گناهاني كه باعث حبس دعا مي شوند

گناهاني كه باعث حبس دعاميشوندكدامند؟

رسول خدا(ص) فرمود: «هر كس لقمه‌اي از حرام بخورد، تا چهل شب نمازش قبول نمي‌شود و تا چهل صبح دعايش مستجاب نمي‌گردد»
امام سجاد(ع): «گناهانى كه مانع استجابت دعا مي‌شوند، عبارت‌اند از: ۱. نيّت بد داشتن، ۲. پليدى باطن، ۳. دوروئى با برادران دينى، ۴. اطمينان نداشتن به [خدا در] اجابت دعا، ۵. تأخير نمازهاى واجب تا وقت بگذرد، ۶. ترك تقرّب جستن به خدا به وسيله نيكى و خيرات، ۷. بد دهنى و گفتن سخن زشت»
رسول خدا(ص) مي‌فرمايد: «قطعاً خداوند دعاي ستم‌ديده‌اي را كه به ديگري چنان ستمي را روا داشته است، نمي‌پذيرد»«ستم نكنيد كه در اين صورت، دعا مي‌كنيد و دعايتان مستجاب نمي‌شود، و باران مي‌طلبيد و باران نمي‌آيد، و [از خدا] ياري مي‌جوييد و ياري نمي‌شويد»
امام علي(ع): «خداوند عزّ و جلّ به عيسي بن مريم(ع) وحي فرمود كه به اشراف بني اسرائيل بگو: جز با دل‌هاي پاك و ديدگان فروهشته و دستاني پاكيزه و به ستم نيالوده به خانه‌اي از خانه‌هاي من وارد نشوند. و به آنان بگو: بدانيد كه من دعاي كسي از شما را كه حقّ يكي از آفريدگان من بر گردن او است، مستجاب نمي‌كنم».
امام صادق(ع): «هر كس ستم‌كاري را در ستمش، معذور بدارد(ستم او را توجيه كند) خداوند كسي را بر او مسلّط مي‌گرداند كه به وي ستم كند. پس چنانچه [براي رفع ستم او از خود] دعا كند، خداوند دعايش را مستجاب نمي‌كند و در برابر ستمي هم كه به او مي‌شود، به وي اجري نمي‌دهد».
نقل شده است؛ بني اسرائيل به مدت هفت سال دچار قحطي شدند و خداوند متعال به پيامبرانشان وحي فرمود كه؛ «اگر پياده به سوي من آييد، چندان كه زانوانتان بسايد، و چندان دست به آسمان بركشيد كه دست‌هايتان به كرانه‌هاي آسمان رسد، و آن اندازه دعا كنند كه زبان‌هايتان از دعا كردن خسته شود دعاي هيچ‌يك از شما را نمي‌پذيرم و به هيچ گريه كننده‌اي از شما رحم نخواهم كرد تا آن‌گاه كه حقوق مردم را به صاحبان آنها باز گردانيد». آنان چنين كردند و همان روز، باران آمد.
يكي ديگر از موانع اجابت دعا نافرماني از پدر و مادر است، به‌طوري كه قلب آنان آزرده گردد و آنها ناراضي و ناخرسند شوند.
رسول خدا(ص): «حجاب در برابر دعا، سرپيچى از پدر و مادر است».
امام صادق(ع): «گناهاني كه دعا را رد مي‌كنند و فضا را تاريك مي‌گردانند، نافرماني از پدر و مادر و آزردن آنها است».
يكي ديگر از موانع استجابت دعا، بريدن از خويشاوندان و ارحام است. پيامبر اسلام(ص) مي‌فرمايد: «بريدن پيوند خويشاوندي، مانع اجابت دعا مي‌شود».
رسول خدا(ص): «اي مردم! خداوند به شما مي‌فرمايد: امر به معروف و نهي از منكر كنيد پيش از آن‌كه دعا كنيد و دعايتان را مستجاب نكنم و از من بخواهيد و به شما ندهم و از من ياري طلبيد و ياريتان نرسانم».[
رسول خدا(ص): «هر گاه مردم امر به معروف و نهي از منكر نكنند، و از نيكان خاندان من پيروي ننمايند، خداوند بَدان آنها را برايشان مسلّط گرداند، و در اين هنگام نيكانشان دعا كنند و دعايشان مستجاب نشود».
امام كاظم(ع): «بايد امر به معروف و نهي از منكر كنيد و گرنه نابكاران شما، زمام كارهايتان را به دست مي‌گيرند و در اين صورت دعاهاي نيكانتان مستجاب نخواهد شد»
رسول خدا(ص) درباره آنچه به سَبُك شمارنده نماز مي‌رسد، مي‌فرمايد: «امّا پيامدهاى دنيوى سَبُك شمردن نماز: ۱. خداوند، بركت را از عمر او برمي‌دارد؛ ۲. خداوند، بركت را از روزى او برمي‌دارد؛ ۳. خداوند، سيماى (نشان) صالحان را از چهره او مي‌زدايد؛ ۴. هر عملى را كه انجام مي‌دهد، پاداش نمي‌يابد؛ ۵. دعايش به آسمان، بالا نمي‌رود؛ ۶. در دعاى صالحان، بهره‌اى نخواهد داشت».

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
12 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .