دعای عطسه،تحصیل علم، قهقهه و ذکر وقت غضب

دعای عطسه،تحصیل علم، قهقهه و ذکر وقت غضب

بسم الله الرّحمن الرّحیم

دعای عطسه:
چون کسی عطسه کند، دست بر روی بینی نهد و بگوید: «الحَمدُللهِ رَبِّ العَالَمِینَ حَمداً کَثِیراً کَمَا هُوَ اَهلُهُ وَ صَلَّی اللهُ عَلَی مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ وَ آلِهِ وَ سَلَّم» و چون صدای عطسه کسی را شنید، او را دعا کند و بگوید: «یَرحَمُکَ الله» و صاحب عطسه در جواب او بگوید: «یَغفِرُ اللهُ لَکُم و یَرحَمُکُم» و دعای عطسه از جمله حقوقی است که مسلمان بر برادرش دارد.

برای تحصیل علم و مال بسیار:
دو ماه، روزی 400(چهارصد) مرتبه بگوید: «اَستَغفِرُاللهَ الَّذِی لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الحَیُّ القَیُّومُ بَدِیعُ السَّمَاوَاتِ وَ الاَرضِ ذُوالجَلاَلِ وَ الإِکرَامِ مِن جَمِیعِ جُرمِی وَ ظُلمِی وَ اِسرَافِی عَلَی نَفسِی وَ اَتُوبُ إِلَیهِ».

دعای قهقهه:

به جهت کفّاره قهقهه و خنده بگو: «اَللَّهُمَّ لاَ تَمقُتنِی» و وارد شده است که خنده قهقهه، از شیطان است و بسیار خندیدن، فعل بی خردان است و دل را می میراند و دین را می گدازد، چنان که آب نمک را و آدمی را در روز قیامت فقیر می گرداند و چه بسیار کسی که از روی لعب و بازی زیاد می خندد، در قیامت گریه اش فراوان خواهد بود.
و حضرت رسول صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمودند: «در تعجّبم از کسی که ایمان به جهنّم دارد، پس چرا می خندد»، بلی اگر خندیدن از نوع گشاده رویی و تبسّم باشد، باکی نیست بلکه ممدوح است. زیرا مؤمن باید عبوس و گرفته نباشد.

ذکر وقت غضب:

وقتی بر کسی خشم گرفتی، به جهت تسکین آن بگو، «اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطَانِ الرَّجِیمِ» و نیز به جهت فرو نشستن غضب، خدا را یاد کن و صلوات بفرست و اگر ایستاده ای بنشین و اگر غضب بر رَحِم است، بدن او را مس نما.

(اللئالی المنثوره فی الأحراز و الأذکار المأثوره: دستورالعمل و مرواریدهای درخشان/ص 233و234/ مؤلّف: حاج شیخ عبّاس قمی رحمه الله/ گردآورنده و ویراستار: محمّد حسین ربّانی/ انتشارات عهد/ طبع اوّل، بهار 1381/ مرکز پخش: قم،خیابان معلّم، معلّم 29، پلاک 448)
(برگرفته از نرم افزار محدّث قمی رحمه الله، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) قم)

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
18 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .