نیت تحصیل

:من دانشجوي رشته برق مخابرات هستم و نمي دانم چرا درس مي خوانم. در واقع يكي از دلايلم كسب كار (كم زحمت تر) است. ولي مي دانم هدفم اصلا خوب نيست. لطفا يك هدف براي الهي شدن مسير معرفي كنيد. و اين كه آيا خود اين علوم به كاربردش ما را به خدا نزديك مي كند؟ لطفا مرا از اين سر در گمي نجات دهيد.

از خصوصيت‏هاى دين مقدس اسلام اين است كه در هر حال و هر شغل و هر مكانى مى‏توان در عين اشتغال به كار و تلاش، غرق در عبادت بود و به آن كار انگيزه الهى و خدايى بخشيد.
حديث شريف انما الاعمال بالنيات،(بحارالانوار، ج 70، ص 212، ح 40) راه‏گشاى بسيارى از اين مشكلات است و يادآورى مي‏كند كه چيزى كه مهم است به خداوند توجه داشتن و با ياد او و عشق و محبت او در زندگى گام برداشتن است.
كشاورزى كه با چنين نيتى در مزرعه از سر و رويش عرق جارى است و كارگرى كه براى تأمين نيازمندى زندگى خود و خانواده‏اش كارهاى سختى را انجام مى‏دهد مى‏تواند با همين نيت كه به اعمال و فعاليت‏هاى او رنگ خدايى مى ‏دهد خود را به مبدأ قدرت و عظمت ورحمت متصل نمايد و خود را در حال عبادت ببيند.
دانشجويى كه هدفش از درس خواندن به دست آوردن تخصص و رفع مشكلات مملكت و قطع وابستگى به بيگانگان و خدمت به مردم و خلق خداست و با همين انگيزه و با توجه به خداوند و ايجاد ارتباط با او درس مى ‏خواند، كارش مورد رضايت خداوند است و عبادت محسوب مى‏ گردد چون هدف از عبادت، نزديكى و قرب انسان با خداوند متعال و ايجاد ارتباط با اوست كه با چنين نيتى مى‏ توان هر عملى را به عبادت تبديل كرد.
اما در رابطه با كسب اخلاص در اعمال اول بايد نسبت به تعريف اخلاص و مراحل آن شناخت پيدا كنيد. دوم اين كه مراحل اخلاص را به ترتيب مذكور رعايت كنيد و شب و روز مراقب باشيد تا كم‏كم به رعايت اخلاص عادت كنيد.

تعريف اخلاص: اخلاص ضد رياست و آن عبارت است از خالص ساختن و قصد از غيرخدا و پرداختن نيت از ما سوى ‏اللّه‏، (معراج ‏السعاده، ملا احمد نراقى، بحث اخلاص).
امام صادق(ع) مى‏فرمايند: «لابدّ للعبد من خالص النية فى كل حركة و سكون اذلو لم يكن بهذا المعنى يكون غافلاً و الغافلون قد وصفهم ‏الله و تعالى بقوله: ان هم الا كالانعام بل هم اضلّ و قال: اولئك هم الغافلون...؛ براى بنده (خدا) در هر حركت و سكونى از خالص ساختن نيت (براى خدا) چاره و گريزى نيست زيرا اگر چنين نباشد غافل است و غافلان را خداوند تعالى اينگونه توصيف فرموده: اينان مانند چهارپايان بلكه گمراه‏تر هستند و نيز فرموده: اينان همان كسانى هستند كه غافلند»، (ميزان ‏الحكمه، محمد محمدى رى‏شهرى، ج 3، روايت 4748).

ويژگى ‏هاى مخلصين:
**انجام كار براى خدا: اين ويژگى از لابلاى تعريف اخلاص - مخصوصا با توجه به روايت پيش گفته - به دست مى‏آيد. در روايتى ديگر درباره همين ويژگى حضرت على(ع) مى‏فرمايند: «طوبى لمن اخلص للّه‏ عمله و علمه و حبه و بغضه، و اخذه و تركه، و كلامه و صمته و فعله و قوله؛ خوشا به حال كسى كه عمل و علم و حب و بغض و گرفتن و نگرفتن و سخن و سكوت و كردار و گفتارش (همه و همه را) براى خدا خالص گرداند»، (همان، روايت 4750).
**انجام عبادت براى خدا: ويژگى اول شامل اين ويژگى هم مى‏شود ولى به جهت اهميت عبادات جداگانه به يادآورى نياز دارد زيرا عبادات اساسى‏ترين و مهمترين وسيله پرواز روح مى‏باشد ازاين‏رو اگر اخلاص در آن نباشد و ذره‏اى غير خدا و ريا در نيت باشد نه تنها پرواز روح نيست بلكه حرام و تمام عمل عبادى باطل مى‏گردد مانند آن نجاستى است كه اگر ذره‏اى از آن در يك ديگ بزرگ غذا باشد همه غذا را نجس مى‏كند به آن خاطر بحث زير لازم و ضرورى مى ‏باشد.
در پايان به يك نكته مهم بايد توجه داشته باشيد و آن اينكه كمال انسان در كسب قدرت و شكوفا شدن استعداد هاي معنوي او است، براي اين كه در تقويت قواي معنوي خود موفق شويد لازم است در كنار تحصيل علوم جربي و كسب روزي حلال و تامين نيازهاي زندگي طبيعي، برنامه اي براي تحصيل علوم معنوي و تامين نيازهاي معنوي و روحاني از طريق خودشناسي و خودسازي باشيد و براي اين منظور هم برنامه داشته باشيد، تا در نهايت علاوه بر دنياي آباد، آخرتمان نيز آباد باشد و براي زندگي پس از مرگ نيز زاد و توشه مناسب فراهم نموده باشيم. درباره برنامه خودسازي اگر سوال مطرح كنيد، سعي مي كنيم راهنمايي كنيم. موفق باشيد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
4 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .