کمک کردن در سفر به رفقا و همراهان

کمک کردن در سفر به رفقا و همراهان

در سفر اعانت رفقا كند و از خدمت و كار كردن در حوائج ايشان مضايقه نكند تا حق تعالى از او هفتاد و سه اندوه برطرف كند ، و او را در دنيا از هم و غم پناه دهد و از او اندوه بزرگ روز قيامت را برطرف كند.

و روايت است كه: حضرت امام زين العابدين عليه السّلام سفر نمى ‏كرد مگر با اشخاصى كه نشناسند آن حضرت را، براى آن كه در راه اعانت آن ها نمايد، زيرا كه هر گاه آن جناب را مى ‏شناختند، نمى‏ گذاشتند كه آن حضرت كارى بكند.

و از اخلاق شريفه حضرت رسول صلّى الله عليه و آله نقل شده كه وقتى، با اصحاب در سفر بود، خواستند گوسفندى بكشند؛ يكى گفت: كشتن گوسفند با من، ديگرى گفت: كندن پوست او با من و ديگرى گفت: پختن او با من، حضرت فرمود: جمع كردن هيزمش با من.
گفتند: يا رسول الله اين كار را ما خواهيم كرد، شما زحمت نكشيد. فرمود: مى‏ دانم شما اين كار را خواهيد كرد لكن من خوشم نمى ‏آيد كه از شما امتيازى پيدا كنم، زيرا كه حق تعالى كراهت دارد كه ببيند بنده خود را كه، فضيلت داده خودش را به رفقايش.
و بدان كه ثقيل ترين مردم در سفر نزد رفقا آن كسى است كه با آن كه اعضايش صحيح و سالم است تنبلى مى ‏كند و مشغول كارى نمى‏ شود و منتظر است كه رفقاى او كارهاى او را بكنند.

‏(کتاب شریف مفاتیح الجنان/ حاج شیخ عبّاس قمی رحمه الله (محدّث قمی)/ ابتدای باب سوم‏)‏
(برگرفته از نرم افزار محدّث قمی رحمه الله، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) قم)

حاج شیخ عبّاس قمی رحمه الله / ولادت در قم در سال 1294 ه ق هجرت به نجف در 18 سالگی / هجرت به مشهد در سال 1332 هجرى / هجرت به نجف در سال 1352 هجرى وفات ایشان در نجف اشرف، در شب 23 ذيحجّه سال 1359 ه ق = دوم بهمن 1319 ش در سنّ 65 سالگی و قبر شريفش در ايوان سوّم ناحيه شرقى باب القبله صحن شريف مرقد مطهّر حضرت على عليه السّلام، كنار قبر استادش علاّمه محدّث نورى رحمه الله است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
13 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .