گرفتار عشق

دوس دارم بميرم گرفتار عشق غير خدايى شدم چكار كنم؟

پرسشگر گرامي، خوب است بدانيد كه تمامي رفتارهاي ما (اعم از رفتارهاي ظاهري و بخش زيادي از هيجانات و احساسات) نقشهايي است كه با سرانگشتان هنرمند «انديشه»، در تابلويي به نام شخصيت، به معرض ديد خود و ديگران مي گذارد. چه زيبا گفت مولانا كه « اي برادر، تو همه انديشه اي، ما بقي تو استخوان و ريشه اي». حقيقت اين است كه ما آن گونه اي زندگي مي كنيم كه مي انديشيم.
حال حادثه اي شگرف بنام عشق را در همين چارچوب نگاه كنيد. چرا ما عاشق پسر يا دختري كه در كوچه مجاور، كلاس ديگر يا آن شهر دورتر زندگي مي كند نمي شويم؟ جواب شما واضح است: چون او را نديده ايم، چون او را نمي شناسيم. پس حتي آنچه كه در دل ما آدمها اتفاق مي افتد (و مد روز شده است كه بگويند دست عقل از آن كوتاه است و يكسره شاهكار دل است، پس حقيقت دارد!) هم از اين دايره خارج نيست. با اين اوصاف، پاسخ يك سؤال ديگر نيز رخ مي نمايد. معيار عشق چيست؟ جواب: شناخت درست و كامل. وگرنه چيزي جز هيجان و احساس زدوگذر نخواهد بود.
حال برگرديم به سوال شما. ابتدا بايد ببينيد آنچه در شما اتفاق افتاده، به راستي عشق است؟ اگر چنين باشد، شما حتما قبل از عاشق شدن، تمام معيارهاي اصلي يك همراه خوب را در نظر داشته ايد و با دقت فرد مورد نظر را در داشتن و نداشتن آنها مورد سنجش قرار داديد. اگر نه، شما دل را به نگاهي باخته ايد (كه تخيل مكرر، آن را حقيقت جلوه داده است) و عشقي كه در دستهاي دلتان وجود دارد، ارزش عشقي عاقلانه را ندارد.
حال بنا را بر اين مي گذاريم كه شما تمام مراحل عاشق شدن را درست رفته ايد و اكنون به واقع در كوچه باغهاي آسماني عشق قدم مي زنيد و قلبتان، سوخته آتشي است كه در آن افتاده است. شما هم مي دانيد كه توان ناقص آدمي از درك تمام ابعاد زندگي، عاجز است. دست گرم و قدرتمندي لازم است تا دستهاي كودكانه عقل ما را بگيرد و از كوچه پس كوچه هاي ناهموار و خطرناك دنيا عبور دهد، از همه دامهايي كه دشمنان ناپيداي ما (نفس و شيطان) برايمان گسترده اند به سلامت بگذراند و آرامش را به قلبمان، ايمانمان و سلامتمان هديه نمايد. از نگاه كودك، چاقو، وسيله خوبي براي بازيست اما در نگاه مادر، حادثه ايست كه مي تواند روح و جسم كودك دلبند را بي رحمانه بيازارد. خداي مهربان، شما را بهتر از خودتان مي شناسد. خداي مهربان، شما را بيشتر از خودتان دوست مي دارد. خداي مهربان ديگران را هم بهتر از خودشان و شما مي شناسد. خداي مهربان آينده و گذشته را مي داند. خداي مهربان ... . شايد اين وجود سراسر رحمت، اين دوستي و عشق را به صلاح شما و ايشان نمي داند. «عسي ان تكرهوا شيئا و هو خير لكم و عسي ان تحبوا شيئا و هو شر لكم. والله يعلم و انتم لاتعلمون». چه بسا شما از چيزي ابا داريد، حال آنكه برايتان خير خواهد داشت و چه بسا چيزي را دوست مي داريد كه برايتان شر خواهد بود. خدا مي داند و شما نمي دانيد.(بقره ٢١٦).
پس اول اين را مشخص كنيد كه در نظر خدا اين عشق براي شما خوب است يا بد؟
اما راهكارهايي براي رهايي از اين عشق:
1- حساس ترين دوره ي زندگي جواني است مي توان گفت سعادت و شقاوت انسان در اين دوره رقم مي خورد بنابراين درك اين مطلب در پيدا كردن مسيرها وهمچنين كنترل غرايز نقش مهمي دارد.در اين فكر كنيد كه ايام جواني من خيلي كوتاه و فرصتي است كه اگر از دست رفت ديگر امكان بازگشت ندارد .
2-از نگاه كردن به او جدا خودداري كنيد. چون هر آنچه ديده بيند دل كند ياد . امام علي ( عليه السلام ) مي فرمايند : بسا نهال عشقي كه از نيم نگاهي كاشته شده است (ميزان الحكمه / ج8 / ص 3789).
3-از هرگونه ارتباط تلفني، نامه و صحبت هاي شفاهي و رو در رو با او اجتناب كنيد. هر چند اين كار در ابتدا سخت و دشوار به نظر آيد، اما با توجه به آسيب‌هايي كه براي اين ارتباط براي شما هست اگر مدتي استقامت داشته باشيد حتما به نتيجه خواهيد رسيد.
4-دقت خود را به گونه اي تنظيم كنيد كه در رفت و آمدها كمتر با او برخورد كنيد.
5-از بيكاري و تنهايي اجتناب كنيد زيرا هنگام بيكاري يا تنهايي ذهن انسان جولانگاه اين گونه افكار و تخيلات مي شود.
6-در صورت امكان و از طريق واسطه اي كاملا مورد اطمينان اگر آن فرد مذكور شرايط ازدواج با شما را دارد او را تشويق و ترغيب به ازدواج كنيد در غير اين صورت اصلا به او فكر نكنيد.
7-يادمان نرود كه ظاهر فيزيكي و...بعد از مدتي براي پسرودختريك امرعادي شده ويا به مرور زمان از بين مي رود .
8-ارتباط خود را با دوستان سالم برقرار كرده وبا تجمعات مذهبي مرتبط شويد.
9-دعا كنيد واز خداوندبهترين ها را طلب كنيد .
10-موارد تحريك كننده اعم از شنيدني هاٰ، خواندني ها،افكارو...همانندجرقه اي است كه كنار مواد محترقه قرار گرفته در اين صورت نتيحه اي جز اشتعال وآتش سوزي مورد انتظار نخواهد بود.
11-اگر چه لذائذ حرام ونامشروع در ابتدا، قدري خوشايند بوده اما اگر دقت كنيم خواهيم ديد بعد از مدتي پشيماني، ندامت وكدورت رابراي انسان به ارمغان مي اورد.
12- رسيدگي به خواهش ها نفس را قوي تر كرده وتداوم اين كار باعث ضعيف شدن انسان در مقابل نفس خواهد شد.
14-معنويات به ويژه نماز نيروهاي خارق العاده اي هستند كه خداوند آن ها را قرارداده تا او در دام شياطين گرفتار نشود اين قسمت را حتما تجربه كنيد و ارتباط خود را با خدا بيشتر كرده و از او بخواهيد كه شما را در ترك اين عشق ياري كند.

15-به خوداميدوار بوده ومصمم باشيد كه در اين اقدام موفق خواهيد شد. تلقين مثبت را هرگز فراموش نكنيد، هر روز اين جمله را كاملا به صورت جدي و مصمم تكرار كنيد كه من با كمك خدا مي توانم اين عشق را كنار بگذارم .
16-از خداوند وائمه ي اطهار (عليهم السلام) كمك بگيريد .
17- توبه يعني تولد دوباره و باز كردن فصل جديد در زندگي.
18- براي ترك گناه روحيه اي شاد و همراه با نشاط لازم است و با نا راحتي و نا اميدي به جنگ گناهان نمي روند .
19- در خانه خدا هميشه به روي بندگانش باز بوده وخداوند از بازگشت بنده اش بسيار خوشحال مي گردد.
20-فراموش نكنيد بهترين كار كنترل افكار مخربي است كه سراغتان مي آيد پس براي زندگي خود برنامه ريزي داشته باشيد واز تنهايي وبيكاري جدا پرهيز كنيد.
21- ازدواج بهترين گزينه است روي آن فكر كنيد.
22-تلقين در جهت منفي و مثبت اثر خود را به همراه دارد و شما سيگنال هاي منفي را كنار گذاشته و پيامهاي مثبت به خود ارسال كنيد.
23- هر كاري كه عادت انسان شده باشد يك شبه قابل تغيير نيست پس خود را بشناسيد و طبق ظرفيت هاي وجودي خود اقدام به ترك اين عادت بنماييد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
7 + 13 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .