ورزش و پرخوری

چند ساليست ورزش ميكنم.طبعا ورزش باعث شادابي ميشود در كنارش نياز به خوردن هست.علماي اخلاق نيز تاكيد بر كم كردن ماكولات و مشروبات دارند; چه كنم؟ اگر نخورم بدن ضعيف ميشود،ورزش نكنم ضعيف و لاغر و كسل ميشوم،با خوردن هم حس ميكنم خوي حيواني دارم،چه كنم؟

از ارتباط شما تشكر مي‌كنم. سوال مهمي مطرح كرده‌ايد كه پاسخ به آن به درد هميشه زندگي مي‌خورد. سوال شما البته دو بخش دارد.
دوست گرامي اسلام دين اعتدال است و در همه كارها بر اعتدال و انطباق بر صراط مستقيم تاكيد دارد. صراط مستقيم نيز چيز جز دوري از افراط و تفريط در همه امور نيست. خود ورزش و همچنين خوردن نيز از جمله‌ي اموري هستند كه بايد اعتدال را در آنها رعايت كرد.
مقدار خوردن بايد به اندازه نياز بدن فرد باشد. طبيعتا نياز افراد متفاوت است و هر كس به تناسب نيازهاي واقعي بدنش بايد تغذيه كند. به طور قطع نياز بدن يك وزنه بردار با نياز يك آدم معمولي سالمند مثلا يكي نيست. ممكن است يك بشقاب پر براي يك ورزش كار كم باشد اما حتي يك پيش دستي هم براي يك سالمند پرخوري محسوب شود. البته در همان ميزان لازم نيز رعايت آداب اسلامي خوردن هم بسيار مفيد خواهد بود.
ورزش از امور لازم براي بدن است و خصوصا مقام معظم رهبري ورزش را از جمله انتظارات خود از جوانان در كنار تحصيل و تهذيب بيان فرموده‌اند. ورزش هم بايد به اندازه كافي باشد. نبايد در آن افراط كرد و از اعتدال خارج شد. يكي از نشانه‌هاي افراط در ورزش آسيب زدن به ديگر برنامه‌هاي لازم و ضروري زندگي است.
پس مطلب اول اين شد: بايد در هر كاري راه اعتدال و مستقيم را شناخت و سپس در آن مسير حركت كرد. توصيه‌هاي علماي اخلاق نيز بايد با دقت و البته هر كدام در جاي خود بررسي و عمل شوند و اين كه يك چيزي به گوش انسان بخورد و بخواهد به آن عمل كند درست نيست.
اما مطلب دوم درباره‌ي نيت است. نيت‌هاي ما هستند كه مشخص مي‌كنند ما خوي الاهي داريم يا حيواني. البته خود اعمال فعلا از محل بحث ما خارج هستند و عمدتا تابع نيت‌هاي ما هستند. اين مطلب دقيقي است. اگر در خوردن، انسان نيت الاهي داشته باشد، خوردنش الاهي و ثواب خواهد بود و اگر نيت خود را اصلاح نكند و هدف او از خوردن لذت بردن نفساني و تمايلات شهواني باشد، خوي انسان را به سمت حيوانيت مي‌برد.
در روايات حتي از پرخوري از مال حلال نيز منع شده است. زيرا اصل اين كار حيواني است و اگر كنترل شده نباشد، خوي انسان را حيواني مي‌كند. در روايتي بيان شده است كه پرخوري از مال حلال صورت باطني انسان را به گوسفند تبديل مي‌كند. يعني صورت انساني به صورت حيواني تبديل شده است و اين، كار نيت البته به همراه عمل متناسب آن است.
خلاصه كنم: دوست گرامي، صورت باطني ما ، در اثر تراكم نيت‌هاي ما در اعمالمان به وجود مي‌آيد. هر عملي به تناسب نيت خود، تأثير خاصي بر روي آن صورت باطني ما دارد و خوردن از اين مطلب مستثنا نيست. اولا به مقدار لازم و ثانيا با نيت صحيح ميتوان خوردن را الاهي و در مسير انسانيت قرار داد. اين كار نيز تنها با مراقبت و توجه دائمي در همه كارها به دست مي‌آيد. نه اين كه الان شنيديد و گفتيد كه : درست است؛ بعد فردا يادتان برود و همان طور كه بود باشد.
إن شاء الله در همه عرصه‌هاي زندگي موفق باشيد و مراقبه و توجهتان به خداي متعال هر لحظه بيشتر شود.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
1 + 3 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .