لذت دويستي با نامحرم

با سلام موضوعي ذهن مرا مشغول خود كرده اينكه اكثر هم دانشگاهييايم با هم باشگاهي هايم و هم سن و سالانم با دختري دوست هستند و اين رابطه را خيلي عادي جلوه ميدهند و تقريبا اسلام امريكايي دارند بطوريكه من احساس مي كنم كه شادي و لذت واقعي زندگي را ان ها مي برند و من كه بر سر اعتقادم ايستادم در حال زيان دادن هستم؟

دوست گرامي؛ از ارتباط شما با اين مركز خوشحال هستيم.
حق با علي (عليه السلام) است حتي اگر همه عالم در طرف ديگر باشند. اين مضمون روايتي است كه در مورد حضرت صادر شده است. كثرت طرفداران يك رفتار و نظر هرگز دليل حقانيت آن نيست.
سوره عصر را بخوانيد تا زيان كاران واقعي را بشناسيد! كسي كه بر سر حق ايستادگي مي‌كند هرگز دچار خسران نخواهد بود. لذت‌هاي زودگذر دنيا كه حتي در اصل لذت بودنشان سخن بسيار است هرگز جاي حسرت ندارد و بزودي كوس رسوايي هر چه غير خدايي است نواخته خواهد شد.

به نظر شما خير و صلاح ما را انبيا و اولياي الاهي مي‌خواهند يا كساني كه فقط به فكر منافع خود هستند و مي‌خواهند شريكي براي جرائم خود پيدا كنند!
شما خدا را شكر خوب و بد را تشخيص داده‌ايد و بدي راه آنها را مي‌دانيد فقط كافي است در مورد عواقب دنيوي و اخروي مخالفت با دستورات الاهي كمي فكر كنيد تا با كمال قدرت راه خود را از آنها جدا كنيد.
روابط نامشروع دختر و پسر و عواقب آن از ديدگاه پيامبر: هر كس با زني نامحرم شوخي كند براي هر كلمه كه با او گفته است، هزار سال در آتش دوزخ او را زنداني مي كنند.
با هيچ زباني نميشود به برخي گفت كه كارشان درست نيست چون توجيهات زيادي براي اين رابطه تراشيده شده و كلا به گونه اي آن را پذيرفته و منطقي ميدانند و نبودش را غير ممكن ميدانند خوب در اين مقاله چند سخن گهربار از پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله مي آوريم باشد كه از پيامبر حرف شنوي داشته باشيم و كمي در كار خود تأمل كنيم . بدون پيش داوري اين ها نه حرف ستاد امر به معروف است و نه اداره منكرات حرف كسي است كه خداوند به جان شريفش سوگند ميخورد و او راستگو ترين راستگويان است .
بايد اين نكته را افزود كه اين دوستي هاي نامشروع سبب حرص و ولع و از بين رفتن حجب و حياء در بقيه جوانان مي گردد. وقتي جواني ديد جوانان ديگر به راحتي با دختر يا دختراني دوست مي شوند، و يا دختري ديد دختران مثل او، با پسران ارتباط برقرار مي كنند، پيش خود فكر مي كند، گويا براي اين كارها مانعي پيش پاي او نيست. لذا اگر چه دختر و پسري باشند كه چندان تمايل به ارتباط نامشروع ندارند، اما به خاطر عدم نبودن تقواي بالا و نداشتن شناخت درستي از دين و برخوردار نبودن از معارف بلند ديني و از طرفي وسوسه شيطان، همه اينها دست به دست هم مي دهند، زمينه را براي ورود اكثر جوانان به اين باتلاق متعفن فراهم مي سازند.
وقتي در بين اكثر جوانان جامعه روابط نامشروع رواج يافت، زندگي براي افراد سالم و متدين و كساني كه پايبند به دين و مذهبي هستند، مشكل خواهد بود. در حقيقت چنين جامعه اي به مرضي مبتلا شده كه درمان آن بسيار سخت و يا غير قابل علاج مي گردد. همان گونه كه اكثر جوامع غربي و برخي كشورهاي اسلامي از اين روابط نامشروع به ستوه آمدند و دائم در صدد درمان آن مي باشند، كه متاسفانه به خاطر دوري از دين و معنويت موفق نشده اند. و تنها راه درمان، بازگشت به دين و هويت و اصالت فرهنگي مي باشد. اكنون به رواياتي در اين مورد توجه فرماييد:
رسول گرامي اسلام صلي الله عليه واله وسلم درباره ارتباط زن و مرد نامحرم فرمود:
«با عدوا بين انفاس الرّجال و النساء فانه اذا كانت المعاينة واللقاء كان الدّاء الّذي لا دواء له».
بين مردان و زنان نامحرم جدايي ايجاد كنيد [تا با هم برخورد و تماس نداشته باشند]؛ زيرا هنگامي كه آنان رو در روي يكديگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند، جامعه به دردي مبتلا خواهد شد كه درمان نخواهد داشت. 1
همچنين آن حضرت صلي الله عليه واله وسلم فرمود: « اياك و الخلوة بالنساء و الذي نفسي بيده ما خلا رجل بامراة الا دخل الشيطان بينهما و لان بزحم رجل خنزبراً منلطخاً بطين و حماة خبر له من ان يزحم منكئه امراة لا نجلّ له ».
از خلوت كردن با زنان بپرهيزيد، قسم به آن خدايي كه جانم در دست اوست مردي با زني خلوت نمي كند. مگر اينكه شيطان (براي وسوسه و به گناه انداختن آن دو) وارد مي شود. اگر خوكي آلوده به كثافت و لجن باشد و به انسان برخورد كند بهتر است از آنكه شانه زن بيگانه اي با مرد نامحرم برخورد كند. 2
و نيز آن حضرت صلي الله عليه واله وسلم فرمود: « لان يطعن في راس احدكم بمخفط من يديه خير له من ان يمس امراة لا تحل له ». اگر سوزني با شدت و ضربه بر سر يكي از شما فرود آيد، بهتر از آن است كه زني را كه نامحرم است لمس كند. 3
رسول خدا صلي الله عليه واله وسلم درباره شوخي با زن نامحرم فرمود: «من فاكه امراة لا يملك ها حبس به كل كلمة كلمها في الدنيا الف عام في النّار، و المراة اذ طاوعت الرجل فالنزمها او قبل ها او باشرها خراما او فاكهها واصاب منها فاحشة فعليها من الوزر ما علي الرّجل فان غلبها علي نفسها كان علي الرّجل وزره ووزرها».
هر كس با زني نامحرم شوخي كند براي هر كلمه كه با او گفته است، هزار سال در آتش دوزخ او را زنداني مي كنند. و آن زن اگر با رضايت، خود را در اختيار مرد قرار دهد و مرد او را در آغوش گيرد يا ببوسد يا تماسي برقرار سازد يا با وي بخندد و منجر به عمل خلاف شود، اين زن هم مثل مرد گناهكار است و عذابش مثل اوست. ولي اگر زن راضي نبوده و مرد به زور مرتكب اين عمل زشت شد، گناه هر دو بر گردن مرد خواهد بود. 4
حضرت محمد صلي الله عليه واله وسلم فرمود: از خلوت كردن با زنان بپرهيزيد، قسم به آن خدايي كه جانم در دست اوست مردي با زني خلوت نمي كند. مگر اينكه شيطان (براي وسوسه و به گناه انداختن آن دو) وارد مي شود. اگر خوكي آلوده به كثافت و لجن باشد و به انسان برخورد كن بهتر است از آنكه شانه زن بيگانه اي با مرد نامحرم برخورد كند
حضرت محمد صلي الله عليه واله وسلم در مورد دست دادن با زن نامحرم فرمود:
«من صافح امراة حراماً جاء يوم القيامة مغلولاً ثم يومر به الي النّار».
هر كس با زن نامحرمي دست دهد، روز قيامت با دست زنجير شده به گردن محشور شود، سپس امر مي شود تا او را به آتش ببرند. 5
حضرت علي عليه السلام در باره سخن گفتن با زن نامحرم فرمود:
« عباد الله! اعلموا... محادثة النّساء تدعوا الي البلاء و بزبغ القلوب. و الرّمق لهنّ يخطف نور ابصار القلوب و لمح العبون مصائد الشّيطان ».
اي بندگان خدا! بدانيد كه... گفتگو و اختلاط مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختي خواهد شد، و دل ها را منحرف مي سازد، و پيوسته به زنان چشم دوختن نور چشم دل را خاموش مي گرداند، و همچنين با گوشه چشم به نامحرم نگاه كردن از حيله و دام هاي شيطان است. 6
(منظور از با گوشه چشم آن است كه شيطان ملعون گاهي انسان را وسوسه مي كند و مي گويد: يك لحظه به اين زن بنگر و فوري چشمت را برگردان! كه همين كار باعث نگاه هاي بعدي و مقدمه گناهان بزرگ خواهد شد.)
رسول گرامي اسلام صلي الله عليه واله وسلم در باره سخن گفتن با زن نامحرم فرمود:
« اياك و محادثة النساء فانه لا يخلوا رجل بامراة ليس لها محرم الا هم بها ».
از گفتگو و اختلاط با زنان بپرهيز. به راستي هيچ مردي با زن نامحرمي در خلوت سخن نمي گويد مگر اينكه در دل او نسبت به وي رغبت پيدا مي كند. 7
خوب اكنون چه كسي دوست دارد به خاطر شوخي و لذتي زودگذر آخرت خود را نابود كند جواناني كه اين قبيل روابط را داشته اند و بعدا صدمه هايي از همان محبوب و معشوق خود مي بينند صدها بار در دل آرزو مي كنند كه اي كاش هرگز وارد اين روابط نمي شدند كه از يك طرف ترك آن حتي بعد از ازدواج برايش سخت باشد و هم اينكه لذت پاك بودن را مثل كساني كه وارد اين گود نشده اند از دست داده اند هر چند توبه كنند توبه اگر واقعي باشد مجازات اخروي آن را از بين مي برد اما اثر وضعي آن گناه خو د را نشان خواهد داد مثل يك اثر سوختگي روي پوست كه با درمان سوزش آن از بين ميرود و حس نميشود اما ردش بر روي پوست باقي ميماند بالاخره بايد فرقي بين آن هايي كه گناه مي كنند و آن هايي كه خويشتن داري ميكنند باشد يا نه ؟ پاك ماندن هنر است و والا گناه كردن كه كاري ندارد .
بنابراين لذت آنها زودگذر و باعث پشيماني است اما لذت كسي كه خود را پاك نگاه مي دارد و احساس مي كند خداي متعال از او راضي است پايدار است و هرگز باعث پشيماني نخواهد بود.
پي نوشت ها:
1- بهشت جوانان، ص 468.
2- بهشت جوانان، ص 468. مرات النساء ص 117، و مانند آ« مستدرك الوسائل ج 14 ص 5- 264.
3- بهشت جوانان، ص 469. مرات النساء ص 117.
4- بهشت جوانان، ص 441. عِقاب الاعمال: ص 652.
5- بهشت جوانان، ص 442. عِقاب الاعمال: ص 652.
6- بهشت جوانان، ص 472. بحارالانوار ج 74 ص 291 و مانند آن بخارج 75 ص 232.
7- بهشت جوانان، ص 472. مرآت النساء: ص 141.
پـاسـخ:دوست گرامي؛ از ارتباط شما با اين مركز خوشحال هستيم. حق با علي (عليه السلام) است حتي اگر همه عالم در طرف ديگر باشند. اين مضمون روايتي است كه در مورد حضرت صادر شده است. كثرت طرفداران يك رفتار و نظر هرگز دليل حقانيت آن نيست. سوره عصر را بخوانيد تا زيان كاران واقعي را بشناسيد! كسي كه بر سر حق ايستادگي مي‌كند هرگز دچار خسران نخواهد بود. لذت‌هاي زودگذر دنيا كه حتي در اصل لذت بودنشان سخن بسيار است هرگز جاي حسرت ندارد و بزودي كوس رسوايي هر چه غير خدايي است نواخته خواهد شد. به نظر شما خير و صلاح ما را انبيا و اولياي الاهي مي‌خواهند يا كساني كه فقط به فكر منافع خود هستند و مي‌خواهند شريكي براي جرائم خود پيدا كنند! شما خدا را شكر خوب و بد را تشخيص داده‌ايد و بدي راه آنها را مي‌دانيد فقط كافي است در مورد عواقب دنيوي و اخروي مخالفت با دستورات الاهي كمي فكر كنيد تا با كمال قدرت راه خود را از آنها جدا كنيد. روابط نامشروع دختر و پسر و عواقب آن از ديدگاه پيامبر: هر كس با زني نامحرم شوخي كند براي هر كلمه كه با او گفته است، هزار سال در آتش دوزخ او را زنداني مي كنند. با هيچ زباني نميشود به برخي گفت كه كارشان درست نيست چون توجيهات زيادي براي اين رابطه تراشيده شده و كلا به گونه اي آن را پذيرفته و منطقي ميدانند و نبودش را غير ممكن ميدانند خوب در اين مقاله چند سخن گهربار از پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله مي آوريم باشد كه از پيامبر حرف شنوي داشته باشيم و كمي در كار خود تأمل كنيم . بدون پيش داوري اين ها نه حرف ستاد امر به معروف است و نه اداره منكرات حرف كسي است كه خداوند به جان شريفش سوگند ميخورد و او راستگو ترين راستگويان است . بايد اين نكته را افزود كه اين دوستي هاي نامشروع سبب حرص و ولع و از بين رفتن حجب و حياء در بقيه جوانان مي گردد. وقتي جواني ديد جوانان ديگر به راحتي با دختر يا دختراني دوست مي شوند، و يا دختري ديد دختران مثل او، با پسران ارتباط برقرار مي كنند، پيش خود فكر مي كند، گويا براي اين كارها مانعي پيش پاي او نيست. لذا اگر چه دختر و پسري باشند كه چندان تمايل به ارتباط نامشروع ندارند، اما به خاطر عدم نبودن تقواي بالا و نداشتن شناخت درستي از دين و برخوردار نبودن از معارف بلند ديني و از طرفي وسوسه شيطان، همه اينها دست به دست هم مي دهند، زمينه را براي ورود اكثر جوانان به اين باتلاق متعفن فراهم مي سازند. وقتي در بين اكثر جوانان جامعه روابط نامشروع رواج يافت، زندگي براي افراد سالم و متدين و كساني كه پايبند به دين و مذهبي هستند، مشكل خواهد بود. در حقيقت چنين جامعه اي به مرضي مبتلا شده كه درمان آن بسيار سخت و يا غير قابل علاج مي گردد. همان گونه كه اكثر جوامع غربي و برخي كشورهاي اسلامي از اين روابط نامشروع به ستوه آمدند و دائم در صدد درمان آن مي باشند، كه متاسفانه به خاطر دوري از دين و معنويت موفق نشده اند. و تنها راه درمان، بازگشت به دين و هويت و اصالت فرهنگي مي باشد. اكنون به رواياتي در اين مورد توجه فرماييد: رسول گرامي اسلام صلي الله عليه واله وسلم درباره ارتباط زن و مرد نامحرم فرمود: «با عدوا بين انفاس الرّجال و النساء فانه اذا كانت المعاينة واللقاء كان الدّاء الّذي لا دواء له». بين مردان و زنان نامحرم جدايي ايجاد كنيد [تا با هم برخورد و تماس نداشته باشند]؛ زيرا هنگامي كه آنان رو در روي يكديگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند، جامعه به دردي مبتلا خواهد شد كه درمان نخواهد داشت. 1 همچنين آن حضرت صلي الله عليه واله وسلم فرمود: « اياك و الخلوة بالنساء و الذي نفسي بيده ما خلا رجل بامراة الا دخل الشيطان بينهما و لان بزحم رجل خنزبراً منلطخاً بطين و حماة خبر له من ان يزحم منكئه امراة لا نجلّ له ». از خلوت كردن با زنان بپرهيزيد، قسم به آن خدايي كه جانم در دست اوست مردي با زني خلوت نمي كند. مگر اينكه شيطان (براي وسوسه و به گناه انداختن آن دو) وارد مي شود. اگر خوكي آلوده به كثافت و لجن باشد و به انسان برخورد كند بهتر است از آنكه شانه زن بيگانه اي با مرد نامحرم برخورد كند. 2 و نيز آن حضرت صلي الله عليه واله وسلم فرمود: « لان يطعن في راس احدكم بمخفط من يديه خير له من ان يمس امراة لا تحل له ». اگر سوزني با شدت و ضربه بر سر يكي از شما فرود آيد، بهتر از آن است كه زني را كه نامحرم است لمس كند. 3 رسول خدا صلي الله عليه واله وسلم درباره شوخي با زن نامحرم فرمود: «من فاكه امراة لا يملك ها حبس به كل كلمة كلمها في الدنيا الف عام في النّار، و المراة اذ طاوعت الرجل فالنزمها او قبل ها او باشرها خراما او فاكهها واصاب منها فاحشة فعليها من الوزر ما علي الرّجل فان غلبها علي نفسها كان علي الرّجل وزره ووزرها». هر كس با زني نامحرم شوخي كند براي هر كلمه كه با او گفته است، هزار سال در آتش دوزخ او را زنداني مي كنند. و آن زن اگر با رضايت، خود را در اختيار مرد قرار دهد و مرد او را در آغوش گيرد يا ببوسد يا تماسي برقرار سازد يا با وي بخندد و منجر به عمل خلاف شود، اين زن هم مثل مرد گناهكار است و عذابش مثل اوست. ولي اگر زن راضي نبوده و مرد به زور مرتكب اين عمل زشت شد، گناه هر دو بر گردن مرد خواهد بود. 4 حضرت محمد صلي الله عليه واله وسلم فرمود: از خلوت كردن با زنان بپرهيزيد، قسم به آن خدايي كه جانم در دست اوست مردي با زني خلوت نمي كند. مگر اينكه شيطان (براي وسوسه و به گناه انداختن آن دو) وارد مي شود. اگر خوكي آلوده به كثافت و لجن باشد و به انسان برخورد كن بهتر است از آنكه شانه زن بيگانه اي با مرد نامحرم برخورد كند حضرت محمد صلي الله عليه واله وسلم در مورد دست دادن با زن نامحرم فرمود: «من صافح امراة حراماً جاء يوم القيامة مغلولاً ثم يومر به الي النّار». هر كس با زن نامحرمي دست دهد، روز قيامت با دست زنجير شده به گردن محشور شود، سپس امر مي شود تا او را به آتش ببرند. 5 حضرت علي عليه السلام در باره سخن گفتن با زن نامحرم فرمود: « عباد الله! اعلموا... محادثة النّساء تدعوا الي البلاء و بزبغ القلوب. و الرّمق لهنّ يخطف نور ابصار القلوب و لمح العبون مصائد الشّيطان ». اي بندگان خدا! بدانيد كه... گفتگو و اختلاط مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختي خواهد شد، و دل ها را منحرف مي سازد، و پيوسته به زنان چشم دوختن نور چشم دل را خاموش مي گرداند، و همچنين با گوشه چشم به نامحرم نگاه كردن از حيله و دام هاي شيطان است. 6 (منظور از با گوشه چشم آن است كه شيطان ملعون گاهي انسان را وسوسه مي كند و مي گويد: يك لحظه به اين زن بنگر و فوري چشمت را برگردان! كه همين كار باعث نگاه هاي بعدي و مقدمه گناهان بزرگ خواهد شد.) رسول گرامي اسلام صلي الله عليه واله وسلم در باره سخن گفتن با زن نامحرم فرمود: « اياك و محادثة النساء فانه لا يخلوا رجل بامراة ليس لها محرم الا هم بها ». از گفتگو و اختلاط با زنان بپرهيز. به راستي هيچ مردي با زن نامحرمي در خلوت سخن نمي گويد مگر اينكه در دل او نسبت به وي رغبت پيدا مي كند. 7 خوب اكنون چه كسي دوست دارد به خاطر شوخي و لذتي زودگذر آخرت خود را نابود كند جواناني كه اين قبيل روابط را داشته اند و بعدا صدمه هايي از همان محبوب و معشوق خود مي بينند صدها بار در دل آرزو مي كنند كه اي كاش هرگز وارد اين روابط نمي شدند كه از يك طرف ترك آن حتي بعد از ازدواج برايش سخت باشد و هم اينكه لذت پاك بودن را مثل كساني كه وارد اين گود نشده اند از دست داده اند هر چند توبه كنند توبه اگر واقعي باشد مجازات اخروي آن را از بين مي برد اما اثر وضعي آن گناه خو د را نشان خواهد داد مثل يك اثر سوختگي روي پوست كه با درمان سوزش آن از بين ميرود و حس نميشود اما ردش بر روي پوست باقي ميماند بالاخره بايد فرقي بين آن هايي كه گناه مي كنند و آن هايي كه خويشتن داري ميكنند باشد يا نه ؟ پاك ماندن هنر است و والا گناه كردن كه كاري ندارد . بنابراين لذت آنها زودگذر و باعث پشيماني است اما لذت كسي كه خود را پاك نگاه مي دارد و احساس مي كند خداي متعال از او راضي است پايدار است و هرگز باعث پشيماني نخواهد بود. پي نوشت ها: 1- بهشت جوانان، ص 468. 2- بهشت جوانان، ص 468. مرات النساء ص 117، و مانند آ« مستدرك الوسائل ج 14 ص 5- 264. 3- بهشت جوانان، ص 469. مرات النساء ص 117. 4- بهشت جوانان، ص 441. عِقاب الاعمال: ص 652. 5- بهشت جوانان، ص 442. عِقاب الاعمال: ص 652. 6- بهشت جوانان، ص 472. بحارالانوار ج 74 ص 291 و مانند آن بخارج 75 ص 232. 7- بهشت جوانان، ص 472. مرآت النساء: ص 141.

دیدگاه ها

اون حدیث اول به جز کتاب بهشت جوانان در کتاب دیگری نقل نشده عجیب نیست؟

با سلام و احترام و تشکر از زحمات شما عزیزان
به نظر من که البته ممکن است خیلی ها با آن موافق و یا مخالف باشند و همانطور که اثر انگشت ها به تعداد انسانها متفاوت اند ، دیدیگاههای مختلف در اذهان وجود دارد.

پاسخ شما به این پرسش و موضوع ، مطابق با نیازها و شرایط روز اجتماعی نمی باشد.
در جامعه ای که زنان و مردان دوشا دوش یکدیگر در تلاش و تکاپو هستند.
آیا خداوند دو موجود به نامهای مرد و زن را افریده که یکی در حبس و دیگری ازاد باشد.
ایا بهتر نیست با دسته بندی سخنان بزرگان که حتما سخنان منطبق بر حقایق خلقت انسان و جهان هستی می باشند آن شکل هندسی لازم و الگوی زندگی در جامعه امروز را استخراج و استنباط نمود.
طبیعی است که بین انسانها در اثر همنشینی انس و الفت ایحاد می شود از هر نوع و جنسی که باشند و انسانها از یکدیگر تاثیر می پذیرند و طبعا این اثر و الفت باید مدیریت و کنترل شود.
آیا امروز می توان در دانشگاهها و در کلاس درس ها پرده کشید.
چرا همواره به رابطه بین دو جنس از زاویه منفی نگاه می شود.چرا سعی نمی کنیم انسنها را با دانش و بینش بار بیاوریم.
چرا حدود دوستی اسلامی و غیر اسلامی را روشن نمی کنیم.
چرا به جای تحقیق و مطالعه و یافتن الگوی زندگی اسلامی بزرگان در زمان خودشان صرفا بصورت خام از داده ها (احدیث) استفاده می کنیم. ایا حضرت علی (ع) به زنی در خیابان کمک نکرد. وارد منزل او نشد.ایا با گذاردن دست در کاسه آبی با زنان بیعت نکرد.
به نظرم به جای ایجاد نا خواسته یک تابوی اجتماعی ، سرکوب نا خواسته رشد اجتماعی آنان و تحریک مخفی جوانان
ضمن آگاهی بخشی به جوانان در خصوص دامهای شیطان( از هر جنسی) و عواقب مادی و معنوی آن به بینش جوانان احترام گذاشته و سعی کنیم انها را انسانهای هدفمندی تربیت کنیم. تا از تنها گذاردن انها در حوادث روزگار نگران نباشیم .و
خودشان حدود خودشان و روابطشان را بشناسند و عواقب اعمال و رفتار هایشان را درک کنند.
ممنون از وقت تان.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
8 + 7 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .