسبت به نماز خواندن كودك، نوجوان يا جوان باعث زدگي آنها از نماز مي شود.
د ـ عبادت خداوند نياز به ايمان يقيني دارد، لذا تهاجم فرهنگي دشمنان بوسيله شبهه در اعتقادات ديني، ايجاد بدبيني نسبت به كانون هاي مذهبي، باعث بازداري جوانان از شركت در مراسم عبادي، نماز جمعه و جماعت و ... خواهد بود
ذ- ترويج فساد و فحشا در جامعه و شنيدني ها و ديدني ها و لذت هاي نامشروع دنيوي كه محصول فرهنگ غرب است، نيز باعث مي شود جوانان نسبت به نماز و بندگي خدا و دين داري بي رغبت شوند و نوعي دين گريزي در آنان به وجود بيايد.
هـ ـ دوستي و معاشرت با افراد بي تقوا و بي نماز است كه به مرور در انسان تأثير منفي خواهند گذاشت.

7- گاهي توقعات يك جوان از مسئولين ممكتي باعث سستي در گرايش ديني مي شود. به طور مثال شنيده اند كه فلان مسئول يا روحاني فلان خلاف را كرده است، اين باعث مي شود كه نسبت به متدينين بي اعتماد شده، نماز خواندن را بي اثر تلقي كنند و با خود بگويند اگر عبادت فايده داشت، اينان چنين گمراه نمي شدند. غافل از اينكه اين هم يكي از راه هاي شيطان براي فريب انسان است، به طور كلي نبايد عمل ديگران را ملاك دين داري دانست. هر عيب كه هست از مسلماني ما است و اسلام به ذات خود ندارد عيبي. انسان دين باور اگر تمامي مردم روي زمين گمراه شوند، هرگز شك و ترديد به خود راه نمي دهد و در مسير خداي متعال ثابت و استوار قدم خواهد زد.
ازحيث عمل :
شايد بهترين نمونه آن معرفي وشناساندن زندگي علماي دين باشد .

براي اگاهي بيشتردر اين زمينه كتاب هاي فراواني وجود دارد كه به برخي از آنها اشاره مي شود.
1- پرتوي از اسرار نماز, قرائتي
2- اسرار الصلاه , ملكي تبريزي
3- آداب الصلاه , امام خميني
4- صلاه الخاشعين , دستغيب
5- اسرارالصلاه , جوادي آملي
6- راز نماز محسن قرائتى
7- راز نماز بى‏آزار شيرازى
8- پرواز در ملكوت امام خمينى
9- از ژرفاى نماز آيت‏الله خامنه‏اى
10- اين است نقش عبادات محمد باقر صدر
11- حكمت عبادات، آيت‏اللّه‏جوادى آملى.

دیدگاه ها

باسلاممن خیلی اطلاعات مذهبی خوبی دارم حجابم هم بد نیست اعمالم را مواظبم اما متاسفانه در نماز تنبلم کمکم کنید التماس دعا
خواهر شما فاطمه

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
2 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .