نشانه هاي آدم حسود

نشانه هاي آدم حسود چيست؟

وجود حسادت در آدمي نشانه هايي دارد که هر کس مي تواند با بررسي خويش پي ببرد که آيا به بيماري حسادت مبتلاست يا نه.
نشانه هايي که ذکر مي شود هرکدام به تنهايي تنها نشانه قطعي حسد نيست و مردماني که حسود نيستند نيز داراي بعضي از اين صفات مي باشند پس اگر نمونه اي از آن ها در کسي ديده شد نبايد حکم کرد که او حسود است.بلکه ذکر اين نشانه ها براي خود انسان است که هرگاه يکي از آنها را درخود يافت خويشتن را تحت مطالعه قرار دهد که آيا بدين بيماري گرفتار شده است يا نه.

- انتقاد شديد
يکي از نشانه هاي حسود آن است که در انتقاد شديد است و بدگويي مي کند و هميشه خرده گيري هاي او از مقداري که شايسته است افزون است، بلکه بزرگ ترين علت بدگويي حسد است. گاهي حسود با سکوت خود از کسي بدگويي مي کند چنانچه اگر در حضورش از کسي بدگويي شد او با سکوتش بدگويان را تاييد مي کند.بدگويي هاي حسودان نيز با توجه به وضعي که دارند مختلف مي باشد.

- تملق در حضور
دسته اي در حضورمتملق و چاپلوسند.امام صادق(ع)فرمودند: لقمان به فرزند خود گفت:حسود سه نشانه دارد پشت سر بدگويي مي کند، درحضور تملق مي گويد و در مصيبت شماتت مي کند.

- بي شرمي
اين دسته از افراد درحضور بدگويي کرده و سخنان ناهنجار مي گويند. بي جهت آبروي بندگان خدا را بردن ونسبت به مردمي شريف بي احترامي روا داشتن جز بي شرمي چيز ديگري نيست. اينان گاهي به صورت شوخي واستهزا ومتلک گفتن مقصود خود را انجام مي دهند.

- کوتاهي درتعريف
اين دسته از افراد در ستودن دارندگان فضيلت کوتاهي مي کند. زماني که سخن از پاکان و پرهيزکاران به ميان مي آيد حسود لب فرو مي بندد و از ستايش آنان خودداري مي کند. اگر حسود مجبورشود کسي را بستايد به تعبير معروف کم مي گذارد؛ يعني اگر مورد از لحاظ مدح شايسته ده باشد حسود بيش از يک نمي گويد. ستودن بيش تر از شايستگي تملق است وکمتر از شايستگي ناتواني در سخن يا حسد است.

- شماتت در مصيبت
شماتت در مصيبت شادماني کردن از حادثه ناگواري است که براي کسي رخ دهد. حسود در اين هنگام شادمان مي شود زيرا به مقصود خود -که رنج ديگران است- رسيده است و همين معني را قرآن درباره حسد اهل کتاب نسبت به مسلمانان بيان مي کند: "اگر به شما زياني برسد آنان خشنود مي شوند".

- ناراحتي ازخوشي ديگران
نشاني ديگر حسود آن است که ازديدن خوشي، راحتي، زيبايي، ثروت وعظمت ديگران ناراحت مي شود وبيشتر اوقاتش صرف غصه خوردن از موفقيت ديگران مي باشد. اين سخن که چرا فلان کس چيزي دارد ورد زبان حسود است. حسود هرچند زندگي راحتي داشته باشد وسعادتمند وخوشبخت باشد ولي از آسايش ديگري افسرده خواهد شد. پس ثروتمندان وصاحبان مقامات عالي نپدارند که حسد درآنان نيست بلکه اگر در آنان حسدي باشد بيشتر و شديدتر وشوم تر است.

دیدگاه ها

البته حسودي خيلي هم بد نيست شايد از آدمهاي حسود منفعت برسه. مثلا من 10 12 سال مي خواستم وسيله اي تهيه كنم اما خانواده ام مخلفت شديد مي كردند. تا اينكه خدا رو شكر همسايه ما اون وسيله رو گرفت. خلاصه ظرف 1 روز ماهم خريديم. پس حسودي بعضي وقتها هم ممكنه به داد انسان برسه.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
2 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .