شخصیت امام زمان علیه السلام

در مورد امام زمان(عج) توضيح دهيد.

مهدى موعود امام عصرعليه السلام فرزند امام حسن عسكرى‏عليه السلام در روز پانزدهم شعبان سال 255 ه . ق (سپيده دم روز جمعه)، در شهر سامرا ديده به جهان گشود. مادر او، بانويى به نام ريحانه است كه به او نرگس، سوسن و صيقل گفته مى‏شود.
نام او، «محمد» است كه خود پيامبرصلى الله عليه وآله اين نام را بر او نهاده و فرموده است : «اسم او اسم من است و كنيه او كنيه من» ؛ بر اين اساس كنيه او، ابوالقاسم است. وى به ابوصالح نيز معروف است. آن حضرت، داراى القاب فراوانى است ؛ از جمله : مهدى، منصور، قائم، حجت (حجت اللَّه)، صاحب الامر، بقيةاللَّه، صاحب الزمان و... . حضرت ولى‏عصر(عج) تا سال 260 ه . ق تحت تربيت و سرپرستى پدر بزرگوارش مى‏زيست و در همان زمان از مردم پنهان نگه داشته مى‏شد و جز خواصّى از شيعيان، كسى با آن حضرت ملاقات نداشت. او از سال 260 ه . ق (مصادف با شهادت پدر گرامى‏اش امام عسكرى عليه السلام) عهده‏دار منصب والاى امامت گرديد.

درباره ويژگى‏ها و خصوصيات مهدى موعود، مطالب فراوانى در روايات آمده است ؛ از جمله اينكه او از امت پيامبر، آل محمد، فرزندان ابوطالب، بنى‏هاشم، نسل پيامبرصلى الله عليه وآله، عترت نبى، ذوى القربى و اهل بيت رسول خدا و از ذريه و فرزندان پيامبر است. همچنين او از فرزندان على بن ابى طالب، فاطمه زهرا، امام حسين و امام حسن عسكرى‏عليهم السلام است. مهدى(عج) شبيه پيامبرصلى الله عليه وآله، يكى از سروران اهل بهشت، خليفةاللَّه و پيشواى شايسته امت است.
درباره شمايل و اوصاف ظاهرى و جمالى او نيز آمده است : حضرت مهدى(عج)، داراى چهره‏اى جوان و گندم‏گون، چشمان سياه و درشت، بينى‏اش كشيده و زيبا، ابروهاى هلالى و كشيده، شانه‏اى پهن، دندان‏هاى برّاق و گشاده، دستان و انگشتانى درشت، پيشانى بلند و تابنده، گونه‏هاى كم گوشت و اندكى متمايل به زردى (روشنى)، عضلات محكم، اندام زيبا و متناسب است. او بسيار خوش منظر بوده و بر گونه راستش خالى مشكين و در ميان شانه‏اش اثرى چون، اثر نبوّت هست.
از ويژگى‏ها و صفات اخلاقى «مهدى موعود» اين است كه او اهل عبادت و شب زنده‏دارى، قناعت، زهد و ساده زيستى، قيام و جهاد، عدالت و احسان، خشوع و خضوع، صبر و بردبارى، علم و دانايى، ظلم ستيزى و حق باورى است. يكى از خصوصيات مهم او در روايات، عدالت گسترى و دادگرى و بركندن ريشه ستم و بيداد از جهان است ؛ به حدى كه همگان از عدل و مساوات گرى او بهره‏مند خواهند شد. يكى از نمودهاى مهم زندگى امام مهدى(عج)، پنهان زيستى او و دارابودن دو غيبت (صغرى و كبرى) است. پس از شهادت پدر بزرگوار آن حضرت، كسى - به جز نايبان چهارگانه (عثمان بن سعيد عمرى، محمد بن عثمان، حسين بن روح نوبختى و على بن محمد سمرى) - با او ملاقات نمى‏كرد ؛ مگر در موارد استثنايى. در واقع پس از شهادت پدرش، غيبت صغراى او شروع شد و هفتاد سال ادامه يافت (260 ه . ق تا 329 ه . ق). از سال 329 ه . ق غيبت كبراى حضرت مهدى شروع گرديد و تا وقتى كه خداوند بخواهد و او ظهور كند، ادامه خواهد يافت.
ظهور و قيام او از كنار خانه خدا و شهر مكه آغاز مى‏گردد و به هدايت و راهنمايى انسان‏ها مى‏پردازد او پس از اتمام حجت با تمامى سركشان و ستمگران، به مبارزه با آنها مى‏پردازد. حضرت مهدى(عج) ابتدا به تشكيل حكومت جهانى و نصب حاكمان مى‏پردازد. آن گاه شروع به اصلاح جامعه مى‏كند و در اين زمينه به رشد و بالندگى فكرى و اخلاقى انسان‏ها همّت مى‏گمارد و زمينه‏هاى تعالى و شكوفايى معنوى و مادى جوامع را فراهم مى‏سازد. عمران و آبادانى سراسر زمين را فرا مى‏گيرد و طبيعت خرّم و پر ثمر مى‏شود. ترازوى قسط و عدالت، در جامعه گسترده شده و مساوات و برابرى حاكميت مى‏يابد. رفاه و امنيت و آرامش مردم تأمين و نيازهاى مختلف آنان برطرف مى‏شود. آيين يكتاپرستى رايج و دين اسلام در كل جهان گسترش مى‏يابد. معنويت، عقلانيت و عدالت فراگير مى‏شود و از نورانيت و زيبايى ويژه‏اى برخوردار مى‏گردد.

در اينجا به چند روايت درباره امام مهدى(عج) اشاره مى‏شود :
1. پيامبرصلى الله عليه وآله فرمود : «يخرج فى آخرالزمان رجلُ من ولدى، اسمه كاسمى و كنيته ككنيتى، يملأ الارض عدلاً كما مُلِئت جوراً ؛ فذلك المهدى»(1) ؛ «در آخرالزمان مردى از فرزندان من خروج مى‏كند ؛ نام او، همانند نام من و كنيه او، همانند كنيه من است. او زمين را پر از عدل و داد مى‏كند ؛ همان گونه كه پر از ستم شده باشد و او همان «مهد» است.1) عقدالدرر، ص 32 ؛ تذكرة الخواص، ص 363.
2. پيامبرصلى الله عليه وآله فرمود : «المهدى من وُلدى، اسمه اسمى و كنيته كنيتى، اشبه الناس بى خلقاً و خُلقاً»(2) ؛ «مهدى از فرزندان من است ؛ نام او نام من و كنيه‏اش كنيه من، از نظر سيرت و صورت شبيه‏ترين مردمان به من است».
3. پيامبرصلى الله عليه وآله مى‏فرمايد : «انّ عليّاً وصيّى و من ولده القائم المنتظر المهدى الّذى يملأ الارض قسطاً و عدلاً...»(3) ؛ «على‏عليه السلام وصى من است و از فرزندان او است قائم منتظر مهدى [موعود] كه زمين را پر از عدل و داد مى‏كند».) بحارالانوار، ج 51، ص 71، ح 13 ؛ فرائد السمطين، ج 2، ص 335 ؛ كمال الدين، ج 1، ص 286، ح 1.

قيام امام زمان

روايات حاكى از اين است كه انقلاب و حركت ظهور حضرت مهدى(عج) بعد از فراهم شدن مقدمات و آمادگى‏هاى منطقه‏اى و جهانى از مكه آغاز مى‏گردد. آنگاه در سطح جهان نبردى سخت ميان غربى‏ها و تركان و يا هواداران آنها به وجود مى‏آيد تا جايى كه منجر به جنگ جهانى مى‏گردد. اما در سطح منطقه دو حكومت هوادار حضرت مهدى(عج) در ايران و يمن تشكيل خواهد شد... كه ياران ايرانى آن حضرت مدتى قبل از ظهور، حكومت خويش را تأسيس نموده و درگير جنگى طولانى مى‏شوند كه سرانجام در آن پيروز مى‏گردند. اندك زمانى پيش از ظهور آن بزرگوار شعيب بن صالح در يمن قيام مي کند و سيد خراساني در ايران و هر دو زمينه سازي براي ظهور امام زمان مي کنند و در برخي روايات خروج شعيب بن صالح از سمرقند بيان شده است (بحارالانوار، ج 52، ص 213).
اما ياران يمنى وى، قيام و انقلاب آنان چند ماه پيش از ظهور حضرت بوده و ظاهرا ايشان در سامان بخشيدن به خلاء سياسى كه در حجاز به وجود مى‏آيد همكارى مى‏نمايد.
از جمله نشانه‏هاى ظهور حادثه‏اى است كه ميان دو حرم مكه و مدينه رخ مى‏دهد. در اين هنگام نشانه‏هاى ظهور حضرت مهدى(عج) آشكار شده و شايد بزرگترين نشانه آن، نداى آسمانى است كه به نام او در 23 ماه رمضان شنيده مى‏شود پس از اين نداى آسمانى حضرت مهدى(عج) به طور سرى با برخى از ياران خود ارتباط برقرار مى‏نمايد. درباره آن بزرگوار در سراسر گيتى سخن بسيار به ميان آمده و نام وى زبانزد همگان گشته و محبتش در دل‏ها جاى مى‏گيرد.
دشمنان از حضور آن حضرت بيمناك شده و مى‏كوشند تا وى را يافته و از ميان بردارند ازاين‏رو سپاهى وارد مدينه گشته و به هر مرد هاشمى كه دست يابند او را دستگير و يا مي كشند و يا به زندان مى‏اندازند آن حضرت با برخى از ياران خود در مكه تماس گرفته تا اين كه قيام خويش را در شب دهم محرم بعد از نماز مغرب و عشاء از حرم شريف مكى آغاز مى‏كند و پس از درگيرى بر مكه تسلط مى‏يابد. در صبح روز دهم محرم حضرت مهدى(عج) پيام خود را به زبان‏هاى مختلف به تمام جهان ابلاغ مى‏كند و ملل دنيا را به يارى خويش دعوت كرده، اعلام مى‏دارد كه در مكه باقى خواهد ماند تا معجزه‏اى كه جد گرامى‏اش حضرت رسول(ص) وعده فرموده محقق شود و آن فرو رفتن لشكريان سفيانى به زمين است كه براى درهم شكستن حركت آن حضرت راهى مكه مى‏شوند.
آن حضرت پس از اين معجزه با سپاه خود كه متشكل از ده و اندى هزار تن است از مكه رهسپار مدينه مى‏شود و پس از نبردى با نيروهاى دشمن مستقر در آنجا، مدينه را آزاد ساخته آنگاه با آزادسازى دو حرم مكه و مدينه فتح حجاز و تسلط بر منطقه خاتمه مى‏يابد. وى پس از پيروزى بر حجاز راهى جنوب ايران مى‏شود و در آنجا با سپاه ايران و توده‏هاى مردم آن سامان به رهبرى خراسانى برمى‏خورد. آنان با او بيعت كرده و با همرزمى يكديگر با قواى دشمن در بصره به پيكار مى‏پردازند كه سرانجام به پيروزى بزرگ و آشكارى دست مى‏يابند. سپس امام(عج) وارد عراق گرديده واوضاع داخلى آنجا را پاكسازى مى‏كند و با درگيرى با بقاياى نيروهاى سفيانى و گروه‏هاى متعدد شورش آنها را شكست داده و به قتل مى‏رساند. آنگاه عراق را مركز حكومت و كوفه را پايتخت خود قرار مى‏دهد و بدين‏سان يمن، حجاز،ايران، عراق و كشورهاى خليج‏فارس يكپارچه تحت فرمانروايى آن حضرت درمى‏آيد. بعد از آن جنگ‏هايى با تركان و يهوديان صورت مى‏پذيرد كه در هر دو پيروزى از آن حضرت(عج) است. غربيان مسيحى از اين وقايع سخت نگران شده و با حضرت اعلان جنگ مى‏كنند ولى ناگاه حضرت عيسى مسيح(ع) از آسمان به قدس شريف فرود آمده و با سخنان خويش جهان و به ويژه مسيحيان را مورد خطاب قرار مى‏دهد. فرود آمدن حضرت عيسى(ع) براى جهان علامت و نشانه‏اى است كه موجب شادى مسلمانان و ملت‏هاى مسيحى خواهد گرديد.
به نظر مى‏رسد كه حضرت مسيح(ع) ميان حضرت مهدى(ع) و غربى‏ها وساطت نموده و قرارداد صلحى به مدت هفت سال ميان دو طرف بسته مى‏شود. اما غربى‏ها بعد از دو سال پيمان صلح را مى‏شكنند، لذا روميان در يك هجوم ناگهانى با نزديك به يك ميليون سرباز به سرزمين شام و فلسطين يورش مى‏آورند. نيروهاى اسلام روياروى آنها قرار گرفته و حضرت مسيح(ع) موضع خود را هماهنگ با حضرت مهدى(عج) اعلام داشته و پشت سر وى در قدس نماز مى‏گذارد. دراين جنگ مسلمانان پيروز مى‏شوند. سپس غرب توسط امام فتح مى‏گردد. پس ازفتح و اسلام آوردن بيشتر مردم آن سامان، حضرت مسيح(ع) رحلت نموده و حضرت مهدى(عج) و مسلمانان بر پيكر او نماز مى‏گذارند. سپس پيكر پاك او را با پارچه‏اى كه دست‏بافت مادرش مريم صديقه(ع) است كفن نموده و در جوار مزار شريف مادرش در قدس به خاك مى‏سپارد.
پس از اين فتوحات حضرت مهدى(عج) براى تحقق بخشيدن به اهداف الهى در ابعاد گوناگون و در ميان ملل جهان اقدام مى‏كند و براى تعالى بخشيدن و شكوفايى زندگى مادى و تحقق توانگرى و رفاه همگان قيام نموده و جهت گسترش فرهنگ و دانش و بالا بردن سطح آگاهى دينى و دنيايى مردم مى‏كوشد.
به نظر ميرسد كه جنبش دجال ملعون و فتنه و آشوب او يك حركت انحرافى بهره‏گيرى از پيشرفت علوم و حالت رفاهى باشد كه در زمان امام(عج) جامعه بشرى به آن دست مى‏يابد. دجال از روش‏هاى پيشرفته چشم‏بندى، براى فريب جوانان پسر و دختر و زنان كه بيشترپيروان او را تشكيل مى‏دهند استفاده مى‏كند. ازاين‏رو در جهان موجى از فتنه و آشوب به وجود مى‏آورد كه فريبكارى‏هاى او را باور مى‏كنند اما حضرت مهدى(عج) نيرنگ‏هاى وى را آشكار ساخته و به زندگى او و هوادارانش خاتمه مى‏بخشد.
اين دورنمايى كلى از حركت و انقلاب جهانى حضرت مهدى(عج) بود، (براى آگاهى بيشتر ر.ك: عصر ظهور، على كورانى، ترجمه عباس جلالى، انتشارات سازمان تبليغاتاسلامى).

براي مطالعه بيشتر ر.ک:
1.مهدويت (پيش از ظهور ) ، رحيم کارگر
2.مهدويت (پس از ظهور ) ، رحيم کارگر ، نشر معارف

دیدگاه ها

سلام و عرض ادب
از دوست عزیزی که در مورد تشکیل حکومت جهانی بدست آمریکا سخن به میان آوردند خواهش میکنم به طور بی طرفانه در مورد وضعیت کنونی جامعه آمریکا تحقیق کنند و در این زمینه میتوانند از مستند های یک آمریکایی بنام مایکل مور هم استفاده کنند.
و همچنین شاید بهتر باشد در موررد خدایی که مد نظرتان هست بیشتر فکر کنید
با تشکر

دوستان را دعوت ميکنم که همه مقالات مربوط به امام زمان را دوباره به شيوه زير ويرايش بکنند و بخوانند.

شيوه ويرايش:
در همه جاهاي مقاله, کلمه "ظهور امام زمان" را با کلمه "تشکيل حکومت جهاني به رهبري آمريکا" تعويض بکنيد. آنگاه مقاله به آساني قابل فهميدن ميشود.

مثال ميزنم
گوگل: علائم نهايي پيش از ظهور امام زمان

---------
نتيجه گيري:
پدران ما و نياکان ما، بدون آنکه خبر داشته باشند در هزار سال بعدي, حادثه "تشکيل حکومت جهاني به رهبري آمريکا" خواهد شد، به طور ساده لوحانه در عصر خودشان ميگفتند حادثه "ظهور امام زمان" به وجود ميايد.

در واقع چنين داريم:
تشکيل حکومت جهاني به رهبري آمريکا = ظهور امام زمان.

اين دو اصطلاح داراي يک معني هستند.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
4 + 16 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .