گعده هاي دوستانه در خوابگاه

سلام و عرض ادب در بسياري از گعده هاي دوستانه كه مي نشينم، براي خندان بودن و شاد بودن به تمسخر ديگران و غيبت كردن مي پردازند، بنده هم كه مخالفت مي كنم مورد بي مهري قرار مي گيرم و به من مي گويند تو آدم خشكي هستي و اصلا نمي تواني شاد باشي! سوال من اين است با توجه به تأكيد اسلام براي شاد بودن، در چنين جمع هايي براي خندان بودن به جاي تمسخر و غيبت چه بايد كرد و شما چه راهكاري براي مقابله با اين مسائل پيشنهاد مي كنيد؟

انديشمندان، روانشناسان و انسان شناسان تاكيد مي كنند كه انسان موجودى دو بعدي است و از جسم و روح پديد آمد، هر كدام نيازها و آسيب‏هاى خاص خودش را دارد. همان گونه كه بدن انسان براي حفظ سلامتي و بقاي خود به انواع غذاها احتياج دارد، روح آدمى نيز به شادابى و تفريحات سالم نيازمند است.
از آن جا كه شادى، ناكامى، نااميدى، ترس و نگرانى را از انسان دور مى‏سازد، روان‏شناسان به ايجاد و تثبيت آن در انسان دستور اكيد داده‏اند. اين همه حكايت گر اين حقيقت است كه شادى نياز اساسى و ضرورى انسان مى‏باشد.
بحث شادي در اسلام بسيار گسترده است و با عناوين بسياري پيوند دارد. لذت, سعادت، آرامش, تفريح, نشاط, اخلاق, عبادت, تقوي, ايمان و و همچنين ساير آموزه هاي ديني از جهتي براي رسيدن به آرامش و ايجاد روحيه شاد و با نشاط برنامه ريزي شده است. به جرئت مي توان گفت: يكي از مهمترين نتايج دين داري رسيدن به آرامش و شادي است.
در اسلام اعياد بسياري مانند عيد فطر و عيد قربان و عيد غدير و همچنين روزهاي تولد امامان (عليه السلام ) هست كه در آنها توصيه به ديد وبازديد و در بعضي از آنها توصيه به نماز، روزه، يعني خوشنود ساختن خداوند وهديه دادن و شاد ساختن ديگران، شده است.
امام على(ع) فرمود: «مؤمن شبانه روز خود را به سه قسمت تقسيم مى‏كند: قسمتى را صرف مناجات با پروردگارش مى‏نمايد. قسمت ديگرى را در طريق اصلاح معاش و تأمين هزينه زندگى‏اش به كار مى‏گيرد و قسمت سوّم را براى تحصيل شادي و بهره‏گيرى از لذت‏هاى حلال و دلپسند مى‏پردازد. براى شخص عاقل درست نيست كه حركتش جز در يكى از اين سه جهت باشد (1)
روابط شاداب اجتماعي: اسلام ديني است كه به روابط اجتماعي و چگونه حاضر شدن دراجتماع وخوشرو وخنده رو بودن درجامعه وزدودن غبار غم از چهره دوستان بوسيله شادابي وخندان بودن تأكيد بسياري كرده است. واز مؤمنان خواسته است تا از اخمو بودن و تلخي كردن وغمگين بودن دوري كنند چرا كه هم در زندگي خود آنها وهم بر اطرافيان آنها اثر منفي مي گذارد. شادي كردن ودوري ازغم منفي واحساس خوشبختي كردن از اصلي ترين برنامه هاي اين فرهنگ غني و دين كامل است. دقت در سخنان ائمه و پيامبرصلي الله عليهم اجمعين اهميت فوق العاده شادي وتبسم وخوشرويي را نشان مي دهد.
. سهراب سپهري گفته است: شاد بودن هنر است، شاد كردن هنري والاتر.

شاد كردن ديگران: فلسفه نهايي دين چيزي جز خشنود ساختن خداوند نيست. نيت، روح دين است و انسان با ايمان هر كاري كه انجام مي دهد، قصدش كسب رضايت الهي است. خدمت به خلق از عبادت هاي بسيار مهم تلقي شده و در بسياري از موارد، رضايت الهي در خشنود ساختن خلق خدا قرار دارد ؛ بنابراين مبناي شاد كردن ديگران، خشنودي خداوند است و اين مقوله در راستاي رضايت الهي توجيه مي شود، به همين جهت نيز شاد كردن برادر مومن، امري مستحب و شوخي كردن با ديگران، عملي مجاز به شمار مي‌رود.

نشان دادن چهره‌ي خشن و متصلّب از اسلام، ظلم بزرگي به اسلام است؛ زيرا دين اسلام، دين زيبايي است، دين نشاط است، ديني آسان است و ديني منعطف است. اسلام دين جوان‌پسند و دين جوانان است، براي همين بود كه در صدر اسلام اولين كساني كه اسلام را پذيرفتند و پيامبر خدا را ياري دادند، جوانان بودند. حضرت رسول (ص) در اين باره فرموده‌اند: وقتي خدا مرا به پيامبري مبعوث كرد، جوانان مرا ياري دادند و پيران مخالفت كردند. (2)
اسباب شادي: عوامل شادى آفرين و مسرّت‏بخش در زندگى انسان‏ها از فراوانى و تنوع بالايى برخوردارند. اعم از سوژه‏هاى ديدارى، شنيدارى، از قبيل موسيقى، رقص و فيلم‏هاى گوناگون و همچنين انواع خوردنى‏ها و نوشيدنى‏هاى الكلى و غيرالكلى و در مقابل، انواع صداها و تصاوير، مأكولات و مشروبات، ارتباطات و تفريحات مجاز و مشروع نيز قابل تصور است.
برخى از عوامل شادى، نشاط جسمانى را كه اثرغير مستقيمى نيز بر نشاط روحى دارد، براى انسان به ارمغان مى‏آورد و پاره‏اى از عوامل شادى به صورت مستقيم، بر نشاط روح اثر مى‏گذارند.
عوامل معنوي چون تلاوت قرآن، دعا، نماز، تفكر در آفريده‏هاى خداوند، ايمان، صدقه دادن و پرهيز از گناه، از جمله عواملى‏اند كه زمينه‏هاى روانى و روحى شادى را فراهم مى‏آورند و عواملى چون، تغذيه مناسب، ورزش، بوى خوش، خودآرايى، پوشيدن لباس‏هاى روشن، پياده روى و نگاه كردن به سبزه‏ها از آن دست عواملى‏اند كه زمينه‏هاى مادى و جسمانى نشاط را فراهم مى‏آورند؛ هر چند كه پس از برخوردارى از نشاط جسمانى، شادى روحى نيز نصيب انسان مى‏شود.
اسلام براي فراهم شدن زمينه‌هاي شاد زيستن مومنان به ابزارهاي آن توجه زيادي نموده است به عنوان مثال بوي خوش كه عامل مهم شادماني است، از سنت‌هاي رسول خدا(ص) است. امام صادق(ع) مي‌فرمايد: رسول خدا(ص) براي بوي خوش بيشتر از خوراك خرج مي‌كرد. (3)
يا پوشيدن لباس سفيد در اسلام مورد تاكيد است چون رنگ روشن بخصوص سفيد شادي آفرين است و شايد از اين رو پوشيدن لباس سفيد بخصوص در حال نماز تأكيد شده است.
توصيه به نظافت، سير و سفر، شركت در مجالس شادي مثل مجالس عروسي و وليمه و اطعام دادن در هنگام ازدواج و تولد فرزند و برگشت از حج و زيارت، تاكيد بر صله ارحام و ديد و بازديد و دست دادن (مصافحه) با مومنان و... همه از لوازم و زمينه‌هاي يك اجتماع شاد و پر تحرك است كه تاكيد بر اين موارد از سوي اسلام گواه بر اهميت دادن دين مبين اسلام به مقوله شادي و سرور است.
پياده‏روي، سواركاري، غوطه‏وري در آب، نگاه كردن به سبزه‏ها، خوردن و نوشيدن، مسواك كردن، شوخي، خنده، سير و سفر در شهرها وسرزمين‏هاى مختلف و گشت و گذار در طبيعت و ديدن منظره‏هاى زيبا و آشنايى با آداب و رسوم ملت‏ها، گذشته از فايده‏هاى فراوان مادى و معنوى، آدمى را از افسردگى مى‏رهاند و به سلامتى جسم و روان و ايجاد شادابى كمك شايانى مى‏كند. از اين رو، دين مقدس اسلام مردم را بسيار بدان سفارش كرده است و تعبير سيروا فى الارض(4) را در آيات متعددى از قرآن مى‏توان يافت. مرز شادي: گروهى اعتقاد دارند كه شادمانى و نشاط، مطلق بوده و هيچ حد و مرزى را نمى‏شناسد. با هر وسيله‏اى، با هر ابزار و شيوه‏اى، مى‏توان به شكار شادى و شادمانى رفت. و هر كارى مجاز است، هر نوع ترانه و رقصى روا است. هر گونه گفتن و خنديدن و خنداندن درست است. اين گروه كه به اصالت لذت اعتقاد دارد و هر لذت و هر شادى را با هر عاملى تجويز مى‏كند. از اين رو، برخى افراد به انواع مسكرات، انواع مواد مخدر و اعتيادآور، انواع رقص‏ها و موسيقى‏ها و انواع قصه‏ها و قصه‏پردازى‏ها، روى مى‏آورند و در نتيجه به انواع آفات روانى دچار مى‏گردند و كار به جايى مى‏رسد كه با چنين لذت‏هايى اقناع نمى‏شوند و آن گاه در تداوم لذت‏جويى‏هاى بى‏حد و مرز خود گاهي به قتل و آدم‏كشى، فساد و فحشاء، به ابتذال و مسخ ارزش‏هاى انسانى و فطرى، دگرآزارى، خودآزارى و خودكشى گرفتار مى‏شوند.
بسيارى از بزهكارى‏ها و جرائم به شادى‏هاى بى‏حد و مرز باز مى‏گردد، مردم را مسخره مى‏كنند تا بخندند، آبروى ديگران را مورد تعرض قرار مى‏دهند تا شادى كنند و ديگران را زجر و شكنجه مى‏دهند تا خود شاد باشند.
در مقابل گروهى ديگر، شادى‏ها و تفريحات را قانونمند مى‏دانند و در مرز «بايدها» و حلال تفسير مى‏كنند، هر نوع شادى و تفريحى را مجاز نمى‏شمارند و در يك كلمه به تفريحات سالم باور دارند، تا از اين طريق مرز حرمت و آبروى خود و ديگران محفوظ بماند، تا شادى و خنده و تفريحات ما به ديگران صدمه‏اى وارد نسازد. به نظر اين گروه، خنده و شادى و لذت، خوب است، اما نه با آزار و اذيت ديگران. شادمانى خوب است نه با زير پا گذاشتن قوانين و مقررات اجتماعى و الهى.
پس از مقدمه بالا چند راهكار عملي خدمت شماارائه مي شود تابا نرمي و از راه دوستي براي از بين بردن اين عادت ناشايست بعض دوستان به كار گيريد انشالله.
1-بايكي از اساتيد كه مقبوليت بالايي در بين دوستان دارد و ومودب به اخلاق مذهبي مي باشند مشورت كرده و ايشان را به خوابگاه دعوت كنيد تا با پيش كشيدن مساله توسط شما راهكار مورد نظر توسط ايشان ارائه شود.
2-با تدبير خودتان بايد ذهنيت احساسي وعاطفي دوستان و اطرافيان رابشكنيد و وتعقل و عقل گرايي را جايگزين آن كنيد.
3-دوستان خود را به شركت در مجالس مذهبي دعوت و تشويق كنيد .
4- چون يكي از عوامل اصلي تمسخر بيكاري و عدم اشتغال به امر خاصي است دوستان را سر كار بگذاريد. شوخي كردم.منظورم سرگرم كردن دوستان است مثلا كوهنوردي وشنا و ورزش هاي دسته جمعي مثل فوتبال يا واليبال كه هزينه بالايي ندارند. اردوهاي هفتگي به اتفاق اساتيد محترم ومذهبي توصيه مي شود.
5- دربين دوستان از اخلاق بزرگان بگوييد . قطعا موثر واقع خواهد شد.
پا نوشتها :
1- بحار الانوار ج 75 ص 321
2-ميزان الحكمه ج 5 ص5
3-وسايل الشيعه باب 92
4- آل عمران 137

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
1 + 12 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .