روش برخورد با سخن چین

كسي رو ميشناسم كه از اذيت و دو به هم زني دو تا دوست لذت ميبره بارها هم از قيامت ترسش داديم راهنمايي كنيد كه چطوري ميشه منصرفش كرد؟

 چین.jpgاز اين كه در پي رشد ديگران هستيد به شما تبريك مي گوييم
و اميدواريم در زندگي همواره در كار صالح قدم بر داريد كه اين كار در ابتدا رشد و بندگي شما را به همراه خواهد داشت.
درخت دوستي بنشان كه كام دل به بار آرد--- نهال دشمني بر كن كه رنج بي شمار آرد

«علت شناسي»
دو نفر به شخصي سلام مي دهند؛ يكي براي اين كه آن شخص رئيس شركت است و ديگري به اين جهت كه ايشان معلم اين شخص بوده است. دو نفر عصباني شدند؛ يكي گمان كرده بود كه ديگري به عمد به او تنه زده است و شخص ديگر به اين خاطر عصباني شده بود كه از اتوبوس جا مانده بود. اگر به اين مثالها دقت كنيد خواهيد ديد اعمال و رفتار واحد گاهي به خاطر اغراض متفاوت انجام مي شود.
در مورد سوال شما نيز در مرحله ي اول كاري كه مي توانيد انجام دهيد اين است كه با دقت و از لابه لاي حرف هاي اين شخصي كه دو بهم زني مي كند متوجه شويد كه علت و غرض او از اين كار چيست؟
آيا به خاطر اين است كه خود فردي است كه نمي تواند دوست انتخاب كند؟ و يا فردي حسود است؟ و يا در زندگي خود دوست خوبي را از دست داده است؟ آيا مادر ايشان از پدرشان جدا شده اند؟ آيا ايشان فردي است كه داراي اعتماد بنفس پاييني است؟ آيا در زندگي كاري كه او از آن لذت ببرد وجود ندارد؟
اگر هيچ كدام يك از اين موارد فوق نيز نبود، با دقت و بررسي در حرف هاي ايشان مي توان به علت كار ايشان پي ببريد. چرا كه هيچ كاري بي علت و سبب نيست. بنابراين علت را مشخص كنيد تا راه حل آن آسان تر شود.

«سخن چيني»
با توجه به متون ديني سخن چيني از اموري است كه فرد به سبب آن دست به ايجاد دشمني و اختلاف مي زند. پيامبر اكرم- صل الله عليه و اله و سلم- فرمود:«آيا مي‌خواهيد از شرور‌ترين افراد به شما خبردهم؟ افراد حاضر پاسخ دادند: آري، اي رسول خدا! آن حضرت فرمود: آنهايي كه بسيار سخن‌چيني مي‌كنند، در ميان دوستان اختلاف و جدايي مي‌اندازند و براي اشخاص بي‌گناه و پاك، در جست‌و‌جوي عيب و اشكال تراشي هستند».( اصول كافي، ج 2، ص 369)
ميـان دو‌كس جـنگ چـون آتش است--- سخـن‌چـين بدبخـت هيزم‌‌كش است
كننـد اين و ‌آن خـوش دگـر بـاره‌ي دل--- و مي اندر ميـان، كور بخـت و ‌خـجل
مـيــان دو تــن، آتـش افــروخــتـن--- نه عقل است و خود، در ميان سوختن
سخن چيني نيز نشان از نفاق دروني دارد. امام علي – عليه السلام- سخن‌چيني را اخلاق افراد منافق و شيوه‌ي كساني شمرده كه از دايره‌ي دين‌داري خارج شده‌اند.( غرر الحكم، ج 1، ص 31).
نفاق و دورويي گواه از كوچكي است فرد است. امام علي – عليه السلام- فرمودند:«نِفَاقُ الْمَرْءِ مِنْ ذُلٍّ يَجِدُهُ فِي نَفْسِ؛ نفاق مرد از خوارييست كه مى‏يابد آن را در نفس خود»(شرح آقا جماالدين خوانساري/ج6/181).
منظور از «نفاق» اين است كه باطن كسى با ظاهر او موافق نباشد و در ظاهر چاپلوسى و اظهار محبّت و دوستى كند با كسى و در باطن بر خلاف آن باشد.
امام جعفر صادق(ع) فرموده است: بزرگ‌ترين جادوگري، سخن‌چيني است، زيرا اين خصلت ميان دوستان جدايي مي‌اندازد و افراد با صفا را به عداوت و دشمني مي‌كشاند، سبب ريختن خونها و آبرو و ويراني خانواده‌ها مي‌شود. نمّام و سخن‌چين، بد‌ترين و شرورترين فردي است كه روي زمين حركت مي‌كند.( بحار الانوار، ج 60، ص 21)
اگر اين فرد از در سخن چيني وارد كارزار مي شود، مطالب بيان شده بر او صادق است. يعني نفاق دارد و در درون خود احساس كوچكي مي كند. اگر از در سخن چيني وارد نمي شود و از راه آزار و اذيت، دروغ و تهمت وارد ميدان مي شود حال و روز او وخيم تر و شخصيت او بي ثباتر خواهد بود.

«راه كار ها»
به‌ منظور هدايت و مبارزه با چنين افرادي لازم است تدابير زير را به كار گيريم:
1. گوش به حرف و سخنان آنها ندهيم و اهميتي براي آنان و سخنانشان قائل نباشيم. قرآن كريم در اين باره خطاب به پيامبر(ص) مي‌فرمايد: «از كسي كه بسيار غيبت و عيب‌جويي مي‌كند و سخن‌چين است، اطاعت مكن».(سوره‌ي قلم، آيه11).
امام علي- عليه السلام- فرمود:«حرف سخن‌چين را خواه درست باشد خواه باطل، دروغ حساب كن».( غرر الحكم، ج 2، ص 715). اگر اين روش را افرادي كه از اين فرد ضربه خورده اند به كار گيرند اين عاملي مي شود تا اين فرد به سمت اين رفتارها نرود.
2. از آنجا كه خورشيد همواره پشت ابر باقي نمي ماند، شخصيت و كارهاي اين افراد بعد از مدتي آشكار مي شود. توجه دادن به اين مطلب باعث مي شود آنها اين كار را ترك و يا كم تر به آن دامن بزنند.
3. تلاش كنيد شخصيت اين فرد را بسازيد. به اين صورت كه اگر كار خوبي كرد او را تشويق كنيد و عمل بدي از او سر زد عمل ناشايست او را مورد خطاب و توبيخ قرار دهيد.
4. طوري عمل كنيد كه ايشان متوجه شود شخصيت ايشان براي شما قابل احترام است. اين كه اشخاص بدانند نزد شما ارزش دارند اين عاملي است تا از كارهاي كوچك دوري كنند، تا حداقل شخصيت آنها نزد شما محفوظ بماند.
5. نگرش ايشان را به هستي، زندگي و افراد تغيير دهيد. تغيير نگرش، تغيير در گرايش ها، اعمال و رفتار را به همراه خواهد داشت. اگر نگاه ايشان به مبدأ و معاد عميق تر شود و نيز آگاه شود كه زندگي گذرا است و در اين مدت كوتاه خود را بايد به شكوفايي برساند، آن گاه است كه از رفتارهاي كوچك و حقيرانه دست بر مي دارد و دست خود را به سمت كارهاي بزرگ دراز مي كند.
6. با محبت و دوستي مي توان در دل اين گونه افراد راه يافت تا حرف هايمان موثرتر باشد و در ضمن او گمان كند كه با تكرار اين كارها احتمال قطع شدن اين روابط وجود دارد. اين نيز مي تواند او را از اين كارها منصرف نمايد.
به هر صورت علت رفتار اين فرد را شناسايي كنيد و آن را با ما در ميان بگذاريد تا بتوانيم بهتر و جامع تر در خدمت شما باشيم.

دیدگاه ها

در برابر چو گوسپند سلیم
در قفا همچو گرگ مردم خوار
هر که عیب دگران پیش تو آورد و شمرد
بی‌گمان عیب تو پیش دگران خواهد برد

 

خیلیا از رو حسادت سخن چینی و دو بهم زنی میکنن و تجربه شخصیم ثابت کرده ادم حسود که وجودش پراز کینه و نفرته به هیچ عنوان اصلاح نمیشه حتی اگه از شدت محبت بهش خودتو بکشی واقعا خدا ادم حسود رو سر راه ادم قرار نده اینا بخاطر اسیب رسوندن به ادم بخودشونم حتی ضربه میزنن دیدم که میگم

سلام شخصی در محل کارم زیراب منو زد فهمیدم پیش مدیرکلمون هم رفته و از من بد گفته من در حق این شخص بدی نکردم حتی خوبی هم کردم وقتی فهمیدم داغونه داغون شدم خیلی باورش برام سخت بود تا چندهفته ناراحت بودم و همش با خودم حرف میزدم تا جاییکه همه از ناراحتی ام فهمیدن من به دوستام گفتم چرا ناراحتم نتونستم خشممو کنترل کنم تا اینکه فهمیدم یکی از دوستام رفته سخن چینی کرده و به گوشش رسونده و اون شخص هم برای اینکه از خودش دفاع کنه منو دروغگو کرد و دوباره تخریبم کرد

افراد خبرچین هرگز قابل اصلاح نیستند

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
4 + 11 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .