یاری امام زمان علیه السلام

اگر بخواهيم امام زمان (عج) را ملاقات كنيم يا از يارانش شويم يا از ما خشنود شود چه بايد كرد؟

امام زمان(عج)، عصاره هستي و مجموعه همه فضايل و خوبي ها و زيبايي ها و وارث همه كمالات و صفات نيك و الهي همه انبياء و اولياء(ع) مي باشد. چيزي كه مهم است معرفت عميق نسبت به آن بزرگوار و كسب رضايت و خشنودي آن سرور كائنات است كه عين رضايت و خشنودي خداوند متعال است و هيچ گونه فاصله و گسستگي بين اين دو نمي باشد. براي شناخت و پيوند با امام زمان عليه السلام بايد در دو وادي سير و حركت كرد:
1- سير نظري و علمي: تا انسان محبوب و مقصود خود را خوب نشناسد و تصوير واضح و شفافي از او نداشته باشد و با ويژگي ها و خصوصيات او آشنا نباشد، نمي داند بايد در جستجوي چه كسي باشد و چه مقدار بايد در اين راه هزينه نمايد و مقصد و هدف و محبوبش داراي چه ارزش و قيمتي است. بنابراين در اولين گام بايد از طريق كتاب هائي كه در مورد آن مولا و سرور نوشته شده با زندگاني و شخصيت و شرح حال آن بزرگوار از قبل از تولد و هنگام تولد و بعد از آن و سخناني كه از ايشان نقل شده و اهداف و خواسته ها و آرمانهاي ايشان آشنا شد و در اين فضا و جو مدتي تنفس كرد تا آمادگي براي تحصيل رضايت و خواست و اطاعت آن مولا فراهم گردد.
2- سير عملي: پس از شناخت نسبي امام زمان(عج) و آشنائي با خواسته ها و اهداف و آرمان هاي والاي آن عصاره خلقت و كعبه اميد و آمال همه پيامبران و اوليا و نيكان در طول تاريخ، بايد در جهت گام برداشتن در مسير خواسته ها و كسب رضايت و خشنودي ايشان قدم برداشت و اين سير و حركت عملي نقش عظيمي در انس و ارتباط نزديك و آشنائي عميق با ايشان دارد. مطالعه در زندگاني كساني كه به شرف ديدار آن ماه كنعاني نائل شدند، اين نكته را به ما مي آموزد كه آن سعادتمندان نوعا از كساني بوده اند كه مطيع خداوند و پيرو حقيقي دين و آئين و عامل به دستورات و خواسته ها ي ايشان بوده اند و در اطاعت و پيروي از ايشان در جايگاه رفيعي بوده اند. اطاعت ايشان همان اطاعت خداوند است و خواسته هاي ايشان عين خواسته هاي خداوند است و در اين آستان جز پيروي كامل و عمل به دستورات الهي و انجام واجبات و دوري از محرمات از كسي چيزي نمي خرند. توسل حقيقي همراه با اضطرار و دلشكستگي در كوي آن سرور زمينه ساز لطف و عنايت آن بزرگوار و مورد رحمت قرار گرفتن در بارگاه ملكوتي او مي گردد. دوري از گناه و محرمات و آلودگي ها در جلب توجه آن سرور و پذيرفته شدن در بارگاه ايشان نقش عميق و تأثير به سزائي دارد. البته بايد توجه داشت كه ما وظيفه اي در رابطه با ملاقات و ديدار آن امام همام و يار سفر كرده اي كه صد قافله دل همره اوست نداريم. بلكه وظيفه ما عمل به خواست ايشان وكوتاهي نكردن نسبت به وظايفي است كه در قبال ايشان داريم و مهم آشنائي عميق و معرفت شايسته نسبت به ايشان است و ملاقات و رابطه با ايشان از اموري است كه ما به درستي نمي دانيم چه شرايط و زمينه هائي لازم دارد، هر چند اجمالا مي دانيم اطاعت و پيروي و بندگي خالصانه و صادقانه و توسل و ياد و توجه به آن عزيز زهرا(س)، در اين امر نقش ويژه اي دارد. در هر صورت اين كار امري تدريجي است و بايد با رفق و مدارا و صبر و حوصله باشد و كم كم زمينه اطاعت و خشنودي آن سرور را فراهم آورد. اگر انسان طالب محبوب و مطلوبي باشد بايد دائما به ياد او باشد و نام و ياد او را از ياد نبرد:

گرت هواست كه معشوق نگسلد پيوندنگاه دار سر رشته تا نگه دارد
اين راه، راه مقدسي است كه هيچ انساني دست خالي از آن بر نمي گردد و معامله پرسودي است كه كسي در آن دچار خسران و زيان نمي گردد.

و براى اين كه از ياران واقعى امام زمان(عج) باشيم، بايد از رهنمودهايى كه در زيارت حضرت مهدى(عج) در روز جمعه آمده استفاده كنيم. در آن زيارت شريف مى‏خوانيم از خدا مى‏خواهم كه: ان يجعلنى من المنتظرين لك والتابعين والناصرين لك على اعدائك‏؛ از كسانى باشم كه در انتظار مهدى(عج) و پيروان و يارى كنندگان عليه دشمن تو قرار گيرم‏. در اين فراز از زيارت سه عنوان آمده است: 1- انتظار، 2- تبعيت، 3- نصرت. حالت انتظار، حالت آمادگى است؛ آمادگى فكرى، روحى و داشتن برنامه براى رسيدن به هدف. مرحله دوم تبعيّت است؛ تبعيت از آرمان‏هاى موعود و تخلّق به آن اخلاق پسنديده و صفات مورد نظر امام(ع) كه در تعليمات ائمه(ع) ديده مى‏شود. مؤمن منتظر تابع فرمانده است؛ نه آن كه به هواهاى خويش اقتدا كند و چنين است كه در دعاى غيبت مى‏خوانيم: و قوّنا على طاعته و ثبتنا على متابعته...؛ خدايا مرا بر اطاعت وى توانا و بر پيروى‏اش ثابت قدم بدار و مرا بر اين امر (انتظار) شكيبا گردان تا آن كه شتاب در آنچه تو تأخيرش را مى‏خواهى و تأخير در آنچه تو شتاب كرده‏اى نخواهم و از آنچه پوشيده‏اى جست‏وجو نكنم و بحثى در آنچه پنهان نموده‏اى نداشته باشم و با تو در تدبيرت منازعه نكرده و نگويم چگونه و چرا ولى امر ظهور نمى‏كند؟!. مرحله سوم نصرت است. عاشق راحتى معشوق را مى‏خواهد نه راحتى خويش را و براى اين است كه عاشق منتظر، تلاش‏گر است. در اين مشكلات موجود نيز منتظران واقعى، بى‏تفاوت نيستند و به اندازه توان خويش، در دعوت به حق مى‏كوشند تا شايد همراهانى براى اين راه طولانى آماده كنند. مسائلى ديگر چون اُنس با ولى عصر(عج) و توسل به او و اهداى ثواب اعمال نيك به آن حضرت و دعا براى آن وجود عزيز، از روش‏هايى است كه متحلّى كننده صفات يك منتظر خوب است. آنچه مهم است اين كه سطح درك و انديشه خويش را در موارد ياد شده بالا ببريم و از موضع صحيح‏ترى بنگريم. براى مثال توسل نبايد وسيله‏اى براى رسيدن به خواسته‏هاى محدود خودمان باشد؛ گرچه آن مهربان از اين خواسته‏ها نيز غافل نيست. خواندن گفتارهاى آن امام(ع) كه جمع‏آورى شده و ذكر ديدارهاى شيرين معنوى آن عزيز ما را به مطلوبات موعود(عج) بيشتر آشنا مى‏سازد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
3 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .