گزیده ای از مناجات های علاّمه حسن زاده آملی (8)

گزیده ای از مناجات های علاّمه حسن زاده آملی 8

از الهی نامه ی حضرت علاّمه حسن حسن زاده آملی حفظه الله

الهى، (( حقّ محمّد و آل محمّد بر ما عظيم است ؛ اللّهمّ صلّ علی محمّد و آل محمّد )) .

الهى، گريه ؛ زبان كودك بى زبان است. آن چه خواهد از گريه تحصيل مى كند. از كودكى راه كسب را به ما ياد داده اى. قابل كاهل را از كامل مكمّل چه حاصل ؟!

الهى، همه از مردن مي ترسند و حسن از زيستن كه اين كاشتن است و آن درويدن ؛ « كُلَّمَا رُزِقُوا مِنهَا مِن ثَمَرَهٍ رِزقاً قَالُوا هَذَا الَّذِی رُزِقنَا مِن قَبلُ وَ اُتُوا بِهِ مُتَشَابِهَا » ؛ و (( الدّنيا مزرعه الآخره )) ، « جَزَاءً وِفَاقاً » .

الهى، خانه كجا و صاحب خانه كجا ؟ طائف آن كجا و عارف اين كجا ؟ آن سفر جسمانى است و اين روحانى. آن براى دولتمند است و اين براى درويش. آن اهل و عيال را وداع كند و اين ماسوا را. آن ترك مال كند و اين ترك جان. سفر آن در ماه مخصوص است و اين را همه ماه و آن را يك بار است و اين را همه عمر. آن سفر آفاق كند و اين سير انفس، راه آن را پايان است و اين را نهايت نَبُوَد. آن مي رود كه برگردد و اين مي رود كه از او نام و نشانى نباشد. آن فرش پيمايد و اين عرش. آن مُحرِم مي شود و اين مَحرَم. آن لباس احرام مي پوشد و اين از خود عارى مي شود. آن لبّيك مى گويد و اين لبّيك مي شنود. آن تا به مسجد الحرام رسد و اين از مسجد اقصى بگذرد.
آن اِستلام حجر كند و اين انشقاق قمر. آن را كوه صفا است و اين را روح صفا. سعى آن چند مرّه بين صفا و مروه است و سعى اين يك مرّه در كشور هستى. آن هروله مي كند و اين پرواز. آن مَقام ابراهيم طلب كند و اين مُقام ابراهيم. آن آب زمزم نوشد و اين آب حيات.
آن عرفات بيند و اين عرصات. آن را يك روز وقوف است و اين را همه روز. آن از عرفات به مَشعَر كوچ كند و اين از دنيا به محشر. آن درك مِنى آرزو كند و اين ترك تمنّى را. آن بهيمه قربانى كند و اين خويشتن را. آن رَمىِ جمرات كند و اين رجم هَمَزات. آن حلقِ رأس كند و اين ترك سر. آن را « لاَ فُسُوقَ وَ لاَ جِدَالَ فِی الحَج » است و اين را فِی العُمر. آن بهشت طلبد و اين بهشت آفرين. لاجرم آن حاجی شود و اين ناجی . خُنُك آن حاجی كه ناجی است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
15 + 5 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .