عادت به بازي هاي رايانه اي

نميدونم چرا به بازيهاي كامپيوتري علاقه خاصي دارم و خسته هم نميشم ممنون ميشم راهنماييم كنيد؟

دوست گرامي. هدف زندگي انسان در اين دنيا نزديك شدن به خداوند و آماده شدن براي ادامه زندگي در عالم برزخ و لقاء الهي است. براي رسيدن به اين هدف لازم است انسان از لحظه هاي عمر خود براي خودسازي استفاده كند. به خصوص خودسازي در ايام جواني اتفاق مي افتد و کارساز است. بنابراين خوب است از اين لحظه ها براي اين امر مهم استفاده کنيد. اگر انسان به هوش نباشد و قدر عمر خود را نداند

ايام جواني به زودي سپري مي شود و انسان دست خالي وارد ايام پيري و ناتواني و سپس عالم برزخ مي شود و دچار خسران خواهد شد. عادت کردن به بازي هاي رايانه اي به اين صورتي که الان در آمده کاملا غفلت است و کساني هم که اين بازي ها را ساخته اند براي غافل کردن انسان ها ساخته اند. در حقيقت اين کار سرمايه داران و نظام سرمايه داري است که انسان ها را سرگرم کرده اند تا اهداف توسعه طلبانه خويش را پي گيري کنند و از انسان ها سوء استفاده نمايند. موفق باشيد.

توضيح بيشتر درباره بازي هاي رايانه اي:
اسباب بازي به عنوان ابزاري مهم در فرهنگ­پذيري و اجتماعي شدن كودكان و نوجوانان نقش بسزايي دارد.
به باور روان­شناسان و جامعه­شناسان، بازي و اسباب بازي كه عميقاً با زندگي كودكان و نوجوانان پيوند خورده است در روحيه و تكوين شخصيت آنان اثر عميقي بر جاي ­گذارده و باعث مي­گردد از طريق آشنايي با الگوها و هنجارهاي جامعه خويش و دروني سازي ارزش­هاي آن در راستاي اجتماعي شدن گام بردارند؛ اما متأسفانه نبايد اين واقعيّت را از نظر دور داشت كه بيشتر بازي­هاي رايانه­اي كه با محوريت جنگ نرم ساخته شده و ... گرچه در ظاهر يك بازي بيش نيست؛ اما در چارچوب فرهنگي- اجتماعي اروپاي غربي، امريكا و ژاپن طراحي و توليد مي­شوند كه ارزش­ها، هنجارها و الگوهاي خاصي را به كودك و نوجوان ايراني القاء مي­كنند كه با ارزش­ها­ي فرهنگي جامعه ما سازگار نيست.
اگر به نيكي بنگريد در بازي­هاي رايانه­اي كه فعلاً در بازار موجود است، تعارضات اخلاقي با فرهنگ ايران اسلامي از قبيل: نمايش فرهنگي؛ القاي خشونت و پرخاشگري؛ نمايش قمار؛ اسوه سازي از شخصيت­هاي غير اخلاقي؛ ارائه نمادهاي غير اخلاقي و ضد اخلاقي؛ ارائه هويّت كالايي، خشن و ستيزه جو از زنان؛ القائات عقيدتي( مفاهيم مذهبي خاص را با موضوعات خرافي مانند جادو و ارواح شرير در هم آميختن و نشان دادن چهره اي منفي از مفاهيم ديني و مذهبي)، زياد ديده مي­شود.
به طور كلّي در مقابله با اين وضعيّت شايسته است:
الف: سعي گردد نسبت به اين بازي­ها حالت وابستگي به وجود نيايد و گرنه مي­توان چنين نتيجه گرفت كه مشكل از حد قابل كنترل گذشته و بايد به فكر مداخله جدي در كنترل وابستگي فرد نسبت به بازي شد كه برخي از علائم آن عبارتند از:
1- صرف وقت زياد( بيش از 3 ساعت در روز) و يا اين­كه هر بار نسبت به دفعه قبل وقت بيشتري بر سر اين بازي­ها صرف گردد.
2- احساس هيجان و سرخوشي زياد در حين انجام بازي و احساس بي­قراري، تحريك­پذيري و يا افسردگي زماني¬كه فرد مشغول بازي نيست، به طوري كه دوباره به سمت بازي مي­رود.
3- ناتواني در دست­كشيدن از بازي( به طوري­كه هر بار ديگران بايد وارد عمل شوند).
4- رها كردن فعّاليّت­هاي ورزشي و اجتماعي به خاطر انجام بازي.
5- فراموش كردن وظايف تحصيلي يا فعّاليّت­هاي شغلي.
6- بروز خستگي، پرخوني چشم، سردرد، درد ناحيه مچ و ساعد، كمردرد.
7- بي توجّهي و يا كم توجّهي فرد به بهداشت شخصي.
8- بي توجّهي يا كم توجّهي فرد به وعده­هاي غذايي و بي­نظمي در غذا خوردن.
9- اختلالات خواب و تغيير در الگوي خواب فرد ؛ بيدار ماندن براي بازي كه باعث به هم­خوردن زمان خواب و بيداري مي­شود.
ب: ميزان تأثيرپذيرى افراد از چنين بازي­هايي به چند عامل بستگى دارد كه عبارتند از:
1. بينش و آگاهى
2. ميزان اعتقادات
3. نيروى اراده و عقل
4. اعتماد به نفس
هر چه فرد از بينش و آگاهى، اعتقادات محكم، نيروى اراده، عقل و اعتماد به نفس بيشترى برخودار باشد در تأثيرپذيرى مثبت از چنين اموري نقش بيشترى مى‏تواند داشته باشد؛ بنابراين يكي از راهكارها آن است كه تحليل اينگونه بازي­ها را مطالعه نماييد تا با شناخت اهداف سازندگان آن و محورهاي تعارض با فرهنگ ايراني با هوشمندي و آگاهي بيشتري عمل نماييد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
4 + 3 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .