دفن شهدا در دانشگاه

به نظر شما تنها راه ترويج فرهنگ شهادت دفن اجساد شهدا در دانشگاه است؟ من از نظر عقلي تا حدودي با اين عمل مشكل دارم. مثلا ميشه بجاي دفن اين عزيزان در دانشگاه يك يادمان از اين بزرگوران در دانشگاه ايجاد نمود كه همان عملكرد را خواهد داشت. به نظر شما خود شهدا هم تدفين در دانشگاه را مي پسندند؟ جدا از هر چيز اگر با عقل سليم و به دور از هر احساس و تعصبي به اين مسائل نگاه كنيد، آيا نظر ما تغيير نخواهد كرد؟ لطفا مرا به صورت منطقي قانع كنيد.

پرسشگر گرامي !
نكته مهمي كه بايد در نظر داشت اين است كه از ديدگاه قرآن واسلام ،شهدا زنده اند ونبايد انان را مانند مرده ها قلمداد كرد.» وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْياءٌ» ( آل‏عمران، 169)هرگز گمان مبر كسانى كه در راه خدا كشته شدند، مردگانند! بلكه آنان زنده‏اند.
آري به نظر ما نيز تنها راه ترويج فرهنگ شهادت ، فقط دفن اجساد شهدا در دانشگاه نيست،بلكه بايد درتمام زندگي خود فرهنگ شهيد وشهادت را سرايت دهيم ،حتي پايان هر واحد درسي دانشگاهيمان را با ياد شهدا پايان ببريم.
وما در دانشگاه اِين افتخار را داريم كه نه فقط تمثال شهيد بلكه اجساد مبارك شهدا را نيز در دانشگاه داشته باشيم تا چراغ راه ما باشند.
دفن شهدا در دانشگاه داراي آثار مثبت براي دانشجويان وجامعه مي باشد.
حجت‌الاسلام عليرضا پناهيان در مراسم تشييع و خاكسپاري 5 شهيد گمنام در دانشگاه صنعتي اميركبير در جمع دانشجويان،با اشاره به اين مطلب ،مي گويند:
نبايد مزار شهدا را قبرستان ناميد چرا كه شهيد مرده نيست و نبايد او را با مردگان ِيكي دانست و چه خوب است، دانشجويان كه به پاكي روح، مجاهدت علمي و كرامت نياز دارند از مزار شهدا اثر بگيرند.
مزار شهدا محل برآورده شدن حاجات بسياري از دانشجويان وجوان‌هاست، .دانشجويان، خلاقيت، شجاعت، بي‌تعلقي به دنيا و از بين بردن رذايل اخلاقي را در پاي مزار شهدا كسب مي‌كنند.
دفن كردن شهدا در قبرستان اشتباهي بود كه بايد با ساختن جايگاه ويژه‌اي براي خاكسپاري آن‌ها جبران شود. وي با بيان اين‌كه دانشگاه قبرستان نيست، افزود: نبايد مزار شهدا را قبرستان ناميد چرا كه شهيد مرده نيست و نبايد او را با مردگان ِيكي دانست.چه بسا بسياري از بزرگان علمي كه بنا بر وصيتشان در دانشگاه‌ها به خاك سپرده شدند. چه خوب است دانشجويان كه به پاكي روح، مجاهدت علمي، ايثارگري و كرامت نياز دارند از مزار شهدا اثر بگيرند. »(سايت تبيان)
ريِيس دانشگاه شهيد رجايي در اِين باره گفت: هدف ما زنده كردن روحيه‌ِي شهادت در دانشجوِيان و اساتيد است چرا كه آن‌چه ما از اسلام به ارث برده‌اِيم شهادت‌طلبِي، از خدا ترسيدن و از غير خدا نترسيدن است. مي‌خواهيم سمبلِي درست كنيم كه هر كس وارد دانشگاه شد به ياد ايثارگري شهدا بيفتد ...
صدرنژاد ادامه داد: ما هشت سال دفاع كرديم و با همين روحيه پيروز شديم، اگرنه كه چيزي براي كشور ما باقي نمانده بود. اكنون هم در دانشگاه واجب‌ترين كار همين است كه روحيه‌ِي ايثارگري و شهادت را گسترش دهيم تا جامعه به يد واحده‌اي تبديل شود كه دشمن را زود مي‌شناسد و استقامتش در برابر دشمن زياد شود.
چه ايرادي دارد هركس وارد اين‌جا مي‌شود به ياد شهدا و ايثارگري‌شان بيافتد، تزكيه شود و حس كند كه فرهنگ ناب اسلامي در اين‌جا حاكم است».(سايت تبيان)
خلاصه آنكه علاوه بر گرفتن يادمان شهدا وحفظ حرمت آنها در دانشگا ها ودر سطح جامعه،دفن شهدا در آن،نه تنها هيچ گونه مانع شرعي وعقلي ندارد بلكه داراي اثرات وبركات فراواني مي باشد. .ازنظر عقلي وعاطفي نيز شهدا با دفن در قبرستان زودتر وبيشتر به فراموشي سپرده مي شوند تا در دانشگاه؟شهدا در دانشگاه ها هميشه پيش چشمان خواهند بود.وياد آور عزت ،غيرت ،شهادت ، ايثار واز خود گذشتگي و....باشند .

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
4 + 7 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .