علاقه به استاد

من دختري 19 ساله و دانشجوي سال دوم كارداني هستم. مدتي است عاشق يكي از استادانم كه مجرد است، شده ام( از آنجايي كه من پايبند به مسايل مذهبي هستم، از وقتي كه فهميدم ايشان نيز پايبند هستند، علاقه ام بيشتر شده) و اين مسأله، اختلال بزرگي در زندگي و درس من وارد كرده( البته هيچ كس از اين موضوع با خبر نيست جز خدا) حالا از شما كمك مي خواهم.

خواهر گرامي؛از این که با اعتماد,یکی از مهمترین دغدغه زندگی خود را با ما در میان گذاشته اید به خود می بالیم و سعی می کنیم راهکارهای مناسبی را در اختیارتان قرار دهیم .
خواهرم ؛ازدواج مهمترين و سرنوشت‏سازترين مسئله گستره زندگى هر انسان است. طبيعى است كه اگر اين امر مهم با در نظر گرفتن همه‏ى جوانب آن و بر اساس تحقيق، آگاهى و شناخت لازم از طرف مقابل و با رعايت نكات مهمى كه در انتخاب همسر بايد مدّ نظر قرار گيرد، انجام شود باعث خوشبختى و سعادت انسان در زندگى مى‏گردد و اگر با اين مسئله مهم برخوردی سطحى و از روى احساسات، كه عمرى بسيار كوتاه دارد و در عرض چند هفته يا چند ماه شعله‏هاى كاذب آن فرو مى‏نشيند انجام گيرد پى‏آمدهاى ناگواری ببار خواهد آورد؛لذا لازم می دانیم به شما نسبت به برخی نکات مهم آگاهی دهیم تا با بصیرت کاملی با مساله خود برخورد نمایید.

جایگاه عشق در ازدواج
در امر ازدواج نبايد قبل از انتخاب، عاشق و دلباخته‏ ى كسى شد (نه پسر نسبت به دختر و نه دختر نسبت به پسر) البته علاقه در حدّى كه انگيزه‏ اى شود براى انتخاب اشكالى ندارد, بلكه لازم است اما اگر اين علاقه تبديل به عشق شد مشكلات زيادى را دارد از جمله اينكه عشق‏هاى اينچنينی كه جنبه‏ ى شهوانى و احساسى دارد عليرغم اينكه پايدار نيست اما موجب مى شود كه ما فرد مورد نظر را بخوبى نتوانيم ارزيابى كنيم ونتوانیم جنبه ‏هاى مثبت و منفى او را شناسايى نمائيم لذا چنين عشق‏هايى مى ‏تواند بطور كلى قدرت انتخاب را از انسان سلب كند .بنابراين علاقه ‏هاى اوليه را بايد مهار كرد. اگر بعد از تحقيقات لازم انسان به اين نتيجه رسيد كه فلان مورد مناسب است آنگاه باید علاقه ‏ها را تقويت كرد ولى اگر مورد مناسب نيست يعنى كفو نيست وفقط ظاهر او چشم انسان را گرفته اما ساير شرايط ندارد و حتى اعضاء خانواده نيز موافق نيستند، طبيعى است كه در اين صورت بايد آن علاقه هاى خام اوليه را نيز از صفحه ‏ى دل زدود زيرا دليلى ندارد به فردى كه همسر آينده ما نيست عشق بورزيم و علاقه ‏ى او را در دل خود جاى دهيم.

** وقتى دو نفر مى‏خواهند با يكديگر ازدواج كنند بايد از جهات گوناگونى كفو و همتاى يكديگر باشند تا تعادل بين آن دو و خانواده آنها برقرار شود و الاّ مشكلات فراوانى را در پى خواهد داشت. منظور از كفو بودن به طور كلى يعنى اينکه دو نفر از نظر فكرى - اعتقادى، اقتصادى، اجتماعى، فرهنگى، تحصيلى، سنّى، قيافه‏ى ظاهرى و خانوادگى به يكديگر نزديك باشند ؛زیرا ناهمگونى در موارد فوق مى‏تواند براى زندگى آينده مسئله ساز باشد.

** از دید گاه اسلام روابط بين زن و مرد چند صورت دارد:
1. رابطه زن و شوهري،
2. رابطه علمي،
3. رابطه حرفه اي و شغلي،
4. رابطه دوستانه.

*رابطه علمی
اين نوع رابطه با حفظ موازين شرعي و رعايت حدود الهي از ناحيه زن و مرد مجاز است و بهترين مصداق بارز آن رابطه بين استاد و شاگرد است اعم از اين که استاد زن باشد و شاگرد مرد، يا شاگرد زن باشد و استاد مرد. آنچه مهم است رعايت موازين شرعي است، اگر احکام الهي مراعات شود اين نوع رابطه نه تنها مجاز است بلکه مورد تأکيد اسلام است و اگر حدود الهي مراعات نشود و حريم هاي بين محرم و نامحرم شکسته شود اسلام از اين رابطه ناخشنود است و آن را نهي مي کند زيرا به ضرر زن و مردم و جامعه است.
رابطه شما و استاد محترمتان جزءروابط علمی است که بهتر است مقتضیات آن رعایت گردد ؛ زيرا ماهیت آن با ماهیت ازدواج بسیار متفاوت است. ازدواج در حقيقت نوعى مشاركت اجتماعى دو انسان است كه ‏بايد از جهات گوناگون( اعتقادى، اجتماعى، عقلانى، تحصيلى و...) با يكديگر تناسب عملى داشته باشند,در حالی که در رابطه علمی میان شما و استادتان تناسب در بسیاری از این محورها موردنظر نیست.
نکته 4- خواهرگرامي ؛نيازهاى عاطفى و غرايز ايام جوانى، آدمى را به سوى «دوست داشتن و عشق ورزيدن» سوق مى‏ دهد كه البته اين يك امر طبيعى و غريزى است و كمتر مى‏توان راهى براى گريز از آن پيدا كرد. از آنجا که جاذبه بين دو جنس مخالف (زن و مرد) مخصوصا در سنين جوانى بسيار شديد است،آنچه مهم مي نمايد كنترل عقلايى بر احساسات و پرهيز از مخاطراتى است كه ممكن است فرد را به گرفتارى‏هاى مختلف روحى و جسمى دچار سازد.
اما در مورد مساله شما :
قصد شما برای ازدواج با فردی که احساس خوبی نسبت به او پیدا کرده اید امری طبیعی است، لذا لازم است برای جهت بخشی مثبت به این حس خود، ارزیابی روشنی از شرایط خود داشته باشید تا برخورد واقع بینانه ای با آن ، در جهت امر بسيار مقدس و ارزشمند ازدواج داشته باشید.
ممکن است گاه دختر خانمی برای ارزیابی احساس پسری در مورد خود بخواهد به طور مستقیم اقدام نماید . شأن و منزلت يك دختر ايجاب مى‏ كند كه تقاضا و اقدام براى ازدواج از طرف مرد صورت گيرد . در ازدواج هميشه پسران طالبند و دختران مطلوب، اين عادت براساس فطرت انساني آنهاست. به همين جهت پسران به خواستگاري مي روند نه دختران، حتي در روايتي که مربوط به ازدواج آدم و حواست، آدم با اين که خليفه خدا و مسجود ملائکه شد ولي مأمور شد که از حوا خواستگاري کند و خداوند اجازه نداد حوا از آدم خواستگاري کند. حال اگر عکس اين عادت فطري اتفاق افتد، نتيجه مطلوبي نخواهد داد و بلکه گاهي سبب تحقير و شکست روحي دختر مي شود. البته طبق نظر همه مراجع، خواستگارى دختر از پسر اشكال ندارد؛ مگر آنكه اين امر خلاف عرف و به گونه‏اى باشد كه باعث هتك دختر شود .
اسلام به پيروانش دستور مي دهد که اگر امکان ازدواج با فرد مورد علاقه شان را داشتند فورا ازدواج کنند و اگر ندارند به هيچ وجه با او ارتباط برقرار نکنند و حتي در خيال خود هم به او فکر نکنند. ما اگر بخواهيم راهي غير از آنچه اسلام گفته در پيش بگيريم و به جاي کنترل احساسات دروني، جلوي آن را باز بگذاريم، دچار مشکلات روحي و رواني زيادي مي شويم.
راهکار
با توجه به مطالب فوق و شرایط مساله شما لازم است چند نکته را خدمتتان عرض کنيم؛
1. ازدواج و انتخاب شريک براي زندگي مسأله اي نيست که با افکار و رفتارهاي ناشي از احساسات زودگذر پايه ريزي شود. بايد براي آن برنامه ريزي دقيق و حساب شده اي داشت و بدون محاسبه و دورانديشي اقدام کردن جز پشيماني و حسرت چيز ديگري به دنبال ندارد.
2. انتخاب همسر بايد بر اساس ملاک ها و معيارهاي صحيح و عقل پسند باشد. کسي که مي خواهد ازدواج کند ابتدا بايد ببيند آمادگي و موقعيت آن را دارد يا نه، سپس در مورد ويژگي هاي همسر آينده اش فکر کند و معيارهاي اصلي را کشف کند؛ در مرحله سوم بايد بکوشد تا افرادي را در نظر بگيرد که بهترين و بيشترين معيار همسر خوب را دارا هستند. اين سه مرحله از اصول اساسي ازدواج است و بايد رعايت شود.
3. در ازدواج هميشه پسران طالبند و دختران مطلوب و اين عادت براساس فطرت انساني آنهاست.
4. در مورد مسأله اي که براي شما پيش آمده، اگر با بررسي و تحقيق و مشورت هاي لازم ايشان را فردى صالح و مناسب تشخيص داديد، بهترين راه آن است كه از طريق واسطه‏اى مورد اعتماد نظر طرف مقابل را درباره خويش جويا شويد. مثلا واسطه با ظرافت خاص و تجربه ای که دارد به ایشان بگوید دختری با فلان شرایط و ... آمادگی ازدواج و تشکیل زندگی را دارد و در صورتی که وی مایل باشد خود در این مسیر به او کمک می کند .
مطمئن باشید در صورتى كه اگر او نيز واقعا به ازدواج با شما تمايل داشته باشد به طور رسمى و از طريق خانواده محترمشان با کمک واسطه از شما خواستگارى خواهد کرد.
خواهرم اگر با عمل به بند 4 نتیجه مورد نظر خود را دریافت نکردید ,احساسات خود را كنترل و از ابراز محبت خوددارى كنيد؛ زيرا علاقه يك سويه راه به جايى نمى‏برد.
خوش آن بى مهربانى هر دو سر بى كه يك سر مهربانى درد سر بى
نکته پایانی
با تفحص و پرس و جوى مختصرى كه فرد واسطه انجام مى‏ دهد، مسأله کاملا روشن مى‏شود,لذا هیچ دغدغه خاطر و اشتغال فكرى برای خود درست نکنید .
لازم به تأکيد است فرد واسطه با ید داراي صفاتي چون دلسوزي، مورد اعتماد و سر نگهدار، عاقل و داراي تجربه باشد وبه گونه ای عمل کند که مثلا مي خواهد از نظر و ديدگاه وي درباره شما مطلع شود، و یا مي خواهد دختري را براي ازدواج به وي معرفي کند و از اظهار تمايل و علاقه شما به وي (حداقل در مرحله اول) او را مطلع نسازد.
مطمئنا اگر دختر و پسر از تناسب کافي برخوردار باشند و پسر نيز به اين دختر تمايل داشته باشد اقدام خواهد کرد وگرنه به دنبال فرد مورد نظر ديگري خواهد رفت.
جهت آگاهي بيشتر نسبت به اين موضوع مطالعه کتاب هاي ذيل مفيد خواهد بود:
1- جوانان و انتخاب همسر على اكبر مظاهرى
2- ازدواج آسان و شيوه همسردارى محمد محمدى اشتهاردى
3- ازدواج آسمانى على اكبر مظاهرى
4- ازدواج پايدار كاظمى حقيقى
5- ازدواج در اسلام مصطفى كاشفى خوانسارى
6- ازدواج و روابط زن و مرد نجفى يزدى
7- پيوند دو قلب يا راهنماى ازدواج مهدى پاكزاد
8- جوانان و ازدواج - زندگى بهتر سيد احمد واحدى
9- جوانان، ازدواج و مسايل جنسى روح اللّه‏ خالقى
10- راهنمايى ازدواج بهزاد رحمتى
11- همسران برتر، غلامعلى افروز
12- انتخاب همسر، ابراهيم امينى
13- ازدواج مكتب انسان‏سازى، دكتر پاك‏نژاد

دیدگاه ها

منو بدبخت کردیکی ازهمین اساتید دانشگاه

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
1 + 7 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .