ما چه كار كنيم كه استاد مطهري زمانمان شويم؟

rooze-mo'aleml.gifاستاد شهيد مرتضي مطهري يكي از شاگردان مكتب اسلام بود كه توانست مدارج علمي و معنوي را يكي بعد از ديگري طي كند. ايشان صفات برجسته و ويژگي هاي خاصي داشتند كه سبب متمايز شدنشان در بين مردم و حتي روحانيون بود.
در واقع محبت و ميل به شهيد مطهري، ميل به خوبيها و كمال مي باشد. اگر شما او را براي خود به عنوان الگو در نظر گرفته ايد، اگر به او احساس محبت مي كنيد، اگر علاقه داريد كه مانند او باشيد، در واقع ميل و علاقه به كمال داريد. و اين علاقه و ميل اگر پي گيري شود به طور حتم سبب رشد و كمال شما خواهد شد.
اما از اين نكته نبايد غافل شد كه براي رسيدن به قله هاي كمال، عوامل متعددي نياز است كه از جمله مهمترين آنها مي توان استعداد هاي فطري، داشتن پشتكار و تلاش و وجود زمينه ها و شرايط لازم را نام برد.
بنابراين كمال انسان ها به سبب تفاوتهايي كه در زمينه استعداد هاي خدادادي و همچنين ميزان تلاشي كه در راه رسيدن به هدف دارند و همچنين مهيا بودن و يا نبودن شرايط محيطي، با يكديگر متفاوت است. در نتيجه نبايد توقع داشت كه هر كسي كه در مسير و روش شهيد مطهري قرار گرفت مانند او گردد بلكه چه بسا از او بهتر شود و يا اينكه هيچگاه به سطح او نرسد.
با توجه به آنچه گفته شد، در پاسخ شما به گوشه اي از ويژگي ها و خصوصيات شهيد مطهري اشاره مي كنيم و رمز موفقيت و ترقي ايشان را اجمالا مورد دقت قرار مي دهيم تا روش و سبك زندگي و رفتار ايشان همانند چراغي فراروي شما قرار گيرد و انشاءالله شما نيز همانند ايشان فردي مفيد و سازنده باشيد:
1- اهل فكر و ريشه يابي كردن مسائل بودن: ايشان بسيار اهل تفكر و تعمق در مسائل بودند، به گونه اي كه هر مساله را به طور كامل مورد بررسي قرار مي دادند و تمامي جوانب آن را ارزيابي مي كردند و حتي در بعضي از مسائل احتمالات و اشكالاتي را كه هنوز كسي مطرح نكرده بود، خودشان مطرح مي كردند و پاسخ مي دادند و يكي از علل ماندگاري آثار ايشان براي نسل هاي بعد از خودشان همين مي باشد.
2- داشتن اهداف و همتي بلند و پشتكاري ستودني: در نظر گرفتن اهداف متعالي و تلاش خستگي ناپذير براي رسيدن به آن اهداف، نيز از خصوصيات ايشان بود. به گونه اي كه تقريبا در هر سطحي از مدارج علمي كه قرار مي گرفت از تمام دوستان و افراد هم سطح خودش جلو تر و قوي تر بود. از ايشان نقل است كه فرموده بودند: من در هر مبحثي از علم كه وارد مي شدم، تمام منابع و نظريات و اقوال را در آن مبحث مطالعه مي كردم.
3- ملتزم بودن به دستورات و فرامين عبادي و اخلاقي: يكي ديگر از خصوصيات ايشان پايبندي به دين بود. تقوي و پرهيزگاري ايشان زبانزد خاص و عام بود. هيچگاه كار و فعاليت ها و امور دنيوي ايشان را از عبادت باز نداشت و هميشه اهل شب زنده داري و راز و نياز با خداي خود بود.
4- آگاهي به زمان: يكي از ويژگي هاي شهيد مطهري، آگاه بودن به زمان بود. او دقيقا زمانه خود را مي شناخت و كاملا از نياز هاي مردم عصر خودش آگاه بود. و اين شناخت و آگاهي بر روند مطالعات و تحقيقاتش تاثير بسيار مثبتي مي گذاشت، به گونه اي كه تمام آثارش كاملا مطابق با روز و كاربردي و گره گشا بود.
5- از ديگر ويژگي هاي شهيد مطهري تسلط به مباني دين و آشنايي كامل با مكتب اسلام است. اساسا يكي از رموز موفقيت او و تقريبا بي عيب و نقص بودن آثارش، اين بود كه به سبب آشنايي كاملي كه با دين مبين اسلام داشت هيچگاه بر خلاف مقتضاي دين عمل نمي كرد و پر واضح است كسي كه به منابع عظيم و تمام نشدني اسلام يعني قرآن و روايات آشنايي و تسلط داشته باشد حتما فردي موثر، قوي وكارآمد خواهد بود.
براي آشنايي بيشتر با زندگي و روش هاي علم آموزي و هدف گزيني ايشان بهتر است:
1- زندگي نامه ايشان را مطالعه نماييد
2- آثار ايشان به صورت روشمند و دقيق مطالعه نماييد
در پايان قابل ذكر است كه هرگز از توسل به حضرات معصومين (ع) نبايد غافل شد چرا كه بزرگان ما بسيار تاكيد كرده اند كه راه رسيدن به كمال فقط از طريق ايشان است و بررسي زندگي بزرگان شيعه در طول تاريخ نيز اين مطلب را تاييد مي كند.
با آرزوي موفقيت و كمال براي شما

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
10 + 10 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .