عقوبت تبعيض ميان دانشجويان توسط استاد

اگر استاد بين دانشجويان فرق بگذارد، عقوبت اخروي و دنيوي آن چيست؟

امام سجاد (ع) در رساله حقوق خود، حقي براي دانشجو و متعلم قائل مي شوند كه واجب است توسط استاد و معلم رعايت شود. ايشان وظيفه استاد در قبال دانش آموز را چنين بيان مي فرمايند:

اما حق جاهل برعالم يا متعلم برمعلم آنست كه بداند خداوند متعال او (استاد) را امام و راهنما قرار داده است به جهت علمي كه به او عطا نموده است و كليد خزانه حكمت را به دست او داده است ؛ پس اگر با آنها كه نمي دانند احسان و نيكي نمود و از علمي كه خداوند به او عطا نموده با مهرباني به آنها آموخت و در نصيحت و راهنمائي آنان بـا صبر و حوصلـه قدم برداشت؛ و براي نجات جامعه از جهـل و ناداني ؛از خزانهء علمي كه خدا در اختيار او گذاشته است انفاق كرد ؛ ايـن عالم و معلم هدايت شده و هدايت گر است و از روي اعتقاد و ايمان ؛ خدمتكار جامعه انساني است . اما اگر از آنچه مي داند انفاق نكند و علم خود را از ديگران دريغ بدارد ؛ خيانتكار بوده و نسبت به خلق خداوند ظالم محسوب مي گردد. (1)

قطعا اگر استاد در قبال وظايفي كه در برابر دانشجويان خود دارد كوتاهي نمايد و يا به گونه اي در كلاس و بين دانشجويان رفتار كند كه سبب تضييع حق كسي شود، مسئول بوده و بايد اين خطا و گناه كه هم حق الله و هم حق الناس را شامل مي شود جبران نمايد. اما اينكه چه نوع عقوبتي در انتظار اوست، فقط خداوند مي داند.

اگر فرق گذاشتن بين دانشجويان توسط استاد، به دليل شايستگي آنها باشد، تا جايي كه سبب تضييع حق سايرين نگردد، بلامانع است. مثل تخصيص دادن امتياز و نمره براي دانشجوي فعال در كلاس و بحث و .....

(1). وأما حق رعيتك بالعلم ؛ فأن تعلم أن الله قـد جعلك لهم فيما آتاك مـن العلم ؛ و ولاك من خزانة الحكمـة ؛ فإن أحسنت فيما ولاك الله من ذلك و قمت بـه لهم مقام الخازن الشفيق ؛ الناصح لمولاه فى عبيده ؛ الصابر المحتسب الذى إذا رأى ذا حاجة أخرج له من الاموال التى فى يديه كنت راشدا ؛ و كنت لذلك آملا معتقدا وإلا كنت له خائنا و لخلقه ظالما و لسلبه و عزه متعرضا .

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
7 + 6 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .