زیارت جامعه کبیره

در مورد زیارت جامعه کبیره توضیح بدهید.

زيارت جامعه كبيره، يكى از زيارتهاى معروف و پرمحتوا است كه در آن فضائل و كمالات اهل‏بيت پيامبر و ائمه معصومين عليهم‏السلام مورد بحث و بررسى قرار گرفته است. مطالعه و دقت در فقرات اين زيارت موجب معرفت و شناخت هر چه صحيح‏تر و بيشترِ امامان بزرگوار شيعه مى‏گردد. از آنجا كه درجه و كيفيت ايمان آدمى، به مقدار معرفت او نسبت به خدا، رسول و اهل‏بيت عليهم‏السلام بستگى دارد، بر همه مسلمانان بويژه شيعيان لازم است بيش از پيش با كمالات خاندان وحى آشنا شوند. براى اين منظور بهترين منبع، همين زيارت شريف «جامعه كبيره» مى‏باشد .

ارزش عبادت هركس به اندازه معرفت اوست. كسى كه معرفت ندارد، هر چند خود را براى عبادت به زحمت و مشقت بياندازد ارزشى ندارد، و به همين دليل است كه در قرآن كريم و اخبار وروايات اهل بيت عليهم‏السلام بر بالا رفتن معرفت و شناخت، تاكيد فراوان شده است. البته اين عملى پرزحمت است از اين رو متاسفانه در روزگار ما و شايد قبلا نيز بدان توجه كافى نگرديده و گويندگان و نويسندگان نخواسته‏اند زحمت تحقيق را بر خود هموار كنند و سيماى درخشان و شئون بالا و والاى اهل بيت عليهم‏السلام را از لابلاى كتب حديث بيرون آورده، به مردم ارائه دهند.

يك سلسله روايات داريم كه در آنها شناخت و معرفت به ائمه اطهار عليهم‏السلام در حقيقت به منزله شناخت خداوند متعال معرفى شده است. در همين زيارت جامعه كبيره ميخوانيم: «من عرفكم فقد عرف اللّه‏». هر كس شما را شناخت در واقع خدا را شناخته است. نبايد فراموش كرد كه شناخت و معرفت هر كس به اندازه سعه وجودى خود اوست و هيچكس نمى‏تواند آنگونه كه شايد و بايد خداوند را بشناسد. بديهى است مقصود از شناخت امامان معصوم عليهم‏السلام شناخت شناسنامه ‏اى آنان نيست بلكه شناخت كمالات و شئونات و عظمت آن بزرگواران مورد نظر و دستور است، از امام باقر عليه‏السلام حديث است كه مي فرمايد : انما يعبد اللّه‏ من يعرف اللّه‏، فاما من لا يعرف اللّه‏ فانما يعبده هكذا ضلالا. قلت : جعلت فداك! فما معرفة اللّه‏؟ قال : تصديق اللّه‏ عزوجل و تصديق رسوله صلى‏الله‏عليه‏و‏آله و موالاة على عليه‏السلام و الائتمام به وبائمة الهدى عليهم‏السلام و البراة الى اللّه‏ عزوجل من عدوهم، هكذا يعرف اللّه‏ عزوجل همانا خدا را كسى پرستد كه او را بشناسد، و اما كسى كه خدا را نشناسد او را اين گونه (مانند عامه مردم )گمراهانه مى ‏پرستد. عرض كردم: قربانت گردم، معرفت خدا چيست؟ فرمود: باور داشتنِ خداى عزوجل و باور داشتنِ پيغمبرش و دوست داشتن على و پيروى از او و از ائمه هدى و بيزارى جستن به خداى عزوجل از دشمنان ايشان. اين چنين شناخته ميشود خداى عزّوجّل. مقصود از عامه مردم در اين روايت، عامه مردم مكه و مدينه مى ‏باشد كه خداوند را با چه وضعى عبادت مى‏ كردند. موالات امام على عليه‏ السلام نيز به معنى سرپرست و ولىّ دانستن آن بزرگوار و اقتدا به ائمه‏ اطهار است. يعنى معرفت خدا، پيروى از همه ائمه از اميرالمؤمنين عليه‏ السلام تا حضرت مهدى عجل اللّه‏ فرجه است. در پايانِ روايت شرط ديگر معرفت خداوند را بيزارى از دشمنان رسول‏اللّه‏ و اهل‏بيت معرفى كرده‏اند. همانگونه كه در زيارت عاشوراى اباعبداللّه‏ الحسين عليه‏ السلام نيز آمده، بايستى از دشمنان اهل بيت بيزارى جست، زيرا انسان نمى ‏تواند با يك قلب هم خدا را بپرستد و هم بت را . ازامام صادق عليه ‏السلام هم حديث است كه مي فرمايد: لا يكون العبد مومنا حتى يعرف اللّه‏ و رسوله و الائمة كلهم و امام زمانه و يرد اليه و يسلّم له، ثم قال: كيف يعرف الاخر و هو يجهل الاول . بنده خدا مومن نباشد تا آنكه خدا و رسولش و همه ائمه و امام زمانش را بشناسد ودر امورش به امام زمانش رجوع كند و تسليمش باشد. سپس فرمود: چگونه ممكن است كسى امام آخر را (كه امام زمان اوست) بشناسد و امام اول را نشناسد ـ از اين جهت معرفت همه ائمه در ايمان شرط شد كه طريق شناخت همه امامان يكى است و امام لاحق به نص امام سابق شناخته مى‏ گرددـ. بنابراين اگر انسان ائمه عليه‏ السلام را نشناسد مومن نيست و عبادتش تماما باطل است. مومن بايد امام زمان خود را بشناسد و كارها را بسوى او برگرداند و به او مراجعه كند. در اين زمان، امام عصر عجل اللّه‏ فرجه براى دوران غيبت فقهاى جامع الشرايط را معين فرموده است : «و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فيها الى رواة حديثنا فانهم حجتى عليكم و انا حجة اللّه‏ عليهم».همين شناخت صحيح از امام است كه در اين زمان ما را به شناخت ولىّ‏ فقيه و امام عادل راهنمايى مى ‏كند، و براى اينكه آدمى در دام دشمنان اسلام و منافقين نيفتد اين شناخت لازم و ضرورى است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
7 + 8 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .