هدف زندگي انسان

من اصلا متوجه نميشم كه هدف از زندگي چيه...رضايت خداوند...به كمال رسيدن...اينها درست ولي هرفردي توي زندگي خودش يه هدف و مسئوليتي داره...يه ماموريت كه فقط اون بايد انجام بده! من نميدونم رسالتم تو اين دنيا چيه...نميدونم براي چي و تا كي زندگي ميكنم...نميدونم...آيا بايد فقط خورد و پوشيد و خدارو عبادت كرد و هنگامي كه مشكلي پيش اومد تحمل كرد و به اين ترتيب ادامه داد؟ يعني زندگي يعني همين روزمرگي ها و حرفهاي تكراري ؟ هدف نميتونه شغل و شهرت و منصب و تحصيل باشه...چون هيچ وقت عطش آدم براي پيشرفت دراينها برطرف نميشه...واقعا براي چي بايد زندگي كرد؟ اين سوال باعث نااميدي و بي انگيزه شدنم شده و تقريبا هيچ ميلي به ادامه زندگي ندارم، با اينكه زماني آدم شاداب و با انگيزه اي بودم...حالا بدون هدف فقط تلاش ميكنم خوب باشم...كتاب بخونم و خدارو شكر كنم...بي اينكه بدونم دليل اينها چيه...؟

دوست گرامي. غالب انسان‌ها مايلند بفهمند که «هدف خلقت خودشان و يا مجموعه انسان‌ها چيست؟»...
اين پرسش براي افرادي به صورت يک عقده «لاينحل » در مي‌آيد، که دايره هستي رابه جهان ماده منحصر مي‌نمايند و مرگ راپايان زندگي بشر مي‌دانند و عالمي به نام «رستاخيز» و سرايي به عنوان «آخرت » رانمي پذيرند.

اما کساني که زندگي مادي را براي انسان منزلي از منازل زندگي مي‌دانند و به دنبال اين جهان به سراي ديگري معتقدند واين جهان را روزنه و پلي براي نيل به ابديت مي‌دانند، در مکتب اين افراد، پاسخ به اين پرسش، آسان است و برفرض اگر هدف ازآفرينش انسان را در اين جهان نتوانند بدانند، هدف از خلقت را در جهان ديگر و درزندگي ابدي، جست و جو مي‌کنند ومي گويند: «هدف خلقت انسان در اين جهان، آماده شدن او براي يک زندگي جاوداني است که خود هدف و مطلوب نهايي است.»
البته در خلقت و آفرينش انسان، دو هدف مي‌توان تصور کرد: نخست، هدف متوسط و دوم،هدف غايي و عالي. با مراجعه به آيات قرآن وروايات اهل بيت عليهم السلام روشن مي‌شود که مهمترين هدف متوسط خلقت، عبادت و بندگي خداست. اين مطلب، در همه پديده هاي عالم ساري وجاري است.
خداوند، درباره همه اشياي مادي عالم مي‌فرمايد:«... وان من شي ءالا يسبح بحمده و لکن لاتفقهون تسبيحهم...» (1) ، همه موجودات تسبيح خدا مي‌گويند، اما شما تسبيح آنان رانمي فهميد. و درباره جن و انسان نيزمي فرمايد: «و ما خلقت الجن و الانس الا ليعبدون » (2) ; آفرينش جن و انسان براي بندگي است. بنابراين از ديدگاه وحي،همه هستي تسبيح گوي ذات او هستند ومشغول عبادت، و عبادت هم هدف متوسط خلقت است. (3(
اما هدف عالي و غايي، آمادگي براي وصول به مبدا نورهستي است، يعني منتهي اليه سيرمخلوقات، اواست: «و ان الي ربک المنتهي » (4) ; انتهاي سير انسان به سوي پروردگار است. «الي ربک الرجعي » (5) ;برگشت به سوي خداست. «انا لله و انااليه راجعون » (6) أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّما خَلَقْناکُمْ عَبَثاً وَ أَنَّکُمْ إِلَيْنا لاتُرْجَعُونَ» آيا مي‌پنداريد که شما را بيهوده آفريده‌ايم و به سوي ما باز نمي‌گرديد؟
همگي اين آيات غايت سير را روشن مي‌کنند. البته رسيدن به خدا همان به کمال مطلق رسيدن مخلوقات است. موقعي پديده هاي هستي، کمال آخرخود را مي‌يابند که به قرب الهي برسند. پس روشن شد هدف غايي خلقت، رسيدن انسان به مقام قرب الهي و آمادگي براي زندگي جاودان آخرتي و لقاي پروردگار است. همانگونه که جنين در رحم مادر خود را براي زندگي کردن در دنيا کامل و آماده مي کند، انسان هم بايد خود را براي زندگي کردن در برزخ و آخرت کامل و آماده کند.
اگر کسي به آخرت و حيات پس از مرگ معتقد شد و فهميد که هدف نهايي زندگي آمادگي براي سفر آخرت و زندگي در عالم برزخ و سپس محشور شدن در قيامت و رسيدن به پاداش و جزا است، آنگاه تمام زندگي اش به درستي و در همين راستا سامان دهي مي شود و از حيرت و گمراهي و سرگشتگي نجات مي يابد. چنين انساني شغل و کار و تلاش و تمام فعاليت هاي اجتماعي و فردي اش در اين راستا خواهد بود. البته نه اينکه دنيا را فراموش کند نه بلکه به دنيا به گونه اي بها مي دهد و مي پردازد که به آخرتش آسيب نرساند و در راستاي رشد معنوي و حيات آخرتي اش باشد.
پي نوشت ها :
1 - سوره اسراء، آيه 44.
2 - سوره ذاريات، آيه 56.
3 - سوره النجم، آيه 42.
4 - سوره علق، آيه 8.
5 - سوره بقره، آيه 156.
6 - ترجمه الميزان، موسوي همداني، ج 18،ص 612 – 614.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
4 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .