فضيلت شب و روز جمعه

فضيلت شب و روز جمعه

بدان كه شب و روز جمعه را امتياز تام است از ساير ليالى و ايّام به مزيد رفعت و شرافت و نباهت.
از رسول خدا صلّى الله عليه و آله روايت شده كه: شب جمعه و روز جمعه بيست و چهار ساعت است و در هر ساعت حق تعالى ششصد هزار كس را از جهنّم آزاد كند.
و از حضرت صادق عليه السّلام وارد شده كه: هر كه بميرد ما بين زوال روز پنجشنبه تا زوال روز جمعه خدا پناه دهد او را از فشار قبر.
و نيز از آن حضرت منقول است كه: جمعه را حقّى و حرمتى عظيم هست، پس زنهار كه ضايع نگردانى حرمت آن را و تقصير مكن در چيزى از عبادت حق تعالى در آن روز و تقرب جو بسوى خدا به عمل هاى شايسته و ترك نما جميع محرمات خدا را زيرا كه خدا ثواب طاعات را مضاعف مى‏ گرداند و عقوبت گناهان را محو مى‏ نمايد و درجات مؤمنان را در دنيا و عقبى بلند مى‏ گرداند و شبش در فضيلت مانند روز است اگر توانى كه شب جمعه را زنده دارى به نماز و دعا تا صبح بكن به درستي كه خداوند عالم در شب جمعه ملائكه را براى مزيد كرامت مؤمنان به آسمان اوّل مى ‏فرستد كه حسنات ايشان را زياده گردانند و گناهان ايشان را محو كنند و حق تعالى واسع العطا و كريم است.
و نيز در حديث معتبر از آن حضرت مروى است كه: گاه هست كه مؤمن دعا مى‏كند براى حاجتى، و حق تعالى قضاى حاجت او را تأخير مى‏ كند تا اين كه در روز جمعه حاجت او را بر آورد و براى فضيلت جمعه مضاعف گرداند و فرمود كه چون برادران يوسف عليه السّلام از حضرت يعقوب عليه السّلام استدعاى طلب آمرزش گناهان خود كردند، گفت: سَوْفَ أَسْتَغْفِرُ لَكُمْ رَبِّي؛ يعنى بعد از اين استغفار خواهم كرد براى شما از پروردگار خود، حضرت فرمود: كه تأخير كرد كه در سحر شب جمعه دعا كند تا مستجاب گردد.
و نيز از آن حضرت مروى است كه: چون شب جمعه مى‏ آيد ماهيان دريا سر از آب بيرون مى‏ آورند و وحشيان صحرا گردن مى‏ كشند و حق تعالى را ندا مى ‏كنند كه‏ پروردگارا ما را عذاب مكن به گناه آدميان.
و از حضرت امام محمّد باقر عليه السّلام منقول است كه حق سبحانه و تعالى امر مى‏ نمايد ملكى را كه در هر شب جمعه از بالاى عرش ندا مى ‏كند از اوّل شب تا آخِر شب از جانب ربّ اعلى كه؛ آيا بنده مؤمنى هست كه پيش از طلوع صبح براى آخرت و دنياى خود مرا بخواند تا من دعاى او را مستجاب كنم؟
آيا بنده مؤمنى هست كه پيش از طلوع صبح از گناه خود توبه كند پس من توبه او را قبول كنم؟
آيا بنده مؤمنى هست كه من روزى او را تنگ كرده باشم و از من سؤال كند كه روزى او را زياد گردانم پيش از طلوع صبح پس روزى او را گشاده گردانم؟
آيا بنده مؤمن بيمارى هست كه از من سؤال كند پيش از طلوع صبح كه او را شفا دهم تا او را عافيت كرامت كنم؟
آيا بنده مؤمن غمگين محبوسى هست كه پيش از طلوع صبح از من سؤال كند كه او را از زندان رها كنم و غمش را فرج دهم پس دعايش را مستجاب گردانم؟
آيا بنده مؤمن مظلومى هست كه از من سؤال كند پيش از صبح براى دفع ستم ظالم تا من از براى او انتقام بكشم و حقّش را به او برگردانم؟ پيوسته اين ندا را مى‏ كند تا طلوع صبح .
و از حضرت اميرالمؤمنين عليه السّلام منقول است كه: حق تعالى جمعه را از همه روزها برگزيده و روزش را عيد گردانيده و شبش را مثل روزش گردانيده.
و از جمله فضيلت روز جمعه آن است كه هر حاجت كه در آن روز از خدا سؤال كنند برآورده مى ‏شود و اگر جماعتى مستحق عذاب شوند چون شب جمعه و روز جمعه را دريابند و دعا كنند خدا آن عذاب را از ايشان بر مى ‏گرداند و امور مقدّره را حق تعالى در شب جمعه مبرم و محكم مى‏گرداند پس شب جمعه بهترين شب ها و روزش بهترين روزها است.
و از حضرت صادق عليه السّلام روايت شده كه: بپرهيزيد از گناه در شب جمعه كه عقوبت گناهان در آن شب، مضاعف است، چنان چه ثواب حسنات مضاعف است و هر كه معصيت خدا را در شب جمعه ترك كند حق تعالى گناهان گذشته او را بيامرزد و هر كه در شب جمعه معصيتى را علانيه بكند، حق تعالى او را به گناهان جميع عمرش عذاب كند و عذاب آن گناه را بر او مضاعف كند.
و به سند معتبر از حضرت امام رضا عليه السّلام منقول است كه حضرت رسول صلّى الله عليه و آله فرمود كه: روز جمعه سيّد و بزرگ تر روزها است حق تعالى در آن روز ثواب حسنات را مضاعف مى‏ دهد و گناهان را محو مى‏ نمايد و درجات را بلند مى‏گرداند و دعوات را مستجاب مى ‏گرداند و شدّت ها و غم ها را زايل مى‏ گرداند و حاجت هاى بزرگ را برمى‏ آورد و روز مزيد است كه خدا رحمت هاى خود را نسبت به بندگان زياد مى‏ گرداند و جماعت بسيار از آتش جهنّم آزاد مى ‏سازد پس هر كه بخواند خدا را در آن روز و بشناسد حق و حرمت آن را، حق است بر خداوند تعالى كه او را از آتش‏ جهنّم آزاد گرداند، پس اگر در روز جمعه يا شب آن بميرد ثواب شهيدان دارد و در قيامت ايمن از عذاب الهى مبعوث مى‏ گردد و هر كه استخفاف به حرمت جمعه نمايد و حق او را ضايع گرداند كه نماز جمعه به جا نياورد يا محرمات الهى را در آن به عمل آورد بر خدا لازم است كه او را به آتش جهنّم بسوزاند مگر آن كه توبه كند.
و به سندهاى بسيار معتبر از حضرت امام محمّد باقر عليه السّلام منقول است كه: آفتاب طالع نگرديده است در روزى كه بهتر از روز جمعه باشد و چون مرغان در روز جمعه به يكديگر برمى ‏خورند سلام مى ‏كنند و مى‏ گويند امروز روز شايسته‏ اى است.
و به سند معتبر از حضرت صادق عليه السّلام منقول است كه: هر كه روز جمعه را دريابد بايد كه به كارى به غير از عبادت مشغول نگردد، زيرا كه در آن روز خدا گناه بندگان را مى ‏آمرزد و رحمت خود را بر ايشان نازل مى‏ گرداند. و فضايل شب و روز جمعه زياده از آن است كه در اين مختصر ذكر شود.

‏(کتاب شریف مفاتیح الجنان/ حاج شیخ عبّاس قمی رحمه الله (محدّث قمی)/ باب اوّل/ فصل چهارم‏، در فضيلت و اعمال شب و روز جمعه)‏
(برگرفته از نرم افزار محدّث قمی رحمه الله، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) قم)
حاج شیخ عبّاس قمی رحمه الله / ولادت در قم در سال 1294 ه ق هجرت به نجف در 18 سالگی / هجرت به مشهد در سال 1332 هجرى / هجرت به نجف در سال 1352 هجرى وفات ایشان در نجف اشرف، در شب 23 ذيحجّه سال 1359 ه ق = دوم بهمن 1319 ش در سنّ 65 سالگی و قبر شريفش در ايوان سوّم ناحيه شرقى باب القبله صحن شريف مرقد مطهّر حضرت على عليه السّلام، كنار قبر استادش علاّمه محدّث نورى رحمه الله است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
6 + 6 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .