چگونگی به کمال رسیدن حضرت علی علیه السلام

چرا حضرت علي خصوصيات خوب خود را در خود پرورش داده و به کمال انساني رسيده؟ يا چرا حضرت علي به کمال رسيد؟

انسان همواره در پي كمال بوده و هست و در واقع كمال براي او غايت و هدفي است زيبا و خواستني. كمال هر موجودى رسيدن به درجات وجودى است كه امكان رسيدن به آن را دارد ؛ مثلا يك دانه سيب قوه تبديل شدن به يك درخت تنومند و زيبا و پر از شاخه‏هاى سرسبز و ميوه‏هاى لذيذ و خوشمزه را داراست و رسيدن به چنين وضعيتى براى آن كمال و حركت در مسير تكامل است.
برعكس پوسيده شدن آن دانه انحطاط و حركت در خلاف مسير تكامل است.
بنابر اين ، بر هر انساني لازم است تا توانايي هاي خود را با سعي و تلاش به فعليت برساند تا سرانجام به كمال و هدف خلقت خود دست يابد و آن را محقق سازد. حضرت علي (ع) نيز براي رسيدن با كمال انساني ، يعني تقرب به ذات خداوند ، تمام خصوصيات خداداي خود را پرورش داد و به فعليت رساند تا دست آخر در جوار قرب الهي جاي گيرد.
البته اين سوال كه چرا حضرت علي (ع) خصوصيات خوب خود را پرورش داد ، همچون اين است كه كسي بپرسد چرا فرد تشنه در پي آب است و آب مي نوشد. شكوفا كردن خصلتهاي خوب امري است كه همگان در پي آن اند و همواره سعي دارند تا خود بهترين باشند و اساسا انسان ذاتا و فطرتا به دنبال خوبي و خير و گريزان از بدي و شر است.
بهتر است سوال را بدين گونه بپرسيم كه حضرت علي (ع) چگونه به كمال رسيد. در اين باره بطور خلاصه بايد گفت كه چون كمال حقيقي انسان رسيدن و تقرب به ذات خداوندي است و اين هدف نيز تنها در شكل بندگي خداوند تجلي مي كند حضرت علي (ع) تمام سعي خود را در راه رسيدن به مقام بندگي خداوند به كار برد.
از اين رو ، با شناخت كمال واقعي و تلاش در راه برآوردن آن مي توان چونان او به كمال شاسته انسان دست يافت.
در پايان بايد گفت كه رسيدن به كمال غايت و هدف تمام هستي و آفرينش است و تمام ذرات هستي همواره به سوي رسيدن به كمال خود در حركت اند همانطور كه دانه سيب چون در بستر مناسبي قرار بگيرد حركت خود را آغاز مي كند.
از آنجا كه خداوند وجودي است وطلق و كامل و بي عيب و نقص ، تمام موجودات ناخواسته به سويش در حركتند و اصلا حات و زندگي موجود در عالم هستي بخاطر همين كشش وجودي ذات خداوند است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
1 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .