وسواس

وسواس :
1-اختلالات رفتاري ، پرسش و پاسخ هاي دانشجويي ، ابوالقاسم بشيري ، نشر معارف

2-شناخت درمان و سواس و وسوسه در اسلام ، محمود رودکاني حائري

3-دارو و درمان وسواسي ، پديدآورنده: علي مومني حبيب آبادي ، ناشر: حضرت عباس (ع)

چکيده :
راهكارهاي درمان بيماري «وسواس» با استفاده از آموزه‏هاي اسلامي است. در اين نوشتار از منظري قرآني و روايي به بررسي علل و ريشه‏هاي وسواس و درمان افراد وسواسي پرداخته شده و راه‎هاي در امان ماندن از اين مشكل و مبتلا نشدن به آن به ويژه در احكام شرعي بيان شده است. نگارنده بر اين باور است كه دين اسلام براي سلامتي جسمي و روحي اشخاص ارزش فوق‏العاده‏اي قايل است و به هيچ وجه خواستار رسيدن سختي و رنج به آنها نيست. از اين رو نبايد در امور شرعي و يا شخصي دچار وسواس شده و خود را به مشقت انداخت. وي وسواس را ريشه در القائات شيطاني ارزيابي كرده و دستورات و راهكارهايي از ائمه معصومين در اين جهت ارايه مي‏نمايد.

4-راهكارهاي عملي درمان وسواس "به انضمام احكام و استفتائات"، پديدآورنده : حسين مظاهري ، ناشر: موسسه فرهنگي مطالعاتي الزهراء (س)

چکيده :
رويكردي اخلاقي و فقهي درباره راهكارهاي عملي درمان بيماري وسواس است. در اين نوشتار ضمن تعريف وسواس و اقسام آن راه‎هاي كاهش اين مشكل رواني ارايه شده است. نگارنده شخص وسواسي را انساني مطرود معرفي كرده و وسواس را نوعي سفاهت ارزيابي نموده و معتقد است كه شخص وسواسي قاتل خود و ديگران است. وي دعا، توسل، كمك گرفتن از نماز، اجتناب از گناه، بي‏اعتنايي به تخيلات، انتخاب الگو، تلقين كردن به خود و مراقبه را از راه‎هاي كنترل وسواس عنوان كرده و فتاواي فقهي خود را در مورد وسواس در عبادات ارايه نموده است.

5-اهنماي آموزشي و عملي درمان: وسواس ، پديدآورنده : مهدي اصفهاني -محمدرضا عابدي-حميد طاهر نشاطدوست ، ناشر: فرهنگ پژوهان دانش

چکيده :
وسواس فكري و عملي يكي از اختلالات اضطرابي است كه درصد قابل توجهي از مراجعان به كلينيكها و مراكز مشاوره را تشكيل ميدهد. امروزه در روشهاي درمان رفتاري وسواس، به آموزش بيمار و آگاهي او در زمينۀ اين بيماري و نقش فعال او در فرآيند درمان و انجام تكاليف خانگي، اهميت زيادي داده ميشود. هدف نگارنده از نوشتن راهنماي حاضر، آگاه ساختن بيمار از ماهيت وسواس و عرضۀ راههاي عملي و علمي درمان آن است. تا بدينترتيب بيمار نقشي فعال در فرايند درمان ايفا كند و علاوه بر بهبود و ارتقاء كيفيت زندگي، بسياري از هزينههاي درماني، كه به عهده اوست، كاهش يابد. وي در بخش پاياني كتاب به پرسشهاي شايع در خصوص اين اختلال پاسخ گفته است.

6-شفاي وسواس: پاسخ به 444 سوال كاربردي براي فرد وسواسي، همسر وسواسي، خانواده وسواسي، درمانگر فرد وسواسي ، پديدآورنده : علي اسلامي نسب-فرحناز قربانپور ، ناشر: شفابخش

چکيده :
مطالب اين كتاب كه در قالب 444 پرسش و پاسخ تدوين شده شامل راهكارهايي است به منظور بر طرف ساختن وسواس كه براي نمونه در آن خاطرنشان شده است: "حدود 40 درصد مردم ما دچار شخصيت وسواسي و حداقل چهار درصد آنها مبتلا به اختلال اضطرابي وسواس هستند تجربه باليني ما نشان ميدهد كه به دلايل متعدد فرهنگي، تربيتي و فشارهاي متفاوت و متداوم تعداد بيشتري از مردم، هر روزه مبتلا به وسواس ميشوند. فاجعه زماني است كه فرزندان افراد وسواسي نيز پي در پي به تعداد وسواسيها اضافه ميشوند. وسواس مثل هراس از مهمترين بيماريهاي فكري و رواني بشر است و چون ممكن است فرد را در اتاق كار يا محل زندگي ميخكوب و درماندگي مطلق ايجاد كند، بايد درمان شود".

7-نكتههايي درباره: وسواس و راه درمان آن ، پديدآورنده : سيداسماعيل شاكراردكاني ، ناشر: فرهنگ اهل بيت (ع)

8-وسواس: پيدايش، رشد و علاج ، پديدآورنده : مصطفي زماني ، ناشر: برگ شقايق ، مهدي يار

چکيده :
اين كتاب، پژوهشي است در باره بيماري «وسواس»، كه نويسنده در آن، از ريشه‏ها و علل وسواس، عوامل رشد و تداوم وسواس، و راههاي درمان آن سخن مي‏گويد. عناوين مورد بحث در مقدمه عبارت‏اند از: رابطه جسم و فكر؛ شيطان يا ابليس؛ وسوسه‏هاي بي اساس؛ وسوسه‏هاي سياسي. نويسنده در بخش اول تعريف وسواس، انواع وسواس، مراحل وسواس، و منشأ وسواس از نظر روانشناسي نقد و بررسي مي‏كند. وي در ضمن از درك شرايط زمان، اعتدال و بدعت؛ نقش «شيطان» در وسواس؛ نقش فرشتگان و پيامبران در جلوگيري از وسواس؛ روش ائمه اطهار (ع) در مبارزه با وسواس سخن مي‏گويد. در بخش دوم - با عنوان رشد وسواس - بيشتر از زمينه‏هاي رشد وسواس در ميان افراد مذهبي بحث شده كه شامل اين موارد است: وسواس در طهارت؛ وسواس در نماز و روزه؛ وسواس در «ازدواج»؛ وسوسه در شوهر دادن دختر؛ وسوسه در نيت.

9-وسواس: شناخت و راههاي درمان ، پديدآورنده :علي محمد حيدري نراقي ، ناشر: مهدي نراقي

چکيده :
مراحل و نشانه‏هاي بيماري وسواس و راههاي درمان آن با استناد به منابع ديني و آيات و روايات در كتاب حاضر بررسي شده است. نويسنده داستانها و آموزه‏هاي متعددي از منابع مختلف درخصوص خطرات و آثار منفي وسواس و نحوه نفوذ شيطان از طريق اين بيماري بيان كرده و با بررسي رابطه روح و بدن از راهكارهاي مختلفي سخن گفته كه باعث رهايي از خاطرات بد، مبارزه با نگراني و اضطراب و غلبه بر ترس و تلقينات رنج‏آور مي‏شود. ابعاد وسواس، شناخت وسواس، نشانه‏هاي وسواس، ترسهاي نابجا، حديث نفس، ترس از آينده و تلقين برخي از عناوين كتاب است.

10-اختلال وسواس فكري و عملي و درمان آن با تاكيد بر رويكرد نوين ذهن آگاهي (راهنماي عملي براي روانشناسان و مراجعين) ، پديدآورنده:حيدرعلي نيك روش-ايلناز سجاديان-محمدعلي نادري ، ناشر: دانشگاه آزاد اسلامي (خوارسگان)

11-اختلال وسواسي – جبري ، پديدآورنده:محمدرضا سرگلزايي-هاله آذرپژوه ، ناشر: سياپه
چکيده :
مطالب اين كتاب كه راجع به بيماري وسواسي است ابتدا اين بيماري را تعريف كرده است و علائم آن را بيان كرده است سپس درمان دارويي آن را توضيح داده است و بعد از آن هم مقياسهاي سنجش اختلال وسواسي جبري را بيان كرده است .

12- راهکارهاي عملي درمان وسواس ، آيت الله حسين مظاهري
http://www.almazaheri.org/farsi/Index.aspx?TabID=0602&BookNum=106&BookNa...

Tags:

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
11 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .