مسیر عفت

چه طور مي توانيم بفهميم كه عفيف هستيم و از جاده عفت خارج نشده ايم؟

 1.jpgدانشجوي گرامي! اينكه شما به دنبال حفظ عفت و کنترل شهوت در خودتان هستيد، بسيار قابل تحسين است. اين تصميم نشان از قلب پاک شما دارد. بايد خدا را شاکر باشيد و بر خودتان بباليد. يکي از زيباترين فرازهايي که در نهج البلاغه آمده، اين جملات دلنشين است: مجاهدي که در راه خدا به شهادت رسيده‌است، پاداشش بيشتر از کسي نيست که قدرت بر گناه دارد؛ ولي عفاف مي‌ورزد (ودامنش را به گناه آلوده نمي‌کند)؛ نزديک است که‌انسان پاکدامن فرشته‌اي از فرشتگان باشد.( نهج البلاغه، حکمت474)

اما اينكه چگونه مي توانيم بفهميم كه عفيف هستيم و از جاده عفت خارج نشده ايم؟ بايد ببينيد تا چه مقدار توانسته ايد زندگى شخصى خود را نسبت به عواملي كه انسان را از جاده عفت بيرون مي كنند پاكسازى نمائيد .
در اين رابطه بايد بدانيد : بسيارى از اموري كه عفت انسان را خدشه دار مي نمايد ، از طريق ارتباط با جنس مخالف مي باشد . ابتدائى‏ترين اين ارتباط كه آغاز خروج از جاده عفت نيز محسوب مي گردد ، ارتباط بصرى است و در واقع همه چيز از يك نگاه آغاز مى‏شود. سپس ارتباط كلامى و سمعى و ارتباط لمسى، آتشى از عشق حيوانى و شهوت نفسانى را در انسان روشن مى‏نمايند كه تا ارضاء نشود و انسان را بطور كامل از حريم عفت خارج ننمايد آرام نمى‏گيرد .
رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: «نصيب فرزند آدم از زنا مقرر شده است، به ناچار آن را در مى‏يابد؛ زناى دو چشمان، نگريستن و زناى گوشها شنيدن، زناى زبان سخن گفتن و زناى دستان، گرفتن و زناى پاها، گام برداشتن است، (و زناى دل اين است كه‏) دل مى‏خواهد و آرزو مى‏كند؛ (و در همه اين موارد) فرج آن را تصديق يا تكذيب مى‏كند». (پيام پيامبر، ترجمه‏فارسى، ص: 513)
بنابراين دوست عزيز اگر مي خواهيد بدانيد در مسير عفت قدم مي گذاريد و يا اينكه از جاده عفت خارج شده ايد بايد ببينيد :
آيا همانگونه كه خداوند متعال در دو آيه متوالى سوره نور (1) دستور به نگهدارى چشم از نگاه حرام و هوس‏آلود داده است و در هر دو مورد نخست به مراقبت از نگاه و سپس به حفظ عفت فرمان داده است ؛ توانسته ايد از نگاه‏هاى حرام و مناظر تحريك‏آميز حفظ نمائيد ؟ اينگونه مناظري كه به محيط خاصي محدود نگرديده و مي تواند در كلاس درس ، دانشگاه ، كوچه و بازار ، تلويزيون ، اينترنت ، گوشي همراه و يا ماهواره و ... وجود داشته باشد .
آيا در برخورد با جنس مخالف توانسته ايد از سخنان تحريك آميز پرهيز كنيد ؟ آيا عفت گوش خود را با اجتناب از گوش دادن به آوازها و موسيقى‏هاى تحريك‏كننده و مبتذل و همچنين گوش سپردن به سخنان تحريك‏آميز حفظ كرده ايد ؟
آيا عفت زبان خود را با نگهداري از بيان سخنان تحريك آميز و يا جك ها متبذل و ... توانسته ايد حفظ كنيد؟
آيا همانگونه كه در روايت بالا ذكر شد توانسته ايد عفت دست ، پا و دل خود را حفظ كنيد ؟
آيا عفت عورت خود را با اجتناب از زناي با خود ( استمناء ) و يا زناي با ديگران حفظ كرده ايد ؟
(اگر خانم هستيد) آيا توانسته ايد عفت اندام خود را با رعايت حجاب كامل از نگاه زنا گونه نامحرامان حفظ نمائيد ؟
بنابراين دوست عزيز ؛ اگر در تمامي مواردي كه گفته شد ، شما نيز توانسته ايد عفت خود را حفظ كنيد ، مطمئن باشيد در جاده عفت حركت نموده و از اين جاده خارج نشده ايد و نسبت به اين امر خداوند متعال را شاكر باشيد و اگر هم خداي ناكرده تا كنون نتواسته ايد خود را در جاده عفت حفظ نمائيد ، نگران نباشيد ؛ چرا كه خداوند درِب توبه را به روي همه بندگان خود گشوده و فرموده است : وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَميعاً أَيُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ (النور : 31) «و همگى بسوى خدا بازگرديد اى مؤمنان، تا رستگار شويد! » ؛ لذا با توبه اي خالصانه مي توانيد خود را در اين جاده نوراني قرار داده و ثابت قدم آنرا طي نمائيد.
-----------
پي نوشت :
1. در آيه 30 مى‏فرمايد: «قل للمؤمنين يغضّوا من ابصارهم و يحفظوا فروجهم...؛ (نور/ آيه 30)به مردان مؤمن بگو ديدشان - را از نامحرمان - فرو نشانند و نهانگاه‏هاى خود را - از وقوع در حرام - نگه دارند».و در آيه بعدى مى‏فرمايد: و قل للمؤمنات يغضضن من ابصارهن و يحفظن فروجهن...( نور/ آيه 31) به زنان مؤمن بگو - چشمهايشان را فرو گيرند و نهانگاه‏هاى خويش را محافظت كنند.»

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
2 + 14 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .