پزشکي بخوانم يا طلبگي

بنده سال دوم پزشكي هستم.ولي جمعي از دوستانم مدام به من مي گويند،طبابت در برابر فقاهت هيچ است و اطبا فقط چند صباحي به بيشتر عمر كردن و بيشتر گناه كردن كمك مي كنند و اهميت پزشكي به طلبگي مثل نسبت دنيا به آخرت،حقير است.
آيا همينطور است؟

با عرض سلام و ادب خدمت پرسشگر محترم؛
اولاً؛ واضح است كه اين سخن دوستان شما مبني بر اينكه طبابت تنها كمك كردن به عمر بيشتر افراد و احياناً فرصت بيشتر دادن به ايشان براي گناه كردن است دور از انصاف است. در روايات خدمت به خلق الله و قضاي حاجات مومنين از بزرگترين عبادات شمرده شده است. ضمن اينكه پزشك خوب از دو جهت نيز مي تواند به صورت غير مستقيم به تقويت دينداري مردم نيز كمك كند. اول اينكه با درمان خوب باعث مي شود تا انسان ها سالم تر زندگي كنند و بهتر بتوانند خدا را عبادت كنند. دوم اينكه پزشك متدين بسيار مبلغ خوبي خواهد بود براي همكاران و بيماران خود.

ثانياً؛ اما در مقايسه كلي طبابت با فقاهت بايد بگويم تا حدودي حق با ايشان است. اين درمان بدن است و آن درمان روح. شما خود نسبت ارزش روح و بدن را مي دانيد: تن آدمي شريف است به جان آدميت. قطعاً يك روحاني با سواد و خوب در تعالي خود و جامعه بسيار موثر تر از يك پزشك خوب است. از تاثير اين انتخاب در تعالي خود نيز غافل نشويد، كسي كه علم دين ندارد و نمي داند روش تهذيب نفس و رشد عقل و ايمان چيست، شايد با انجام واجبات به بهشت برود اما نمي تواند به كمال و رشد ايده آل نائل گردد.
ثالثاً؛ اما بالاتر از همه اين ها وظيفه انسان است. ملاك بندگي نه فقاهت است و نه طبابت، بلكه اين است كه به وظيفه خود عمل كنيد. حالا از كجا مي فهميم وظيفه شما چيست و خداوند شما را در چه شغل و حرفه اي ببيند راضي تر است؟ ملاك اين است كه ببينيد خداوند چه استعدادي را در شما قرار داده است. منظور از استعداد توانايي فهم مطالب به علاوه علاقه و دغدقه شما است. مثلاً بنده اصلاً استعداد نقاشي ندارم، خب معلوم است خدا از من نمي خواهد در اين رشته وارد شوم چون موفق نيستم. حتي اگر هنرمند مومن در جامعه كم باشد و جامعه نيازمند نقاش هاي حزب اللهي و مومن باشد. وظيفه بر دوش بنده نيست.
در مورد طلبگي هم واقعاً برخي اصلاً عربي يا فقه و اصول را دوست ندارند و مناسب ذوق و سليقه و فهم ايشان نيست. اين ها عموماً وقتي وارد اين كسوت مي شوند موفق نيستند بلكه شايد به اين لباس و به اين دين نيز ضربه بزنند.
الحاصل؛ به حرف دوستانتان توجه نكنيد و خداي نكرده تحت تاثير حرف ايشان مسيري را انتخاب نكنيد. بدانيد اين حرف ها مال همين سال اول و دوم است. در سال هاي بعد كه مدت زيادي از انتخاب مسير مي گذرد ديگر اين گونه موضوعات مطرح نيست. اما لطفاً به اين چند نكته توجه كنيد:
1. با توجه به اينكه پزشكي قبول شده ايد مشخص است كه از هوش خوبي برخورداريد و استعداد دروس طلبگي را داريد.
2. با چند نفر از كساني كه درس روحانيت خوانده اند(حداقل ده سال) در مورد موضوع خود مشورت كنيد. همين طور از ايشان به صورت دقيق تر در مورد ريز موضوعات و محتواي دروس طلبگي و يا حتي مشاغل احتمالي آينده بپرسيد تا بفهميد واقعاً علاقه مند هستيد يا خير.
3. بدانيد اين راه علاقه مي خواهد و دغدقه. يعني بايد با هدف و علاقه وارد حوزه علميه شويد تا بمانيد و سختي هاي اين رشته شما را با خود نبرد. بدانيد به محض انتخاب مسير طلبگي اعتراض ها از دوست و آشنا شروع خواهد شد. چرا؟ حيف نبود؟ مگه پزشك نمي تونه ديندار باشه؟ اين همه طلبه، چه گلي به سر جامعه زدن؟ فعلاً پزشكي بخون بعداً يا همراهش كم كم دروس ديني رو هم بخون و ... . شما بايد براي همه اين سوالات پاسخ داشته باشيد. نه اينكه دوباره مردد شويد كه چرا مسير طلبگي را انتخاب كرده ايد. تاكيد مي كنم با هدف و علاقه و البته توكل به خدا بايد وارد اين حوزه شويد. عميقاً با خود بيانديشيد براي چه من بايد طلبه شوم؟
4. اگر اين دو معيار هدفمندي و علاقه در شما وجود داشت ( يا اگر براي شما پزشكي و طلبگي علي السويه بود) ترديد نكنيد كه بايد مسير طلبگي را انتخاب كنيد. برخي مراجع انتخاب طلبگي را براي كساني كه شرايط آن را دارند واجب مي دانند. زيرا الان به قول معروف من به الكفايه( افراد مكفي و لازم) در اين رشته وجود ندارند و طبعاً گمراهي و ضلالت جامعه بر عهده كساني است كه مي توانستند مبلغ دين شوند و نشدند.
5. دعا كنيد و به درگاه خدا تضرع كنيد تا شما را به مسير درست هدايت كند. اين خيلي مهم است. ان شاء الله موفق باشيد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
13 + 5 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .