روابط دختر و پسر در محیط دانشگاه

روابط دختر و پسر بايد چگونه باشد در دانشگاه تا دچار گناه و عذاب وجدان نشويم؟ من از اين مسأله بسيار رنج مي برم. كمي مرا راهنمايي كنيد.

با توجه به شرايط خاص دوران جواني, طولاني بودن دوران تجرد غالب دانشجويان و خطرات جدي تمايلات آشكار و پنهان غرائز نفساني , لازم است برادران و خواهران دانشجو روابط خود را از نظر كمي و كيفي تحت كنترل قرار دهند و در سطح ضرورت حفظ كنند.
بنابراين ، توصيه اكيد ما اين است كه :
اولا: اگر ضرورتي ايجاب نمي كند حتي الامكان چنين روابطي با نامحرم برقرار نشود و خواهران دانشجو در مقابل افراد نا محرم , رفتاري متكبرانه داشته باشند نه رفتاري صميمانه . اينكه در احكام شرعي مي فرمايند در غير ضرورت مثلا" مكروه است مرد با زن هم صحبت شود, مخصوصا" مرد و زن جوان , به اين دليل است كه چه بسا همين هم صحبت شدن ها, غرايز جنسي افراد را تحريك كند و يك الفت و محبت شهواني بين مرد و زن ايجاد گردد و نقطه آغازي براي غوطه ور شدن در انحراف و فاسد شود. در هر حال انسان بايد دقيقا" درون خود را بكاود و باطنش را عميقا" مطالعه كند كه مثلا" صحبت كردن با افراد نامحرم چه ضرورتي براي او دارد.

ثانيا": در صورت ناچاري و ضرورت , روابط با نامحرم تا آنجا كه به شكستن حريم احكام الهي منجر نشود, اشكالي ندارد. بنابراين , گفتگو و نگاه هاي متعارف بدون قصد لذت و ريبه , اشكالي ندارد. اما با اين حال , حتي الامكان لازم است در كلاسها به گونه اي باشند كه كمترين اختلاط پديد آيد و در برخورد و گفتگو, هنجارهاي شرعي زير رعايت شود:
1- از گفتگوهاي تحريك كننده پرهيز شود.
2- از نگاه هاي آلوده و شهواني خودداري شود.
3- حجاب شرعي رعايت شود.
4- قصد تلذذ و ريبه در كار نباشد.
5- دو نفر نامحرم در محيط بسته , تنها نمانند.

بنابراين ، سعي كنيد خود را عادت دهيد كه :
1- در صحبت با نامحرم به او نگاه نكنيد و به هيچ قسمتي از بدن او خيره نشويد و قسمت هاي باز و پوشيده برايتان كاملا" مساوي فرض شوند, اين مسأله را با تكرار و تلقين بايد ادامه دهيد.
2- در همه حال , خدا را ناظر بر اعمال و رفتار خود بدانيد و عفت و حيا را فراموش نكنيد.
در پايان ضمن تقدير و تشكر از حساسيت و دقت تان نسبت به مسائل اخلاقي و ارزشي و علاقه مندي تان به پاكي و پاكدامني و حفظ آن در محيط هاي دانشگاهي و غيره توصيه مي شود با تقويت بنيه اعتقادي و باورهاي ايماني و ديني و گسترش فرهنگ عفت و حيا در حفظ اين روحيه پسنديده تلاش كنيد و مطمئن باشيد اگر به حريم هايي كه احكام شرع و اخلاق برايمان ترسيم كرده اند توجه و رعايت كنيم و به عبارت ديگر به وظيفه شرعي و اخلاقي مان عمل كنيم هرگز دچار عذاب وجدان نخواهيم شد. بنابراين:
1. در انجام واجبات به خصوص نماز كوتاهي نكنيد و حتي المقدور اول وقت و به جماعت برگزار نماييد.
2. دوستان صميمي متدين و پاي بند به اصول و ارزش هاي اخلاقي انتخاب كنيد.
3. از خداوند متعال استعانت جسته و به او توكل كنيد و توسل به ائمه اطهار(ع) كه واسطه فيض اند فراموش نشود تا به لطف و كمك آنها بتوانيد در مسير رشد و كمال و پاكدامني و عفت باقي بمانيد، انشاءالله.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
5 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .