فعالیت فرهنگی دانشجویان

يك دانشجوي مذهبي با توجه به حجم دروس و اوضاع فرهنگي تا چه ميزان لازم است در فعاليت هاي فرهنگي و تشكل هاي دانشجويي همكاري داشته باشد؟ (با توجه به اين كه هم احساس مسئوليت مي كند و هم استعداد علمي خوبي دارد.)

وظيفه اصلي و مهم دانشجو تحصيل دانش و سپس تلاش براي توليد آن است و هر كاري كه انجام مي‌دهد بهتر است در همين راستا باشد اين هدف بلند مدت و اصلي اوست اما دانشجو در حوزه اي كه تلاش مي‌كند و در قلمروي كه مي‌تواند موثر باشد نيز وظايفي دارد زيرا اسلام و سخن حق خداوند چيزي است كه باقي خواهد ماند خداوند دين خود را حفظ خواهد كرد و در اين راه نيروهايي را به كار خواهد گرفت كه حزب خداوند خواهند بود چرا ما آن افراد نباشيم زيرا خداوندي كه اداره جهان دست اوست و امور به دست اوست فرمود:
﴿فَإِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْغالِبُونَ﴾؛ ﴿إِنَّ اْلأَرْضَ لِلّهِ يُورِثُها مَنْ يَشاءُ مِنْ عِبادِهِ وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقينَ﴾ اعراف/128« زمين از آنِ خداست؛ آن را به هر كس از بندگانش كه بخواهد مي‏دهد؛ و فرجام (نيك) براي پرهيزگاران است» ﴿وَ لا تَهِنُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَنْتُمُ اْلأَعْلَوْنَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنينَ﴾ آل عمران/139 « و اگر مؤمنيد، سستي مكنيد و غمگين مشويد، كه شما برتريد» حال كه عاقبت امر با خداوند است و او پيروز است و حق بر باطل غلبه خواهد كرد چرا ما جزء سربازان الهي نباشيم و به تحقق كلمه حق كمك نكنيم زيرا خداوند فرمود اگر شما در خانه هايتان بنشينيد و براي اسلام تلاش نكنيد من كساني را براي اين امر برمي‌گزينم كه مانند شما نيستند ﴿قُلْ إِنَّ اْلأَمْرَ كُلَّهُ لِلّهِ يُخْفُونَ في أَنْفُسِهِمْ ما لا يُبْدُونَ لَكَ يَقُولُونَ لَوْ كانَ لَنا مِنَ اْلأَمْرِ شَيْ‏ءٌ ما قُتِلْنا هاهُنا لَوْ كُنْتُمْ في بُيُوتِكُمْ لَبَرَزَ الَّذينَ كُتِبَ عَلَيْهِمُ الْقَتْلُ إِلي مَضاجِعِهِمْ وَ لِيَبْتَلِيَ اللّهُ ما في صُدُورِكُمْ وَ لِيُمَحِّصَ ما في قُلُوبِكُمْ وَ اللّهُ عَليمٌ بِذاتِ الصُّدُورِ﴾ آل عمران/154 « بگو: سررشته كارها (شكست يا پيروزي)، يكسر به دست خداست آنان چيزي را در دلهايشان پوشيده مي‏داشتند، كه براي تو آشكار نمي‏كردند. مي‏گفتند: اگر ما را در اين كار اختياري بود، (و وعده پيامبر واقعيت داشت،) در اينجا كشته نمي‏شديم. بگو: اگر شما در خانه‏هاي خود هم بوديد، كساني كه كشته شدن بر آنان نوشته شده، قطعاً (با پاي خود) به سوي قتلگاههاي خويش مي‏رفتند. و (اينها ) براي اين است كه خداوند، آنچه را در دلهاي شماست، (در عمل) بيازمايد؛ و آنچه را در قلبهاي شماست، پاك گرداند؛ و خدا به راز سينه‏ها آگاه است»
با پيروزى و استقرار نظام جمهورى اسلامى به رهبرى حضرت امام خمينى، دانشگاه‏ها به عنوان يكى از مهمترين بخش‏هاى عرصه فرهنگ كشور جهت تحقق اهداف و آرمان‏هاى بلند انقلاب اسلامى مورد توجه قرار گرفت كه لازمه آن از يك طرف فراهم آوردن شرايط و فضاى مناسب براى ايفاى اين نقش مهم متناسب با اهداف انقلاب اسلامى و از طرف ديگر، آمادگى لازم به منظور مقابله و يا خنثى نمودن هجوم فكرى و فرهنگى مغاير با مبانى دين و اهداف بلند اين انقلاب مى‏باشد. آنچه مسلم است براى انجام اين مهم محورهاى مختلف و جايگاه‏هاى گوناگونى است كه مى‏بايست وارد كار شده و طبق اولويت‏بندى علمى و منطقى لازم و از پيش تعيين شده به وظيفه انسانى، دينى و انقلابى خود عمل نمايند كه دانشجويان و تشكل‏هاى اسلامى در دانشگاه‏ها يكى از عناصرى هستند كه در اين زمينه مى‏توانند نقش عمده و فراگيرى را داشته باشند كه در كنار آن عناصر ديگرى از قبيل سيستم آموزشى، محتواى آموزشى، مديريت، اساتيد و فضاى دانشگاه، هر كدام به نوبه خود محور مهمى از اين حركت را مى‏تواندبه عهده داشته باشد. حال براى توجه بيشتر و نزديك شدن به پاسخ سؤال لازم است به نكته مهمى اشاره شود: طبق فرمايش مقام معظم رهبرى،
سه اصل مهم براى دانشگاه و دانشجو وجود دارد:
1- علم و جايگاه دانش،
2- دين، اخلاق اسلامى و تهذيب نفس،
3- بينش و شعور سياسى، كه هر سه اصل مهم، لازم و ضرورى است و چنانچه به هر يك از اين سه اصل بى‏توجهى شود، دست‏يابى به اهداف و آرمان‏هاى مقدس انقلاب اسلامى ممكن نخواهد شد.
دانشجو در برابر فرصتي كه در اختيار دارد مسئول است كه به بهترين وجه تلاش خود را براي آموختن و سپس تحقيق و توليد علم داشته باشد و اين خود بهترين خدمت به اسلام است در كنار اين هدف بلند مدت دانشجو هيچگاه نبايد از امور جزئي نيز غافل شد زيرا همه در حد خود مسئوليم . امر به معروف و نهي از منكر دو فريضه بسيار مهم ديني است و خداوند مي‌فرمايد: ﴿وَ لْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ﴾ آل عمران/104 «و بايد از ميان شما، گروهى، (مردم را) به نيكى دعوت كنند و به كار شايسته وادارند و از زشتى بازدارند، و آنان همان رستگارانند» ما بايد با استفاده از هر فرصتي بايد دين خود را به اسلام ادا كنيم بنابراين با تقويت فكري و اعتقادي اولا خود و در درجه دوم دوستان و آشنايان و در حد وسيعتر حلقه ‌هاي بعدي را از سموم انديشه ‌هاي نادرست حفظ كرد و موجب تقويت اعتقاد به خداوند باشيم و مصداق آيه شريفه ﴿ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتَّقينَ إِمامًا﴾ فرقان/74 قرار بگيريم.
موارد فوق مي‌تواند بطور بارزتر در مصاديق زير تحقق يابد
1- اهتمام جدى به تحصيل در رشته‏اى كه تحصيل مى‏كنيم.
2- توجه و اهتمام به دروس معارف به عنوان زمينه ورود به مباحث اعتقادى. با توجه به اين كه هر يك از دروس معارف (معارف 1 و 2، تاريخ اسلام، اخلاق و تربيت اسلامى، ريشه‏هاى انقلاب اسلامى) پيش‏زمينه‏هاى امور اعتقادى اخلاقى و سياسى يك دانشجو را مى‏تواند فراهم كند. علاوه بر سير عادى درس، دو محور ارتباطى خوب مى‏تواند راهگشا باشد، يكى «ارتباط با اساتيد اين دروس و كسب راهنمايى لازم»، دوم «توجه و مطالعه منابعى كه به عنوان كمك‏درسى براى اين دروس ارائه مى‏گردد كه در نهايت منجر به تقويت مباني فكر خود شود.
3- تا حدي كه امكان دارد تلاش فرهنگي و همكاري با واحدهاي فرهنگي براي گسترش فرهنگ ديني و مباني اعتقادي اسلام.
مزيتي كه شما داريد اين است كه در بين آشنايان جزء افرادي هستيد كه داراي نفوذ بيشتري نسبت به افراد عادي هستيد و همين باعث مي‌شود كه تاثير رفتار و كلامتان بيشتر از ديگران باشد و مي‌توانيد از اين مزيت براي تاثير در ديگران در راه اصلاح رفتار و امر به معروف بهره بگيريد. و اين مهم بدون برنامه ريزي كه طي آن بتوان هم به وظايف آموزشي رسيد و هم به كار فرهنگي ميسر نخواهد شد.

دیدگاه ها

عالي بود

با سلام عالي بود ولي جي كار بسيار دارد

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
1 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .