نحوه برخورد با همسر بد اخلاق

با زني كه مدام به شوهرش دروغ مي گويد و به او اهانت مي كند و اصلا مطيع و راز نگهدار شوهرش نيست، چه بايد كرد؟

دانشجوی گرامی؛ احساس چنین شوهری را به عنوان فردی که خواهان آن است که با حفظ کرامتش در کنار همسر خود از زندگی مشترکش لذّت ببرد، درک نموده و امیدواریم
ان­شاءالله مسائلی که در زندگی زناشویی خود با آن مواجهند، به زودی برطرف گردد.
در ابتدای پاسخ خود متذکّر این نکته می ­گردیم که تعدّد موضوعات متن ارسالیتان، موجب می­ گردد پاسخ ارسالی ما اندکی طولانی گردد؛ لذا ابتدا پس از ذکر مقدّمه ­ای کوتاه به مواردی کلّی به عنوان راهکار علاج اخلاق سوء همسر اشاره نموده و در نهایت با ذکر نمونه­ ای(علاج اهانت و بددهنی همسر) به پاسخ خود خاتمه خواهیم داد.
نکته بسیار مهمّی که نه در زمینه این سؤال بلکه در مسایل مختلفی که در زندگی مشترک پیش می­ آید، باید بدان توجّه داشت این است که متأسفانه گاه افراد از مسایلی که باید قبل از ازدواج نسبت بدان حساس باشند و سعی کنند کفو خود را با توجه بدان برگزینند غفلت نموده و با ورود به زندگی مشترک تازه این موضوعات برایشان نمود پیدا می­کند. توجه داشته باشید که هر قدر مسأله این چنینی مهم باشد مطمئناً طرز برخوردی متفاوت و سازگارانه­ تر(نه سازش پذیرتر) از زمان قبل از ازدواج را می ­طلبد.
به عنوان مثال روحیّه بددهنی، عدم اطاعت از شوهر و ... که در متن ارسالی خود بدان اشاره نمودید، از عواملي هستند كه مي ­توانند موجب اختلاف و ناسازگاري در خانواده­ ها گردد؛ لذا دقت نظر در گزینش همسری مناسب، لازم است، امّا اگر فردی بعد از ازدواج تازه فهمید که نسبت به این موضوعات غفلت نموده و همسرش آن کسی که می­خواسته نبوده نه تنها باید مسئولیت انتخاب خود را بپذیرد، بلکه باید سعی نماید از طریق راهکارهای صحیح و بی­تنش مقدّمات اصلاح طرف مقابل را با دلسوزی تمام فراهم نماید؛ زیرا به هرحال در مقابل انتخاب چنین همسری مسئول بوده و باید نسبت به تحمَل تبعات چنین گزینشی خود را آماده نمایید.
از سوی دیگر شایسته است هر چه زودتر برای همگرایی افکار و اندیشه­ های خود و همسرش راهی بجوید و با رعایت اصول ارتباط سالم و درست میان خود و ایشان و با صبر و مدارا زمینه بروز اختلافات را از بین ببرد؛ زیرا ناسازگاري زوجين عوارض فردي، اجتماعي و خانوادگي بر خود طرفين و اطرافيان آنها (مثل بي حوصلگي و عدم نشاط ,انزوا و خود کم بيني ,پرخاشگري ,بدخلقي و...)(1)[1] را به دنبال دارد.
در تغییر اخلاق بد همسر باید به این نکته توجه داشت که زن و شوهر در یکدیگر تأثیر فراوان داشته و موجب آرامش همدیگر می ­شوند. در واقع زن بهترین یاری رسان برای شوهر خود است و شوهر بهترین یاور برای زن. هر یک از این دو بهترین منبع مهربانی و مودّت به یکدیگر بوده و با ابراز عشق و علاقه قادر هستند دردهای روحی و روانی همدیگر را التیام بخشیده و به دنبال آن اخلاق بد همدیگر را اصلاح نمایند.

برای این کار باید:
1- « علّت شناسی» نمود؛ زیرا هیچ یک از رفتارهای انسان بدون علّت و دلیل نیست. با شناخت درست دلایل هر رفتار، می ­توان از بروز و ظهور آن با خبر شد و با بررسی علل آن می­توان برای حل آن اقدام کرد.
برخی از این علل می­ تواند تربیت غلط، شکست و ناکامی و یا دوستان و معاشران ناسالم باشند که به عنوان مثال می­توان با آگاهی از نوع ناکامی­های همسر با جبران تدریجی آنها به بهبود رفتار وی پرداخت.
گاهی از مواقع نیز مثلاً ممکن است تنها دلیلی که باعث گردیده زن به افشای راز زندگی مشترک بپردازد این باشد که هنوز نمی­ داند مصداق« راز» در زندگی زناشویی چیست. در چنین مواردی اگر سعی و تلاش شوهر برای تفهیم این مسأله به زن کارساز نیفتد، لازم است زمینه چنین رفتاری را از همسر خود بازستاند. به این طریق که از این به بعد مواردی را که به نظرش راز هستند با همسر خود در میان نگذارد.

2- یاری جستن از روان­شناس و یا مشاور خانواده:
عقل و تدبیر اقتضاء دارد همان ­گونه که برای درمان بیماری­های جسمی به پزشک ماهر مراجعه می­کنیم، برای حل مشکلات اخلاقی و رفتاری نیز نزد متخصّص دیندار و امین رفته و از کمک تخصّصی وی برای حل مسائل زندگی مشترک بهره بگیریم.

3- زمینه ­سازی برای تغییر رفتار همسر: بدون شک برطرف شدن اخلاق نامناسب همسر به فرصت و حوصله نیاز دارد. شریک زندگی به وسیله زمینه­ سازی و در نهایت بهسازی اخلاق و رفتار همسر خود نه تنها به بهبود شرایط زندگی خود کمک می­ کند، بلکه برای خود پاداش اخروی نیز به دست می ­آورد. برای این منظور ابتدایی­ ترین کار این است که باید واقعیّت­ها را بدون سرزنش و تحقیر قبول کرده و در جهت اصلاح سعی و کوشش نمود.

*در مورد نحوه برخورد با بددهنی و اهانت همسر به طور کلّی گفتنی است که گرچه حق دفاع برای همه كس در چنین شرایطی محفوظ است؛ ولی دفاع منحصر در مقابله به مثل و خشمگین شدن در مقابل چنین افرادی نیست، بلکه با حفظ آرامش و فرو بردن خشم نیز می ‏توان از خویش دفاع كرد؛ لذا از چنین شوهری انتظار می­ رود که در گام اوّل طبق آموزه­ های قرآن مجید که یكی از اوصاف پرهیزكاران را« والكاظمین الغیظ»[2] می‏ داند و این صفت را مقید به قید و وصفی نكرده است( یعنی در هر حال این صفت، پسندیده و قابل تحسین است)، عمل نماید؛ زیرا این تصوّر باطلی است كه گمان نماید با خشمگین شدن در مقابل چنین فردی و مقابله به مثل می ­توان او را اصلاح کرد؛ زیرا نه تنها چنین عکس العملی به اصلاح همسرش نمی­ انجامد، بلکه باعث تنبیه و مجازات وی نیز نشده و حتّی باعث نمی­ گردد خودش نیز تخلیه شود.
امام علی‏ علیه ‏السلام شنیدند كه مردی به قنبر دشنام می‏ گوید و قنبر برای جواب او خود را آماده كرده است. حضرت فرمود:« قنبر آرام باش! دشنام گویی را با خواری و بی­ اعتنایی واگذار كه با این كار خدا را خشنود و شیطان را خشمگین می‏ سازی و دشمنت را كیفر می ‏دهی» سپس قسم یاد كرد كه هرگز شخص با ایمان، پروردگار خود را از چیزی مانند حلم راضی نساخته و شیطان را از عملی مثل سكوت، خشمگین نكرده و احمق را همانند خاموشی مجازات ننموده است.[3]
در گام بعد و براي تغيير و اصلاح رفتار همسرش سعی نماید علّت بددهنی و اهانت ایشان را نسبت به خود بیابید. برای اینکار مواقعی را که وی دچار چنین رفتاری شده لیست نموده و بکاود. مطمئن باشد با اینکار کمک شایان توجّهی به حل مسأله خواهد نمود؛ زیرا از یک سو هم به علّت رفتار وی پی ­خواهد برد هم اینکه متوجّه
می­ گردد چه رفتار و عکس­ العملی از سوی او باعث تشدید یا کاهش رفتار نامطلوب همسرش خواهد شد.
به عنوان مثال ممکن است به این نتیجه برسد که وقتی از زنان دیگر نظیر مادر و یا خواهر خود در مقابل همسرش تعریف می­ کند وی حسّاس شده و در عکس­ا لعملی شدید و فقط برای ابراز ناراحتی خود دهان به الفاظ ناشایست می ­گشاید. مسلّم است در چنین مواردی شایسته است از تعريف زنانديگر در مقابل او جداً خودداري کند.

در ادامه و به عنوان راهکار شایسته است:
1. تا جایی که در توان دارد، از درگيري لفظي با وی اجتناب کند.
2. هرگز مقابله به مثل ننموده و بددهني ­هاي وی را جواب ندهد.
3. در هر حال سعي کند متانت خود را در کلام و رفتار حفظ نموده و عفّت کلام را در مقابل همسرش کاملاً رعايت کند.
4. در مواقع بددهني همسرش سکوت کند، اما اگر با سکوت وی، او بيشتر عصبي شده و بددهني مي­کند، سکوت نکرده، بلکه با او به آرامي و مؤدبانه صحبت نماید.
5. در مواقعی که با همديگر خيلي خوب هستند با آرامش و زبان خوش به او بگويد که جنبه­ هاي بسيار مثبتي دارد و حيف است که حرفهاي بد از دهانش خارج شود.
6. احاديثي از معصومين درباره بددهني و حرف­هاي زشت براي او به شیوه مستقیم و غیرمستقیم بيان کنيد.
7. در صورت امکان با خانواده­ هايي که از نظر اخلاقي و شخصيّتي در سطح مطلوبي هستند رفت و آمد داشته باشند تا به مرور زمان اخلاق و رفتارشان در همسرش مؤثّر افتد.
8. در صورتي که همسرش دوستان ناباب و بددهن دارد سعي کند ارتباط او را با آنها به روشهای مختلف و با ذکاوت کمتر و در نهایت قطع کند.
9. اگر همسر و یا خانواده همسرش با مشکلي مواجه مي­ شوند با او همدردي نماید تا احساس کند خود و کارهایش برای او مهم هستند.
10. از معجزه ابراز محبّت و تکریم شخصیّت همسرش در خلوت و جمع غافل نگردد؛ زیرا همه انسانها بالطبع دوستدار محبّت­ند و حاضر نیستند به هر قیمتی خود را از چنین کانون آرامش بخشی محروم سازند؛ لذاست که در اینصورت سازگاریشان با اطرافیان و به ویژه با فردی که به وی محبّت می­ کند بیشتر خواهد شد.
[1] اکبري ،محمود ،زندگي شيرين .انتشارات گلستان ادب ،بهار 1383
[2] آل عمران (3)، آیه 134.
[3] . سفینةالبحار، ج 1، ماده حلم، ص 300

دیدگاه ها

با سلام بیست دو ساله ازدواج کردم یکی دو ساله همسرم خیلی عصبی شده و باعث ازار من میشود سعی کردم سکوت کنم ولی برام یه جور خود خوری شده ۵۳سالمه و توقع محبت دارم تازگیها با دعوا جوابش را میدم چند روز پیش بحث بقدری بالا گرفت بخاطر انتخاب واحد دانشگاه پسر کوچکم که نتونستم خودمو کنترل کنم به سمتش لگد زدم از بخت بد دستش شکست الان هم تو گچه. لطفا راهنمایی کنید من چه مشکلی دارم راهش چیه و چکار کنم از بداخلاقی ها خلاص شوم. لازم بذکره با خانواده خودم بخاطر حمایت از زنم فاصله گرفتم ولی فکر میکنم اگر بخوام به سمتشون برم مشکلاتم بیشتر بشه. لطفا راهنمایی کنید

Member since:
15 تیر 1395
Last activity:
18 هفته 9 ساعت

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/326
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

با سلام همسر بنده معلم میباشد ولی بسیار تند خو وبد اخلاق است و با خانواده بنده هیچگونه ارتبباطی از قبیل حضوری یا حتی تلفنی ندارد ودر صورت تماس اینجانب با خانواده ام بشدت ناراحت شده ودرگیری در زندگی ایجاد میکند ومن همیشه به خانواده وی احترام وارج مینهم در حالیکه ایشان فقط توهین واهانت میگویند چه کار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

Member since:
6 مرداد 1393
Last activity:
1 سال 40 هفته

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/326
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

با سلام و خسته نباشید ضمن تشکر بنده همسری دارم که در خانواده ای رشد یافته که بسیار لوس و مغرور شده و حتما کاری که میخواهد باید انجام شود به هر قیمتی و بسیار لجوج میباشد و برای بحثهای کوچکی که بین ما پیش میاد آنقدر پافشاری و اصرار میکنه تا بالاخره به جاهی باریک بکشه و هرقدر بهش میگم ادامه نده فایده ای نداره و حتما میخواد ادامه بده از شما میخوام راهنمایی ام کنید چگونه با اون رفتار کنم ؟ لطفا جواب را به ایمیلم ارسال کنید
با تشکر فراوان

Member since:
13 خرداد 1391
Last activity:
2 سال 16 هفته

با سلام:
سوال با شناسه 499154 و گذرواژه 4Z233 ثبت شد.
بعد از چند روز می توانید جواب سوال خود را از قسمت پیگیری پاسخ، پیگیری نمایید.
موفق باشید.

با عرض سلا م وخسته نباشید خدمت دوستان مدتی است که نامزد کردم ولی نامزدم مشکل روحی دارد هیچ وقت محبت به خرج نمیده بد اخلاقی میکنه همیشه تنهای رو انتخاب کرده تو ای یک اتاق تنهانشسته کمکم کنید دیگه خسته شدم از بد اخلاقی او اخه او خانم هست من مرد خیلی اخلاقش تحقیر میشم

Member since:
13 خرداد 1391
Last activity:
2 سال 16 هفته

سوال با شناسه 497115 و گذرواژه FFHL1 ثبت شد.
بعد از چند روز می توانید جواب سوال خود را با شناسه و گذرواژه داده شده، از قسمت پیگیری پاسخ پیگیری نمایید.
موفق باشید.

سلام همسرم بسیار زود عصبی میشود خیلی هم اهل بروز محبت به من ودخترم نیست همیشه یا د. منزل خواب استیا د حال انجام کارهایش ویا روبری تلویزیون وقتی اعتراض کنم میگه تو همش دز حال گیر دادنی یا غر زدن ده سال دارم تحمل می کنم خسته شدم چی کار کنم شاد سرحال شه کمکم کنید

Member since:
13 خرداد 1391
Last activity:
2 سال 16 هفته

سوال با شناسه 470096 و گذرواژه 5B17K ثبت شد.
بعد از چند وقت می توانید با مراجعه به سایت از طریق پیگیری پاسخ با وارد کردن شناسه و گذرواژه داده شده، جواب سوال خود را مشاهده بفرمایید.
لطفا سوالات بعدی خود را از قسمت ارسال پرسش مطرح کنید.
موفق باشید

با سلام
اشهدان لا اله الا الله و اشهد ان محمد رسول الله .
خداياي خداوندا فقط خودت كمكمان كن ديگه از بنده خوبش و نه از بنده بدش انتظاري نداريم . خداي فقط خود كمكمان كن. الله اكبر الله اكبر الله اكبر .
سبحان الله سبحان الله سبحان الله .
واي خدا ما را به حال خدمان وامگذار .
الله الله الله يا الله فقط كمكمان كن.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
7 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .