رقص و شادي از نظر اسلام ؟

با سلام.با وجود اينكه رقص در اسلام حرام مي باشد پس چرا مردم هندوستان طبق امار گرفته شده شادترين مردم هستند؟اگر اثر منفي مي داشت كه بايد ان ها غمگين مي شدند؟علت چيست؟

دوست گرامي. اگر هدف نهايي اسلام شاد ساختن انسان ها بود مقايسه شما درست بود و حرمت رقص با هدف نهايي كه شاد بودن ظاهري است نمي ساخت. اما هدف دين و اسلام رفع جهل نظري و غفلت عملي و تقويت توجه معنوي و قرب به خداوند است، بنابراين در اين راستا اگر چيزي حرام مي شود معنايش اين است که آن چيز با اين هدف در تضاد مي باشد. رقص يک لذت مادي و ظاهري است که نه تنها کمکي به قرب انسان به خداوند نمي کند بلکه به دليل تقويت گرايش افراطي ا نسان به دنيا و ماديات دقيقا در جهت مخالف اهداف دين مي باشد و لذا حرام گشت است.
مردم هندوستان هم که شاد هستند دلايل فراواني دارد که بايد تحقيق شود. اينطور نيست که عامل شادي ايشان فقط رقص باشد. مگر همه مردم آنجا در حال رقص هستند يا رقص تماشا مي کنند . اين موضوع عوامل ديگري دارد که قابل پژوهش است. ثانيا اسلام با شادي مخالف نيست ولي به شادي اي اعتقاد دارد که بسيار عميق و ريشه اي است و آرامش واقعي انسان را تامين مي کند. شادي هاي ظاهري را در حدي مي پذيرد که با دين و اهداف آن در تضاد نباشد. موفق باشيد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
1 + 11 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .