صفات اهل دنيا

صفات اهل دنيا چيست؟

صفات اهل دنيا
پس از آن‌كه خداوند متعال در شب معراج به پيغمبر اکرم صلوات‌الله‌عليه‌و‌علي‌آله فرمود: أَبْغِضِ‏ الدُّنْيَا وَ أَهْلَهَا وَ أَحِبَّ الْآخِرَةَ وَ أَهْلَهَا، آن حضرت سوال كرد: چه کساني اهل دنيا، و چه کساني اهل آخرت هستند؟ در پاسخ، خداوند براي شناخته شدن اهل دنيا، و اهل آخرت آنها را به‌وسيله آثاري كه در فتارشان بروز مي‌كند، معرفي كرده است. قَالَ: أَهْلُ الدُّنْيَا مَنْ كَثُرَ أَكْلُهُ وَ ضَحِكُهُ وَ نَوْمُهُ وَ غَضَبُهُ؛ چهار ويژگي در اهل دنيا برجسته است: زياد مي‌خورند، زياد مي‌خندند، زياد مي‌خوابند، و زياد غضب مي‌کنند. ويژگي ديگرشان از خود راضي‌ بودن است؛ قَلِيلُ الرِّضَا؛‌ هميشه خود را طلبکار مي‌دانند و از ديگران به راحتي راضي و خشنود نمي‌شوند. اگر در حق کسي ظلم کنند،‌ از او عذرخواهي نمي‌کنند؛ لَا يَعْتَذِرُ إِلَى مَنْ أَسَاءَ إِلَيْهِ. وَ لَا يَقْبَلُ عُذْرَ مَنِ اعْتَذَرَ إِلَيْهِ؛ عذرخواهي كسي كه نسبت به ايشان مرتكب اشتباهي شده، را نمي‌پذيرند. كَسْلَانُ عِنْدَ الطَّاعَةِ شُجَاعٌ عِنْدَ الْمَعْصِيَةِ؛ هنگام عبادت خسته و كسل هستند و شور و نشاط ندارند؛ اما براي رسيدن به لذت‌هاي دنيا از ديگران سبقت مي‌گيرند. أَمَلُهُ بَعِيدٌ وَ أَجَلُهُ قَرِيبٌ؛ عمرش کوتاه است؛ اما آرزوهاي دور و درازي در سر دارد. آدمي با اين‌كه مي‌داند اجلش نزديک است، اما گاهي حتي براي نوه‌‌ها و نتيجه‌هايش هم خواب‌هايي مي‌بيند و به دنبال انباشته كردن ثروت براي آينده آنهاست. قَلِيلُ الْمَنْفَعَةِ كَثِيرُ الْكَلَامِ؛ بيش از آن‌كه به ديگران خدمت كند، حرف مي‌زند. قَلِيلُ الْخَوْفِ كَثِيرُ الْفَرَحِ عِنْدَ الطَّعَامِ؛ ترس و نگراني از عذاب الهي ندارد و فقط در فكر دنياست و دلش به اندوخته‌ها و دوستانش گرم است. در مقابل، شادي و سرمستيش سر سفره زياد است. لَا يَشْكُرُونَ عِنْدَ الرَّخَاءِ؛ در برابر نعمت‌هاي فراواني كه خداي متعال به آن‌ها عنايت كرده، شكرگزار نيستند؛ از ياد منعم غافل‌اند و گمان مي‌كنند آنها را با سعي و تلاش خودشان به دست آورده‌اند. هم‌چنان‌كه قارون گفت: من با استفاده از دانش، تلاش و مديريت خودم اين ثروت هنگفت را به دست آورده‌ام؛ إِنَّمَا أُوتِيتُهُ عَلَى عِلْمٍ عِندِي8. وَ لَا يَصْبِرُونَ عِنْدَ الْبَلَاءِ؛ بر مصيبت‌ها، و سختي‌ها صبر نمي‌كنند. مؤمن مطمئن است هر مصيبتي كه براي بنده پيش آيد، از روي حکمت است و از همين‌رو، آن را تحمل مي‌كند. البته طبيعت آدمي با صرف نظر از ايمان و تربيت ديني، اقتضا مي‌كند در سختي‌ها و دشواري‌ها جزع و فزع كند؛ إِنَّ الْإِنسَانَ خُلِقَ هَلُوعًا * إِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعًا * وَإِذَا مَسَّهُ الْخَيْرُ مَنُوعًا * إِلَّا الْمُصَلِّينَ9؛ مگر كساني كه با خدا رابطه دارند.

كَثِيرُ النَّاسِ عِنْدَهُمْ قَلِيلٌ؛ خدمت فراوان مردم نزد اهل دنيا چيزي به حساب نمي‌آيد، و از همين‌رو، از ايشان قدرداني و سپاس‌گزاري نمي‌كنند. در مقابل، يَحْمَدُونَ أَنْفُسَهُمْ بِمَا لَا يَفْعَلُونَ؛ خودستايي مي‌کنند و حتي با لاف و گزاف كارهاي مثبتي را به خود نسبت مي‌دهند که انجام نداده‌اند. شبيه اين تعبير در قرآن نيز وارد شده است: لاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ ... يُحِبُّونَ أَن يُحْمَدُواْ بِمَا لَمْ يَفْعَلُواْ فَلاَ تَحْسَبَنَّهُمْ بِمَفَازَةٍ مِّنَ الْعَذَابِ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ؛ گمان نکنيد کساني که دوست دارند ديگران از ايشان به خاطر كارِ نكرده تعريف و تمجيد كنند، از عذاب خواهند رست. اهل دنيا اموري را ادعا مي‌كنند كه بهره‌اي از آن نبرده‌اند؛ وَ يَدَّعُونَ بِمَا لَيْسَ لَهُمْ. وَ يَتَكَلَّمُونَ بِمَا يَتَمَنَّوْنَ دائماً از آرزوهايشان مي‌گويند. وَ يَذْكُرُونَ مَسَاوِئَ النَّاسِ وَ يُخْفُونَ حَسَنَاتِهِمْ؛ عيب‌هاي ديگران را به ميان مي‌كشند و خوبي‌هايشان را مخفي مي‌کنند. شايد به اين دليل كه در مقام مقايسه و رقابت ديگران خودشان را در نظر مردم بهتر از ديگران جلوه بدهند و رقيبان‌شان را از دور خارج كنند.

در اين‌جا گويا سينه پيغمبر اکرم صلوات‌الله‌عليه‌و‌آله از شنيدن اين اوصاف تنگ شد. لذا از خداوند پرسيد: يَا رَبِّ كُلُّ هَذَا الْعَيْبِ فِي أَهْلِ الدُّنْيَا؟ اهل دنيا اين همه عيب دارند؟ خداند متعال در پاسخ فرمود: يَا أَحْمَدُ إِنَّ عَيْبَ أَهْلِ الدُّنْيَا كَثِيرٌ فِيهِمُ الْجَهْلُ وَ الْحُمْقُ؛ عيب‌هاي اهل دنيا فراوان است. برجسته‌ترين عيوب آنها اين است كه ناداني و نابخردي در آن‌ها زياد است؛ چيزهايي را كه بايد بدانند، نمي‌دانند و کارهاي خوبي را که بايد انجام بدهند، به فکرش نيستند. لَا يَتَوَاضَعُونَ لِمَنْ يَتَعَلَّمُونَ مِنْهُ؛ بر خلاف فطرت انساني، از سر خودخواهي در برابر اساتيد خود تواضع نمي‌کنند و قدردان زحمات ايشان نيستند. وَ هُمْ عِنْدَ أَنْفُسِهِمْ عُقَلَاءُ وَ عِنْدَ الْعَارِفِينَ حُمَقَاءُ؛ خودشان را عقل كل به حساب مي‌آورند؛ در حالي‌كه اهل معرفت از حماقتشان آگاهند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
7 + 12 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .